Izolacje dachowe

Tyvek® – funkcjonalność i ochrona

Tyvek® Solid zamontowany na wełnie mineralnej pod dachówką cementową.

Ta historia zaczyna się od francuskiego emigranta Éleuthère Irénée du Pont de Nemours, syna Pierre’a Samuela – najpierw osobistego sekretarza króla Stanisława Poniatowskiego, a później długoletniego sekretarza Komisji Edukacji Narodowej. W roku 1802, w Wilmington, Delaware, utworzył on przedsiębiorstwo: E.I. du Pont de Nemours and company zajmujące się materiałami wybuchowymi. Od początku działania, firmę charakteryzuje ponadprzeciętna dbałość o bezpieczeństwo pracy (chętnie komentowana dziś przez klientów wizytujących fabryki), co jest powodem do dumy ponieważ owocuje niską wypadkowością.

Struktura membran Tyvek® w powiększeniu - dzięki miliardom połączonych ze sobą ultracienkich włókien, firma DuPont wykonuje odporne i długowieczne membrany o wysokiej paroprzepuszczalności.
Struktura membran Tyvek® w powiększeniu – dzięki miliardom połączonych ze sobą ultracienkich włókien, firma DuPont wykonuje odporne i długowieczne membrany o wysokiej paroprzepuszczalności.

W 1902 roku firma stworzyła pierwsze laboratorium eksperymentalne, które rozpoczęło erę rewolucji chemicznej, zwłaszcza w dziedzinie polimerów. Rezultatem są produkty używane na całym świecie w wielu dziedzinach gospodarki: w rolnictwie, medycynie, przemyśle spożywczym i elektronicznym oraz transporcie i budownictwie. Wiele z wynalezionych przez firmę DuPont produktów (ponad 20 000 patentów) zrewolucjonizowało nasze życie, jak np. nylon, Teflon®, Corian® (termoformowalny materiał o unikalnej estetyce) czy Nomex® (włókno m.in. stosowane w odzieży niepalnej dla straży pożarnej) oraz Kevlar® (włókno stosowane m.in. w kamizelkach kuloodpornych i hełmach wojskowych).

Tyvek® to nie tylko ochrona budynków – kombinezon ochronny Tyvek 500 Industry.
Tyvek® to nie tylko ochrona budynków – kombinezon ochronny Tyvek 500 Industry.

Nie sposób wymienić wszystkich wynalazków, ale warto wspomnieć, iż obecnie 95% smartfonów korzysta z materiałów i rozwiązań technicznych firmy DuPont. Firma opracowała również technologię produkcji włóknin: Typar® oraz Tyvek®, które znalazły wiele zastosowań. Membrany Tyvek® w branży budowlanej stały się wzorem wiatroizolacji paroprzepuszczalnej stosowanej na całym świecie, ale nie można zapomnieć o tym, że Tyvek® używany jest również w poligrafii jako niezwykle mocny i odporny „papier”, oraz że pełni on również funkcje ochronne w kombinezonach (zagrożenia biologiczne, chemiczne, ochrona przed pyłem i cząsteczkami stałymi) i opakowaniach – 80% implantów bioder i kolan w USA i Europie pakowanych jest za pomocą opakowań medycznych Tyvek®.

DuPont™ Tyvek® Solid.
DuPont™ Tyvek® Solid.

Dlaczego DuPont™ Tyvek®?

Materiał Tyvek® został wynaleziony 50 lat temu, a od ponad 30 lat jest używany w budownictwie. Do tej pory Tyvek® użyto do zabezpieczenia ponad 15 milionów obiektów. Dla klientów zainteresowanych wyborem tzw. materiału podkładowego pod pokrycie dachowe czy membrany paroprzepuszczalnej niezmiernie istotna jest trwałość materiału, jego odporność na czynniki starzeniowe – produkty te są przecież zainstalowane wraz z innymi elementami konstrukcji budynku na stałe, bez możliwości wymiany co 5 czy 10 lat… Ponieważ Tyvek® to wieloletnia historia stosowania, było wiele okazji do potwierdzenia funkcjonalności nie tylko w testach symulujących czynniki starzeniowe i nie tylko przez laboratoria należące do firmy DuPont. Membrana Tyvek® była testowana przez niezależne podmioty, również po pobraniu próbek z ponad 20-letnich dachów w Europie. Teraz, po testach przeprowadzonych przez niezależny instytut badawczy, można stwierdzić, że jest to jedyny produkt o potwierdzonej ponad 20-letniej funkcjonalności.

DuPont™ Tyvek® Supro.
DuPont™ Tyvek® Supro.

Skąd bierze się taka różnica trwałości w porównaniu do popularnych materiałów wielowarstwowych, nawet o większej gramaturze? Kluczem jest tzw. warstwa funkcjonalna. To właśnie ten element odpowiedzialny jest za szczelność i ochronę przed wodą. Warto podkreślić, że w produktach Tyvek® warstwa funkcjonalna stanowi od 48% do 100% gramatury membrany i stanowi o jej wytrzymałości, podczas gdy w technologiach alternatywnych warstwy funkcjonalne ukryte pomiędzy włókninami stanowią ok. 20–30% gramatury całej membrany i są jej najsłabszą częścią.

Rodzina produktów Tyvek® opiera się na skutecznych metodach zabezpieczania wzorowanych na rozwiązaniach spotykanych w naturze. Warstwy funkcjonalne zbudowane są z miliardów nici wykonanych z HDPE, które tworzą wytrzymałą strukturę odporną na wodę, wiatr, kurz, bakterie i pleśnie, ale otwartą dla dyfuzji pary wodnej.

Montaż membrany Tyvek® na budynku w Parku Yelowstone.
Montaż membrany Tyvek® na budynku w Parku Yelowstone.

Oczywiście DuPont™ Tyvek® to nie tylko jeden produkt – to rodzina wyspecjalizowanych produktów dachowych (Tyvek® Supro, Pro, Solid) i ściennych (Tyvek® Soft, Housewrap) z dodatkowymi funkcjonalnościami, jak np. metalizowany Tyvek Solid Silver czy Tyvek® Housewrap FireCurb™ – wiatroizolacja w klasie reakcji na ogień B s-1,d0. Membrany dostępne są w różnych szerokościach rolek (odmiany ścienne do 3 m szerokości). Rodzina Tyvek® to również akcesoria – taśmy klejące – do uszczelniania i napraw powłok izolacyjnych. Warto o nich pamiętać, gdyż jak wskazują nie tylko skandynawskie doświadczenia, wykonanie w pełni wiatroszczelnych powierzchni chroniących cały budynek przed stratami ciepła związanymi z przewiewaniem znacznie zmniejsza koszty ogrzewania zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo konstrukcji drewnianych.

Po więcej informacji dotyczących badań membran paroprzepuszczalnych i znaczenia wiatroizolacyjności zapraszam do następnych wydań „Dekarza i Cieśli”.

Na podstawie materiałów firmy DuPont
Liwiusz Okarmus
Technical Sales Representative CE
DuPont™ Tyvek® Safety & Construction

4.9/5 - (48 głosów)

Data publikacji: 6 sierpnia, 2019

4.9/5 - (48 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. rafal8647
  wtorek, 6 sierpnia, 2019

  super artykuł

 2. Aleksander
  wtorek, 6 sierpnia, 2019

  niezwykły materiał Tyvek i ma wiele możliwości zastosowania. materiały izolacyjne DuPont muszą być dobre skoro tak powszechnie są stosowane nie tylko w budownictwie.

 3. rafal8647
  sobota, 10 sierpnia, 2019

  interesujacy artykuł

Podobne artykuły