Okna dachowe

Trendy w branży okien dachowych

Na rynku okien dachowym największym zainteresowaniem cieszą się trwałe i energooszczędne rozwiązania. Klienci zwracają uwagę na konstrukcję i parametry okna, ale też coraz częściej są świadomi znaczenia sposobu ich montażu.

Obecnie na rynku dostępne są gotowe zestawy produktów izolacyjnych, które można kupić pod rozmiar okna, co znacznie poprawia precyzję i pewność procesu instalacji. Dla inwestorów ważne jest też to, aby ich poddasza były atrakcyjne wizualnie i dopracowane funkcjonalnie. Szukają rozwiązań gwarantujących estetykę montażu zarówno od strony dachu, jak i pomieszczenia. Na rynku okien dachowych widoczny jest także zwrot ku elektrycznym produktom umożliwiającym łatwe i zdalne sterowanie oknami i roletami.

Profil okienny ThermoTechnology™ drewniano-poliuretanowy
Profil okienny ThermoTechnology™ drewniano-poliuretanowy
Profil okienny ThermoTechnology™ drewniany
Profil okienny ThermoTechnology™ drewniany

Trzyszybowe okna dachowe

Najpopularniejszym obecnie produktem są wysokiej jakości okna trzyszybowe VELUX GLL i GLU, które mają bardzo dobry współczynnik przenikania ciepła Uw równy 1.1 (W/m2K) zapewniający zabezpieczenie przed jego utratą z pomieszczeń i już teraz spełniają wymagania zawarte w przepisach, które wchodzą w życie w 2021 roku. Na ich świetne parametry izolacyjne wpływa unikalna konstrukcja ThermoTechnology™.
Do wyboru mamy okna drewniane VELUX GLL lub drewniano-poliuretanowe VELUX GLU, która są białe i w pełni odporne na wilgoć. Te drugie idealnie sprawdzają się w łazience i kuchni. Są one pokryte jednolitą powłoką poliuretanową, dzięki czemu naroża okna są gładkie, bez połączeń i nie gromadzi się w ich okolicach wilgoć, kurz oraz brud. Trzyszybowe okna dachowe dostępne są w dwóch wersjach otwierania: uchwyt w górnej części skrzydła i elegancka klamka na dole (typ B). Uchwyt w górnej części skrzydła jest wygodny, gdy dół ościeżnicy jest na wysokości ok. 100 cm. Pod takim oknem można ustawić biurko, stół lub kanapę i nadal wygodnie je otwierać. Z kolei klamka na dole sprawdzi się przy wysokiej ściance kolankowej. Trzyszybowe okna dachowe można instalować w zespoleniach oraz razem z dodatkowymi elementami doświetlającymi takimi, jak np. okna kolankowe. Jeśli poddasze nie posiada ścianki kolankowej do wyboru mamy dolne elementy doświetlające montowane pod tym samym kątem, co okna dachowe.

Okna elektryczne VELUX
Okna elektryczne VELUX

Zasilanie elektryczne w okolicy okna

Dla większego komfortu lub w przypadku okien zamontowanych w trudno dostępnych miejscach można zdecydować się na produkty z systemem VELUX INTEGRA®, który umożliwia otwieranie i zamykanie okien, rolet dekoracyjnych i zewnętrznych za pomocą naściennej klawiatury lub aplikacji na smartfona. Produkty w ramach tego systemu dostępne są w wersjach z zasilaniem elektrycznym i solarnym. Możemy zdecydować się na okna z fabrycznie wbudowanym silnikiem i sterownikiem, albo – do tych z górnym otwieraniem – domontować system elektryczny lub solarny później. Obecnie coraz częściej już na etapie budowy doprowadza się zasilanie w okolice ościeżnicy, co pozwala na uniknięcie w przyszłości dodatkowych prac remontowych.

Oznaczenia w ościeżnicy okna VELUX do montażu standardowego i obniżonego
Oznaczenia w ościeżnicy okna VELUX do montażu standardowego i obniżonego
Oznaczenia w ościeżnicy okna VELUX do montażu standardowego i obniżonego
Oznaczenia w ościeżnicy okna VELUX do montażu standardowego i obniżonego

Pewny montaż okien dachowych

Wysokiej jakości okna dachowe są tak zaprojektowane, aby zapewnić komfort i służyć domownikom przez dziesięciolecia. Jest jednak jeden warunek – poprawny i ciepły montaż. Jeśli chcemy mieć pewność, że okno dachowe zostanie prawidłowo zainstalowane, należy zadbać o wysokiej jakości, kompleksowy system montażu: kołnierz uszczelniający, dopasowany do rodzaju pokrycia dachowego oraz produkty izolacyjne, które umożliwią wykonanie tzw. ciepłego i szczelnego montażu. W ofercie VELUX można znaleźć różne typów kołnierzy uszczelniających, które dobieramy do rodzaju pokrycia dachowego. W przypadku okien montowanych w zestawach potrzebne są specjalne kołnierze o nazwie „kombi”. Dla pewności każdego procesu instalacji i podwyższenia parametrów izolacyjnych warto skorzystać z gotowych zestawów produktów izolacyjnych – systemu ciepłego montażu VELUX BDX, który wraz z paraizolacją BBX chroni przed stratami ciepła i umożliwia szczelne połączenie okna z dachem.

Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX
Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX

Zestaw BDX składa się z trzech elementów. Rama izolacyjna BDX ze spienionego polietylenu, która przylega idealnie do okna i konstrukcji dachu, zapobiega powstawaniu mostków termicznych i wychładzaniu wnęki okiennej. Wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa BFX zapewnia szczelność od strony dachu, zachowując konieczną wentylację jego niższych warstw, a teleskopowa rynienka odwadniająca chroni przed wilgocią mogącą wystąpić pod pokryciem dachowym. Dodatkowo wokółokienna paroizolacja BBX pozwala na idealne połączenie okna z izolacją przeciwwilgociową pomieszczenia. Wszystkie akcesoria montażowe kupujemy pod rozmiar okna, co znacznie poprawia precyzję i pewność montażu. Montaż okien VELUX z zestawami izolacyjnymi BDX umożliwia przedłużenie gwarancji na okna aż do 20 lat.

Kołnierz VELUX EDJ do obniżonego montażu
Kołnierz VELUX EDJ do obniżonego montażu

Okna głębiej w dachu

Obecnie z większym zainteresowaniem spotyka się montaż okien głębiej w dachu. Okna VELUX można zamontować na dwóch poziomach, standardowym i obniżonym o 4 cm. Montaż w poziomie obniżonym powoduje, że okno znajduje się 40 mm głębiej w konstrukcji dachu, zapewnia lepszą integrację z pokryciem dachowym i estetyczne wykończenie. Do montażu obniżonego okien pojedynczych przeznaczone są kołnierze EDJ lub EDN, do montażu okien w zestawach – kołnierz EKJ. Kątownik dokładnie wyznacza wysokość montażu. Umieszcza się go we wrębie na ościeżnicy, w miejscu zaznaczonym czerwoną (poziom standardowy) lub niebieską (poziom obniżony) linią.

Montaż okna dachowego z kołnierzem VELUX EDQ
Montaż okna dachowego z kołnierzem VELUX EDQ

Piękny dach na rąbek z oknami dachowymi

Blacha na rąbek jest bardzo modnym i coraz chętniej wybieranym pokryciem dachowym. W ofercie firmy VELUX można znaleźć specjalny kołnierz EDQ przeznaczony do tego rodzaju pokrycia. Zapewnia on wysoką estetykę montażu okien dzięki zastosowaniu płaskiego modułu podokiennego. Dekarzom zapewnia łatwiejszą i mniej czasochłonną instalację okien dachowych w blachach na rąbek o wysokości 25-40 mm. Przy jego zastosowaniu można montować wszystkie typy okien dachowych VELUX samodzielnie lub w połączeniu w zestawach poziomych na dachach o nachyleniu od 15 do 90 stopni. Występuje w 26 rozmiarach, w dwóch wariantach: standardowym EDQ 0000 lub z pakietem ciepłego montażu EDQ 2000. Jest on wykonany z lakierowanego aluminium w kolorze szarym RAL 7043, w tym samym kolorze co oblachowania okien VELUX, w spójnej tonacji z dostępnymi na rynku pokryciami z blachy na rąbek.

VELUX Polska Sp. z o.o.

4.8/5 - (46 votes)

Data publikacji: 19 kwietnia, 2020

Autor:

4.8/5 - (46 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. praktyk
  poniedziałek, 20 kwietnia, 2020

  Bardzo dobrze,że oferta okien dachowych jest coraz szersza i są to coraz lepsze i bardziej energooszczędne okna.Przy zakupie i montażu okien dachowych warto korzystać z usług porządnych fachowców aby odpowiednio zadbali także o izolację okien dachowych i profesjonalny ich montaż na dachu.Jeśli będziemy polegać na wiedzy fachowej,to takie okna dachowe będą nam służyć i cieszyć oko przez wiele lat.

 2. Krzysztof
  poniedziałek, 20 kwietnia, 2020

  materiały, technologia i wygląd stają się co raz to lepsze, co przekłada się na ogólne użytkowania okien. oferta Velux jest jedną firm, która ma bogatą ofertę rozwiązań, która powinna spełnić oczekiwania nawet wymagającym klientom.

 3. rafal8647
  poniedziałek, 25 maja, 2020

  super artykuł

Podobne artykuły