Realizacje

Unikalnie i z polotem

Kontrast między barwą nieba nad Oosseld a kolorem nowego wielofunkcyjnego budynku Zonneboom tworzy spektakularny efekt. Obiekty znajdujące się w strefie nowego budownictwa w Doetinchem zostały poddane gruntownej renowacji, przy czym centralne znaczenie przyznano nowym budynkom. Szczególnie mocne wrażenie sprawiają one dzięki zastosowaniu tysięcy dachówek ceramicznych.

Obiekt Zonneboom, którego nazwa kojarzy się z jasnym drzewem, jest wielofunkcyjnym budynkiem z dwiema szkołami podstawowymi, urządzeniami sportowymi, przedszkolem, żłobkiem i pomieszczeniami do organizacji imprez, które mogą być wynajmowane osobno. Odpowiedzialni za projekt architekci Drost i van Veen musieli uwzględnić nie tylko prostokątny rzut działki budowlanej, lecz także długą listę życzeń lokalnego samorządu.

Tradycyjna forma dachu

A oto jak wspomina wyzwania związane z tym projektem pani architekt Simone Drost: „Teren budowy podzielony był na dwie części, a celem była lepsza integracja nowych obiektów. Budynek znajduje się na terenach zielonych, zabudowywanych w ciągu ubiegłego stulecia. Typowy dla okolicy Oosseldse kształt dachu jest dzięki swym ostrym kątom bardzo ciekawy pod względem architektonicznym, toteż powinien on nadawać charakter także obiektowi Zonneboom.“ To życzenie okazało się jednak trudne do zrealizowania, gdyż jak wyjaśnia pani architekt: „Taki wysoki, szpiczasty kształt dachu oznacza duże powierzchnie i trudno jest znaleźć dla niego odpowiednie pokrycie. Chcieliśmy jednak coś z tą formą zrobić i dlatego podjęliśmy temat nachylenia. Oczywiście, mając przy tym na uwadze materiał – ceramikę.“

Unikalnie i z polotem

Miękka powłoka budynku

Forma budynku jest złożona, dlatego zastosowanie innego materiału na jednej z fasad było trudne do zrealizowania. W centrum budynku znajduje się jasna, kolorowa klatka schodowa. Podłoga holu wejściowego jest obniżona. Simone Drost zauważa: „Zdecydowaliśmy się na budynek monolityczny, który jest rzeczywiście odpowiednio reprezentacyjny dla centrum dzielnicy. Jeśli chodzi o fasadę, wybraliśmy swego rodzaju namacalny i wytrzymały materiał, który powinien perfekcyjnie pasować do tego budynku.“ Aby pozostać przy stylu budownictwa typowym dla Oosseldse, wydawała się właściwą kombinacją muru i dachówki. Jednak architekci obawiali się, że budynek nie będzie wystarczająco odcinał się od istniejących budowli oraz ich wybrukowanego przy użyciu cegły i klinkieru otoczenia. W związku z tym przyjęli inne założenie i zdecydowali się na dach z dachówki ceramicznej, dostosowany kolorystycznie do otaczających terenów zielonych.

Unikalnie i z polotem

Niełatwo było przy tym dokonać wyboru kolorów i wzorów, jako że dla wymaganej palety zieleni, szarości i bieli trzeba było wybrać pięć kolorów i trzy przezroczyste struktury. Pięć zastosowanych kolorów dachówki zostało wyprodukowanych specjalnie dla tego zlecenia. Dzięki odcieniom karpiówki, nadającym efekt reliefu, budynek stwarza bardzo atrakcyjne i żywotne wrażenie. „Kolor fasady ulega zmianie pod wpływem zjawisk pogodowych“, twierdzi Drost. Wejścia, okna i naroża budynku zostały uwydatnione przez białe ramy i inne wzory z dachówki. Jako element dekoracyjny wybrano motyw liści. „Liść stanowi bezpośrednie odniesienie do zielonego otoczenia“, wyjaśnia architekt van Veen. Z odległości motyw liści staje się bardziej wyrazisty, podczas gdy kształt dachówki rozmywa się. „Budynek ten ma bardzo namacalny charakter. Na odległość wygląda całkiem inaczej niż oglądany z bliska. Fasada uzyskuje swój plastyczny charakter dzięki zachodzącej na nią nadbudowie.”

Projekt: Budynek wielofunkcyjny Zonneboom, Doetinchem
Architekci: Drost & van Veen architecten
Inwestor: Sité Woondiensten
Dachówka: Karpiówka firmy Eijsenberg w pięciu specjalnie wyprodukowanych kolorach

Unikalnie i z polotem
Unikalnie i z polotem
4.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 27 lutego, 2013

Autor:

4.7/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły