Cieśla

Twórcze lato w Garbatce

Josef Lorenc

W drugiej połowie lipca 2013 roku odbył się już szósty Międzynarodowy Plener Ekspresji Twórczej, Malarstwa i Rzeźby „Inspiracje. Garbatka – Letnisko”. Zainaugurowały go niezwykłe wydarzenia: kurs pisania ikon („Droga ikony”, o. Jacek Wróbel), garncarstwo, snycerka i wikliniarstwo, finał zaś został uwieńczony tradycyjnym wernisażem 1 sierpnia.

Pokazano na nim prace wielu niezwykłych artystów przybyłych do Garbatki z kraju (Andrzej Brzegowy, Adam Gugała, Wiesław Jelonek, Krzysztof Mańczyński, Tomasz Matusewicz, Aleksander Olszewski, Janusz Popławski, Katarzyna Słuchocka, Maciej Filip Sobierajski, Józef Wilkoń), ale też z zagranicy – z Ukrainy (Nataliia Grytsenko, Iryna Tsyganok), Rosji (Natasha Beloborodova). Czech (Josef Lorenc), Słowacji (Katarina Boborova, Robert Gabris, Emilia Rigova) oraz Macedonii (Zlatko Krstevski).

Dzieła natchnione podradomskimi okolicami podziwiali między innymi: Janusz Stapór -pomysłodawca wydarzenia i Starosta Powiatu Kozienickiego, który razem z Adamem Strózikiem – Marszałkiem Województwa Mazowieckiego objął nad Plenerem honorowy patronat; profesor Tomasz Zawiła – Niedźwiecki – dyrektor Instytutu Badawczego Leśnictwa; Jerzy Przybylski – przewodniczący Związku Leśników Polskich, Zbigniew Jamróz z Nadleśnictwa Zwoleń i Piotr Lesiak – profesor Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu.

Tradycyjnie już, na zakończenie Pleneru, uczestnicy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia na Stacji Garbatka, która była inspiracją niejednego artystycznego dzieła.

Intencją organizatorów twórczości garbackich plenerowiczów jest wędrówka ich dzieł po okolicy przez cały rok. Promotorzy kultury i sztuki przygotowują jej kolejne wernisaże – w Zwoleniu, Kozienicach i Sękocinie. I będą one trwały aż po następne „Inspiracje. Garbatka – Letnisko”.

Garbatka jest malowniczym miejscem, przyciągającym swoją urokliwością już od wielu lat. Jej piękno, spokój i sielskość jest natchnieniem nie tylko dla artystów. Warto do niej uciec od zgiełku wielkich miast.

Sobierajski i Natasha

Sobierajski i Natasha

Andrzej Brzegowy

Andrzej Brzegowy

Iryna Tsyganok

Iryna Tsyganok

Josef Lorenc

Josef Lorenc

Adam Gugala

Adam Gugala

Andrzej Brzegowy

Andrzej Brzegowy

Krstevski Zlatko (Macedonia)

Krstevski Zlatko (Macedonia)

Maciej Filip Sobierajski

Maciej Filip Sobierajski

Natalija Grytsenko

Natalija Grytsenko

Robert Gabris (Slowacja)

Robert Gabris (Slowacja)

ASZ

4.9/5 - (18 głosów)

Data publikacji: 11 sierpnia, 2013

4.9/5 - (18 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły