Budownictwo drewniane

Typy rurociągów preizolowanych, które warto znać planując budowę domu

Budując dom, niekiedy skupiamy się bardzo mocno na rzeczach, które widać na pierwszy rzut oka (jak wykończenie ścian i podłóg, czy odpowiednie meble), a mniejszą wagę przykładamy do tego, co jest zazwyczaj niewidoczne, jak instalacje cieplne, czy wodociągowe. Tym samym nie posiadamy szerokiej wiedzy na temat różnego rodzaju rurociągów preizolowanych. W takim razie jakie są najważniejsze typy rurociągów, które warto znać, i które parametry są najbardziej kluczowe?

Czym są rurociągi preizolowane i jak są zbudowane?

Przed nakreślaniem jakichkolwiek podziałów, warto w pierwszej kolejności pokrótce wyjaśnić, czym właściwie są rurociągi preizolowane. Są to rurociągi służące do przepływu mediów w gospodarstwach domowych (a także firmach i wszelkiego rodzaju instytucjach), które są dodatkowo izolowane, tak aby były one maksymalnie wydajne i bezpieczne.

Budowę rurociągu można podzielić z reguły na trzy części. Ta najbardziej wewnętrzna, to sama rura (bądź rury), przez którą przepływa określony czynnik (na przykład woda zimna bądź woda ciepła). Następnie mamy do czynienia z warstwą izolacyjną, składającą się przykładowo z pianki poliuretanowej, która dba o redukowanie strat ciepła. Materiał izolacyjny nie może jednak pozostawać na wierzchu rury bez ochrony i przykrycia, ponieważ nie jest odporny na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Dlatego też „zamyka się” go wokół rury za pomocą wytrzymałej warstwy wierzchniej.

Podziału rurociągów można dokonać, na przykład ze względu na miejsce przeznaczenia, rodzaj mediów, które mogą przez nie przepływać, ilość warstw izolacji, czy ilość rur przesyłowych. Dla wszystkich rodzajów wysokiej klasy rurociągów preizolowanych wstępują takie cechy wspólne, jak wysoka żywotność i wytrzymałość, a także ekonomiczność.

Rurociągi metalowe i rurociągi z tworzyw sztucznych

Można wyróżnić dwa podstawowe materiały wykonania rurociągów: metal i tworzywa sztuczne. Ten pierwszy jednak powoli staje się reliktem przeszłości i wykorzystuje się go głównie w przypadku projektów na naprawdę dużą skalę, na przykład przy instalacjach w budynkach publicznych (przykładowo zakłada się w nich instalację grzewczą przy wykorzystaniu rur miedzianych). Jest bowiem stosunkowo ciężki, a mała elastyczność utrudnia montaż w trudno dostępnych miejscach. Przez wiele lat był standardem z uwagi na brak dobrych alternatyw, ale w tej kwestii następują znaczące zmiany. W gospodarstwach domowych coraz częściej spotyka się rurociągi wykonane z drugiego ze wspomnianych materiałów, czyli z różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Są one z reguły lekkie i elastyczne, a przy tym wytrzymałe i odznaczające się niskimi stratami ciepła.

Szczególnie wartym uwagi tworzywem sztucznym jest polietylen, który występuje w różnych rodzajach. Poza tradycyjnym jedno lub dwuwarstwowym polietylenem, za pomocą którego transportuje się w gospodarstwach domowych wodę zimną, wykorzystuje się między innymi także polietylen usieciowiony, znany powszechnie pod skrótem PEX. Posiada wysoką odporność na wszelkiego rodzaju zagrożenia (ogień, uszkodzenia mechaniczne, wysoką temperaturę) i jednocześnie jest giętki, a więc wygodny i łatwy w montażu.

Rurociągi wielorurowe

Rurociągi pojedyncze wykorzystywane są do transportowania jednego rodzaju materiału, na przykład zimnej wody. W przypadku bardziej złożonych instalacji wykorzystuje się rurociągi wielorurowe, które jak wskazuje sama nazwa, posiadają w ramach jednego rurociągu kilka oddzielnych rur, z których każda jest osobno izolowana.

Poza rurociągami pojedynczymi możemy spotkać także rurociągi podwójne (do transportu ciepłej wody), a także poczwórne (do ciepłej wody i centralnego ogrzewania). Firmy, czy osoby z nietypowymi wymaganiami mogą odetchnąć spokojnie – możliwe do wykonania są także rzadziej spotykane konfiguracje, jak rurociągi potrójne czy nawet siedmiorurowe.

Jak wybrać rurociąg?

To, jaki rurociąg będzie najbardziej odpowiedni dla naszego projektu, zależy w dużej mierze od tego, co chcemy nim przesyłać i gdzie, a także, na jakich parametrach zależy nam najbardziej. Jeśli mamy problem z podjęciem decyzji i wciąż nie jesteśmy pewni, która opcja będzie najodpowiedniejsza, warto poprosić o pomoc, zamiast zgadywać. Unikniemy w ten sposób wyboru złego rodzaju rurociągu, przepłacania, podatności instalacji na awarie, czy trudności w montażu. Pomocy z pewnością chętnie udzieli producent, od którego będziemy chcieli zakupić rurociąg.

Dobór odpowiedniego rodzaju rurociągu to jednak nie wszystko. Ważne jest także, aby był on wysokiej jakości. Są rzeczy, na których podczas budowy, czy remontu można oszczędzać, ale tego typu materiały nie są jedną z nich. Kiepski rurociąg może oznaczać duże straty ciepła, małą wytrzymałość i niewielką elastyczność utrudniającą montaż w trudno dostępnych miejscach.

Dlatego też powinno się zwracać uwagę zarówno na rodzaj rurociągu, jak i na jego producenta. Do godnych zaufania producentów, których produkty charakteryzują się dobrymi parametrami, należy Synco – firma z wieloletnim doświadczeniem w branży, oferująca wysoką jakość w przystępnych cenach. Kupując rurociągi preizolowane od Synco, nie będziemy musieli obawiać się wysokich (i w konsekwencji kosztownych) strat ciepła, czy podatności na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Oferowane przez nich produkty są sprawdzone, najwyższej jakości i posiadają wieloletnią gwarancję.

5/5 - (15 votes)

Data publikacji: 16 lipca, 2020

Autor:

5/5 - (15 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Marek
    wtorek, 21 lipca, 2020

    Technika grzewcza, wodna, metalurgiczna w ostatnich czasach dość znacznie zmieniła się. Widać postęp technologiczny, kiedyś to było żeliwo i stal, później miedź, a teraz plastik. W większości projektów można już stosować tą nową technikę przepływu mediów.

  2. praktyk
    poniedziałek, 7 września, 2020

    Przyznam się szczerze,że pierwszy raz słyszę termin rurociągi preizolowane i chętnie o tym dowiem się więcej.Z pewnością ważną rzeczą przy wyborze takiego rurociągu jest jego rodzaj jak i kto go wyprodukował i warto kupować tylko produkty od zaufanych producentów.

Podobne artykuły