Warsztat

Test dalmierza laserowego GLM 80 Professional z szyną R 60 Professional

Kiedy na polskim rynku pojawił się nowy dalmierz laserowy firmy Bosch o przetestowanie modelu GLM 80 Professional poprosiliśmy właściciela firmy remontowo-budowlanej Grzegorza Czpaka, który zgodził się wypróbować nowe urządzenie na placu budowy.

Pierwsze wrażenia po uruchomieniu dalmierza

Lubię narzędzia poręczne i kompaktowe, dlatego od razu spodobały mi się niewielkie wymiary waga dalmierza. urządzenie, które podczas pracy na budowie można schować do kieszeni spodni, znacznie ułatwia życie. testów postanowiłem podejść dość krytycznie możliwości pomiarowych nowego zgodnie z instrukcją mierzy on dokładnością ± 1,5 milimetra dystanse nawet 80 metrów. należy zauważyć, że dokonanie tak odległego pomiaru gołym okiem, poza budynkiem bez użycia statywu jest niemal niemożliwe. ani ludzkie oko nie dostrzeże małego punktu oddalonego o metrów, ludzka ręka pozostanie w całkowitym bezruchu czas (a każde drgnięcie to zmiana położenia kilka centymetrów). byłem ciekaw, jak urządzenie spisze krótszym odcinku pomiaru, a 2–3 metrowym, bo tego używamy zwykłych miarek, ale przykład 40-metrowym, ponieważ takie odległości budowach wygodnie mierzyć „z ręki”. interesowały mnie również dodatkowe funkcje urządzenia.

dalmierz-laserowy-bosch_146Wady i zalety nowego urządzenia

Urządzenie spisało się bardzo dobrze – pomiary były dokładne, proces mierzenia przebiegał bezproblemowo. Do zalet zdecydowanie można zaliczyć to, że łączy w sobie kilka funkcji przydatnych na budowie. Oprócz zwykłego pomiaru odległości daje możliwość obliczania powierzchni i objętości odległych od nas obiektów (przez kalkulację ich wysokości i długości). Sprawdziłem to, zgodnie z instrukcją kierując promień lasera na najwyższy punkt ściany budynku i wszystkie wymiary rzeczywiście wyszły bez zastrzeżeń. Zdecydowanie największą zaletą jest też możliwość precyzyjnego określania kątów z dokładnością do 0,2 stopnia. Wad moim zdaniem to urządzenie ich nie ma.

Do jakich prac wykorzystany został dalmierz na poszczególnych etapach budowy

Na budowie dalmierz wykorzystywałem przede wszystkim możliwość wyznaczania kątów. Urządzenie okazało się bardzo przydatne podczas ustawiania kąta więźby dachowej i badania pochyłości ścian. Było również przydatne przy pomiarze odległości otworów okiennych i drzwiowych oraz stropu od podłogi. Szybki pomiar odległości i nachylenia kątów na placu budowy jest niezmiernie istotny na każdym etapie.

Sposób obsługi dalmierza

Nie mam zastrzeżeń do sposobu obsługi, moją uwagę zwróciły przede wszystkim wygodne przyciski z odpowiednimi symbolami. Moim zdaniem są lepiej rozmieszczone niż w telefonie, ponieważ są od siebie oddzielone, dzięki czemu można je obsługiwać kciukami. Czasami do odczytywania pomiarów zakładam okulary, jednak tutaj nie było takiej potrzeby – ekran jest duży i podświetlany. Kiedy wchodzimy do zaciemnionego pomieszczenia lub nawet w cień, oświetlenie ekranu pojawia się automatycznie. Sensor światła jest bardzo czuły, a gdy dalmierz wykorzystujemy jako poziomicę, wyświetlacz zwraca się w kierunku ułatwiającym odczyt. Warto też wspomnieć o bateriach litowo-jonowych ładowanych przez port Mikro-USB – pozwalają mierzyć bez obaw – jedno ładowanie starcza bowiem na 25 000 pomiarów.

Najczęściej wykorzystywane funkcje

Podczas testów najczęściej przydawał mi się pomiar kątów, a ogólnie rzecz biorąc GLM 80 Professional można wygodne mierzyć odległości i wysokości obiektów bez konieczności podchodzenia do niego, a to oszczędza czas i wysiłek.

GML 80 Professional z szyną R 60 Professional

Dobra poziomica jest nieodzowna na każdej budowie, więc jeśli dalmierz i poziomica, dwa podstawowe urządzenia do wstępnego pomiaru, zamknięte są w jednej obudowie, nic więcej mi nie potrzeba. Opcja połączenia GLM 80 Professional z szyną R 60 Professional może przydać się między innymi glazurnikom podczas układania płytek, mi przydawała się do ustawiania futryn okiennych i drzwiowych.

Podsumowanie

Moim zdaniem dalmierz działa bez zastrzeżeń i wykonuje swoją pracę w 100%, nie widzę więc potrzeby wprowadzania jakichkolwiek zmian w urządzeniu. Jest poręczny i lekki, ma wygodnie rozmieszczone przyciski i przejrzysty ekran. Nie widzę potrzeby wprowadzania żadnych usprawnień.

Specyfikacja technicznaBosch GLM 80 ProfessionalZakres pomiaru0,05 – 80 mDokładność pomiaru, typ± 1,5 mmTypowa dokładność pomiaru
(w szynie do pomiarów R 60 Professional)± 0.2°Zakres pomiaru kąta0 – 360° (punkt odniesienia wzdłuż bocznej krawędzi)
0 – 120° (punkt odniesienia wzdłuż tylnej krawędzi)ZasilanieBaterie litowo-jonowe 1,25 AhTyp i klasa lasera635 nm, < 1 mW, klasa 2Ochrona przed pyłem i wodąIP54Wymiary (długość x szerokość x wysokość)111 x 51 x 30 mmWaga (razem z baterią)140 g


Data publikacji: 5 grudnia, 2012

Autor:Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły