Warsztat

Ubijak Proctora – do czego służy i jak działa?

W branżach, takich jak budownictwo czy geologia stawianie na wysokiej jakości sprzęt to podstawa skutecznych i rzetelnych działań. Określając optymalna wilgotność podczas badania gruntów budowlanych warto postawić na wykorzystanie ubijaka Proctora. Co to za urządzenie i jak działa?

Ubijak Proctora – co to takiego?

Ubijak Proctora jest specjalistycznym urządzeniem, które wykorzystywane jest do badania właściwości gruntu, jeszcze przed rozpoczęciem działań budowlanych. Wiedza zdobyta na tym etapie pozwala doskonale przygotować się do późniejszych prac oraz umożliwia dostosowanie planów inwestycji do zastanych warunków gruntowych. Wśród kwestii najważniejszych wymienić należy zagęszczenie gruntu budowlanego, od którego zależy bezpieczeństwo (stabilność i wytrzymałość) całej konstrukcji. Obok zagęszczenia gruntu równie ważnym parametrem jest oznaczenie wilgotności optymalnej terenu, która może zostać określona wyłącznie z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu oraz metody badawczej, nazywanej Proctora. Badania te pozwalają wskazać jaką wilgotność należy osiągnąć przed rozpoczęciem zagęszczania gruntu pod budowę.

Jak działa ubijak Proctora?

Metoda działania urządzenia nie jest szczególnie skomplikowana. Należy próbkę gruntu umieścić w urządzeniu, w specjalnie przygotowanym cylindrze, gdzie następnie jest ono ubijane przy pomocy specjalnego, wolnoopadającego młota, o zadanej masie. Ubijak Proctora dostępny jest w wersji manualnej oraz automatycznej.

W ubijakach automatycznych podnoszenie młota odbywa się dzięki specjalnemu mechanizmowi, który najpierw unosi, a następnie opuszcza młot, jednocześnie pozycjonując go i obracając formę. Jest to niezbędne, aby wykonać badania adekwatne do wymagań wyznaczonych przez określone normy. Całość sterowana jest przez mikroprocesor. Dzięki temu można również wprowadzić ustawienia samodzielnie, wybierając właściwy wariant z dostępnej listy. Cały mechanizm zamknięty jest w solidnej i wytrzymałej obudowie, zapewniającej bezpieczeństwo i rzetelność działań. Obudowa wykonana jest z metalu i wyposażona dodatkowo w wyłącznik bezpieczeństwa. W awaryjnych sytuacjach umożliwia on natychmiastowe zatrzymanie urządzenia.

Badanie gruntu przy użyciu ubijaka Proctora

Optymalna wilgotność gruntu to stosunek masy wody wolnej lub zawartej w występujących w próbce gruntu porach do ilości masy gruntów suchych oraz cząstek stałych, określona w wartościach procentowych. Przygotowując grunt do realizacji inwestycji należy pamiętać, że badanie może zostać wykonane wyłącznie przy pomocy urządzeń posiadających odpowiednie certyfikaty.

Działając zgodnie z normą PN-88/B-04481 należy we właściwy sposób pobrać i przygotować próbkę do wykonania analizy i pomiarów. Grunt przed umieszczeniem w urządzeniu musi zostać odpowiednio osuszony i oczyszczony, a także rozdrobniony. Ilość gruntu, jaki należy umieścić w cylindrze określony jest przez producenta. Wielkość próbki jest ściśle określona i stała, co pozwala uzyskać rzetelne wyniki. Następnie całość jest odpowiednio ubijana. Ocena optymalnej wilgotności może odbywać się z wykorzystaniem różnych metod. Do próbki w ustalonych momentach dolewana jest woda. Proces ten przebiega w kilku cyklach, przy czym w każdym kolejnym dodaje się coraz mniej wody.Co ważne, po każdym cyklu przeprowadzane jest badanie wilgotności oraz stopnia zagęszczenia gruntu. Gdy masa znajdującego się w cylindrze gruntu istotnie zmniejszy się, wówczas należy zakończyć badanie. W ten sposób można jednoznacznie określić, przy jakiej wilgotności gruntu uzyska się maksymalne zagęszczenie próbki w urządzeniu.

Gdzie wykorzystywany jest ubijak Proctora?

Maksymalne zagęszczenie gruntu, jakie określone jest na podstawie wykonanego badania jest niezbędne przy wielu inwestycjach budowlanych. Od uzyskanych wyników zależy przede wszystkim bezpieczeństwo. Solidna i wytrzymała konstrukcja może stanąć wyłącznie na terenie, który jest wystarczająco wytrzymały, aby zapewnić najwyższy stopień bezpieczeństwa.

Ubijak Proctora powinien być wykorzystywany w przygotowaniu do prac budowlanych wszelkiego typu. Nie tylko domy, bloki, wieżowce, hale magazynowe, galerie handlowe, ale również boiska sportowe, drogi czy nasypy przy wiaduktach i inne konstrukcje.

5/5 - (1 vote)

Data publikacji: 1 kwietnia, 2023

Autor:

5/5 - (1 vote)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły