Tranzystory – do czego służą? Jakie są ich rodzaje?
Jednym z rewolucyjnych elementów stosowanych dzisiaj powszechnie w szeroko pojętych układach elektronicznych są tranzystory. Urządzenia te mają najczęściej postać trójelektrodowego półprzewodnika, chociaż produkowane są również tranzystory czteroelektrodowe. Jakie zastosowanie mają tranzystory i dlaczego odgrywają tak ważną rolę we współczesnym świecie?
Tranzystory – do czego służą? Jakie są ich rodzaje?
Wynalezienie tranzystorów pozwoliło na maksymalną miniaturyzację układów elektronicznych, czyli tzw. układów scalonych – bez nich nie mielibyśmy dzisiaj mikroprocesorów. Ich wartość pod względem rozwoju nowoczesnych technologii jest zatem nieoceniona. Wcześniej w układach elektronicznych stosowano lampy elektronowe, które niestety były energochłonne i zawodne, a układy na nich funkcjonujące były większe, przez co mniej praktyczne.
Zastosowanie tranzystorów
Zastosowanie tranzystorów jest obecnie powszechne, dzięki swoim właściwościom wzmacniającym sygnał elektryczny znajdziemy je w różnego rodzaju wzmacniaczach i układach scalonych. Tranzystory używane są także do budowy bramek logicznych, wykorzystywanych przy realizacji podstawowych funkcji boolowskich, na których opiera się współczesna technologia cyfrowa. Jakby nie było, tranzystory stanowią podstawowy element pamięci półprzewodnikowych, takich jak ROM czy RAM. Jakie mamy rodzaje tranzystorów?
Rodzaje tranzystorów – podstawowy podział
Podział tranzystorów wynika przede wszystkim z zasady ich działania. Pod tym względem rozróżniamy dwa typy: tranzystory bipolarne i polowe. Czym się one różnią?
- Tranzystor bipolarny (NPN i PNP) – w tranzystorach bipolarnych przepływ prądu odbywa się przez złącza półprzewodnikowe, charakteryzujące się różnym typem przewodnictwa.
- Tranzystor polowy (inaczej tranzystory unipolarne) – w tego typu tranzystorze mamy do czynienia z przepływem prądu przez półprzewodnik, charakteryzujący się jednym typem przewodnictwa.
Poza tym podział tranzystorów dotyczy również materiału, z jakiego są zrobione, może to być np. węglik krzemu, german, azotek galu i arsenek galu oraz krzem. A także parametrów związanych z mocą oraz częstotliwością danego tranzystora np. tranzystory dużej mocy i wielkiej częstotliwości albo tranzystory małej mocy i wielkiej częstotliwości itd.
Wyszukiwarka tranzystorów – wybór tranzystora
Wybór tranzystora zależy od tego, jaki układ planujemy za jego pomocą stworzyć. Konieczna jest tutaj znajomość typów tranzystorów oraz zasad ich działania. Ważne są także obudowy tranzystorów, bo to one będą wpływać na to, jak będzie skonstruowany obwód układu elektronicznego. Wyróżnia się tutaj dwa podstawowe typy obudów:
- obudowy DIP
- obudowy TO
Cena jednostkowego tranzystora nie jest wysoka i w przypadku najprostszych konstrukcji mieści się zazwyczaj w zakresie kilku złotych. Bogatą ofertę różnego typu tranzystorów znajdziemy u polskiego dystrybutora podzespołów oraz urządzeń elektronicznych, firmy Micros. Ciekawostką dotyczącą tranzystorów jest to, że w przypadku najnowocześniejszych układów scalonych, liczba nanowarstwowych tranzystorów zastosowanych w jednym układzie, jest olbrzymia – liczona w dziesiątkach miliardów.
W obecnych czasach elektronika na dobre wkroczyła w nasze życie. Coraz więcej urządzeń wyposażenia domu umożliwia ich zdalne sterowanie, począwszy od takich urządzeń jak telewizory, sprzęt hi-fi, poprzez sprzęt agd, oświetlenie, żaluzje. Układy automatyczne, którego elementami są podzespoły tranzystorowe sterują ogrzewaniem,, klimatyzacją, zasilaniem w wodę. Stały się one powszednim elementem naszego życia.
tak niepozorny wynalazek wzmacniający i sterujący sygnał elektryczny zmienił świat elektryki i elektroniki od kilkudziesięciu lat. prawie wszystko co używamy na prąd sterowane jest dodatkowo dzięki tranzystorom. na przestrzeni lat dzięki postępowi elektroniki, można je zastosować w wielu dziedzinach.