Realizacje

Tradycja i nowoczesność splecione ceramiką

Region Gooiland leży między Amsterdamem, Amersfoort i Utrechtem. O jego charakterze stanowią uroczyska, lasy, łąki i małe jeziora, a jego mieszkańcy są dumni ze swej małej ojczyzny i tradycyjnego wizerunku tych miejscowości. Architekt Koen van Velsen z Hilversum otrzymał ambitne zlecenie na budowę nowoczesnego biurowca.

Już na początku prac projektowych Koen van Velsen został skonfrontowany z wymaganiami stawianymi przez władze budowlane i zorganizowaną miejscową społeczność. Po przeanalizowaniu warunków stawianych przez organy budowlane i życzeń mieszkańców z sąsiedztwa zaprojektował budynek, posiadający – zgodnie z życzeniami – dach dwuspadowy i fasady z materiałów ceramicznych. Architekt poszedł jednak jeszcze dalej, opierając swój projekt na tradycji budownictwa wiejskiego w regionie Gooiland, i stworzył rodzaj budynku gospodarczego, którego wymiary i geometria spełniają wymogi architektury wiejskiej. Nawet zagospodarowanie działki zostało rozwiązane jako interpretacja chłopskiej zagrody z wyznaczeniem powierzchni komunikacyjnych i stawem przed domem. Aby nie zakłócić tej wiejskiej idylli, architekt umieścił parking dla pracowników w podziemiu budynku.

Tradycja i nowoczesność splecione ceramiką
Tradycja i nowoczesność splecione ceramiką

Nowoczesna tradycja

Aby z jednej strony sprostać założeniom projektowym, a z drugiej stworzyć nowoczesną architekturę, van Velsen zdecydował się na zastosowanie płyt fasadowych ArGeTon. Płyty te wykonane są z ceramiki, a więc z tego samego tradycyjnego materiału co dachówka, a dzięki typowym wymiarom i wyjątkowej precyzji wytwarzania mogą być bez problemu stosowane z obecnymi w nowoczesnej architekturze szkłem i stalą. Architekt wybrał do tego celu dwa gatunki płyt Terzo z dwiema i trzema szczelinami pozornymi.

Tradycja i nowoczesność splecione ceramiką

Płyta z trzema szczelinami pozornymi stwarza wrażenie płaskiej cegły elewacyjnej, natomiast wariant z dwiema szczelinami sugeruje większą powierzchnię cegły. Przy układaniu z nieregularnym przesunięciem powstaje lekka, geometryczna struktura. Taka idea projektu jest wspomagana przez wybór mieniącej się, angobowanej powierzchni w kolorze piaskowym o intensywnej fakturze.

Tradycja i nowoczesność splecione ceramiką

Bez dwóch identycznych płyt

Budynek będący siedzibą jednostki administracji finansowej posiada pomieszczenia recepcyjne, konferencyjne i biurowe. Za kolorystyczną harmonią elewacji budynku, określanej przez architekta mianem „perforowanej koperty“, podąża analogiczna filozofia barw z wysokiej klasy materiałami we wnętrzu budynku. Wizualna łączność pomiędzy pomieszczeniami oraz obecność dużych okien stwarzają przyjazną atmosferę do pracy.

Tradycja i nowoczesność splecione ceramiką

Projekt: Budynek biurowy, Gooiland
Architekt: Koen van Velsen
Fasada i dach: Płyty fasadowe ArGeTon typ Terzo w kol. piaskowym

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 27 lutego, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły