Izolacje dachowe

Thermano proste zastosowania systemowe na dachu skośnym

Termoizolacja dachu za pomocą płyt z rdzeniem poliuretanowym PIR jest możliwa w kilku systemach. Płyty Thermano mogą być montowane na dachu skośnym na 3 różne sposoby: w systemie nakrokwiowym, podkrokwiowym oraz mieszanym. Daje to pełne spektrum rozwiązań docieplenia zarówno dla dachów nowych jak i remontowanych.

Oprócz wymienionych technik docieplenia, jest jeszcze ważny kontekst instalacyjny. Dekarze stosujący płyty Thermano oceniają pracę z płytami z pianki poliuretanowej jako łatwą i szybką w montażu, a przy okazji bardzo opłacalną. Praca z płytą PIR jest wolna od szkodliwych pyłów i uciążliwych włókien.

Thermano w systemie nakrokwiowym

Montaż nakrokwiowy jest w naszej strefie klimatycznej najlepszym z rozwiązań. Podobnie, jak w przypadku ścian, również na dachu zalecany jest montaż termoizolacji od strony zewnętrznej, aby cały układ konstrukcyjny odizolować od wahań temperatur dobowych. Montaż nakrokwiowy to doskonałe zabezpieczenie zarówno przed chłodem, jak i wysokimi temperaturami. Dodatkową zaletą jest znakomita szczel-ność ciśnieniowa i gazowa całego układu. Najwięcej ciepła wydostaje się z budynków przez słabo zaizolowany termicznie dach. Właściwe docieplenie dachu pozwoli utrzymać w domu odpowiedni komfort termiczny oraz znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Płyty PIR stosuje się wszędzie tam, gdzie potrzebne są materiały o najwyższej klasie termoizolacyjności A++.

Thermano w systemie podkrokwiowym

Docieplenie montowane od strony poddasza to doskonałe rozwiązanie gdy potrzebna jest dodatkowa warstwa termoizolacji bez konieczności ingerencji w poszycie dachowe. Dlatego jest to najlepszy sposób by szybko, tanio, ale przede wszystkim skutecznie zmniejszyć ilość ciepła, które “ucieka” z budynku. Bardzo niski współczynnik przewodności termicznej lambda płyt Thermano 9,0,023 W/mK) pozwala znacznie zwiększyć izolacyjność termiczną budynku przy wykorzystaniu możliwie cienkiej warstwy docieplenia. Podkrokwiowy system montażu ma dodatkową zaletę. Dekarze mogą zaplanować docieplenie płytami Thermano również w sezonie jesiennym i zimowym.

Thermano w systemie mieszanym

Płyty Thermano z uwagi na bardzo łatwą obróbkę idealnie nadają się również do montażu między krokwiami — wystarczy zgrubne docięcie płyt, montaż na lekki wcisk i ewentualne uzupełnienie szczelin przy krokwiach pianką niskoprężną. Zaletą Thermano w takim układzie jest brak jakiegokolwiek ryzyka obwieszenia się, czy obsunięcia termoizolacji, pojawienia się w niej kondensatu pary wodnej. Oczywiście montaż termoizolacji międzykrokwiowy nie powinien występować wyłącznie w wersji samodzielnej. Znaczna ilość ciepła uciekałaby w takim przypad-ku poprzez krokwie, które odznaczają się dość niskim oporem termicz-nym. Dlatego należy termoizolację międzykrokwiową połączyć z podkro-kwiową lub nakrokwiową, aby w efekcie uzyskać układ mieszany. Suma oporów termicznych wszystkich warstw musi odpowiadać wyma-ganiom stawianym w tym względzie projektowanym dachom.

Co do zasady, różne materiały termoizolacyjne można ze sobą łączyć. Stosując Thermano z wełną lub styropianem uzyskuje się pewien układ hybrydowy, jako szczególny przypadek układu mieszanego. Ma on ogromne zalety. Projektowanie połączenia materiału gazoszczelnego (Thermano) z materiałem otwartym dyfuzyjnie (wełna) wymaga jednak zwrócenia uwagi na kolejność montażu poszczególnych materiałów, a czasem wzajemną zależność ich grubości.

Thermano proste zastosowania systemowe na dachu skośnym

www.balex.eu

5/5 - (27 votes)

Data publikacji: 1 października, 2019

Autor:

5/5 - (27 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Grzegorz
    wtorek, 1 października, 2019

    czy to płyta czy pianka to montaż będzie raczej łatwy i szybki dzięki gotowym elementom. tylko z pianką może być nieco więcej roboty jako indywidualne uzupełnienie. uzyskana szczelność i termo izolacja powinna zadowolić każdego użytkownika.

  2. kos
    środa, 2 października, 2019

    W naszych warunkach klimatycznych termoiZolscja dachu jest niezbędna aby uniknąć dodatkowych strat ciepła.System izolacji Thermano wykorzystujący płyty z rdzeniem poliuretanowym PIR jest świetnym rozwiązaniem,ja osobiście wybrałbym termoizolację w systemie nakrokwiowym.

Podobne artykuły