Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Uniwersalne podnośniki teleskopowe

Podnośniki zaliczane są do tej kategorii urządzeń, która jest wyjątkowo rozbudowana zarówno pod kątem konstrukcji urządzeń, jak i w związku z ich zastosowaniem. Chociaż ogólna nazwa sugeruje, że są to maszyny czy też narzędzia służące do unoszenia czegoś w górę, w rzeczywistości różnica może obejmować zarówno siłę udźwigu, jak i wysokość podnoszenia.

Przykładem są budowlane cylindry hydrauliczne i podnośniki teleskopowe na platformie. Pierwsze z nich maja nie więcej niż kilkadziesiąt sentymentów wysokości i są w stanie unieść nawet kilkaset ton. Drugie, to zazwyczaj rozbudowane konstrukcje o dopuszczalnym obciążeniu kilkuset kilogramów, ale za to mogące podnieść pracownika na wysokość kilkudziesięciu metrów. Ta sama kategoria, a całkowicie odmienne funkcje.

Podnośniki teleskopowe zazwyczaj montuje się na platformie średniej klasy samochodów dostawczych, dzięki czemu są one mobilne i mogą bez problemu dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca. Ich zastosowanie to zazwyczaj wszelkiego rodzaju prace terenowe związane z budownictwem, remontami czy naprawami różnego rodzaju oraz standardowa sezonowa konserwacja zieleni.

Poza mobilnością ważną zaletą, jaką posiadają podnośniki teleskopowe jest długi wysięgnik o stosunkowo dużym polu manewrowania. Oznacza to, że nawet, jeśli pojazd nie może podjechać bezpośrednio pod sam budynek czy drzewo, wysięgnik z koszem może bez problemu zostać przesunięty we właściwe miejsce. Taka cecha stanowi ogromną przewagę na przykład nad podnośnikami nożycowymi, które mogą poruszać się wyłącznie w linii pionowej.

Podnośniki teleskopowe nie zawsze też muszą być zakończone koszem i służyć do unoszenia pracowników wraz ze sprzętem. W sprzedaży czy usługach wynajmu można również znaleźć wersje zakończone specjalnymi widłami, dzięki którym możliwe jest podnoszenie na duże wysokości palet czy nawet kontenerów transportowych. Poza zewnętrznymi wersjami samochodowymi produkuje się też podnośniki teleskopowe przeznaczone do wnętrz magazynowych, najczęściej na niewielkiej samojezdnej platformie, dzięki której mogą być przemieszczane wzdłuż alejek w magazynach wysokiego składu, umożliwiając dostanie się na wyższe poziomy, albo wykorzystując do zmiany żarówek, naprawy dachu lub chociażby powieszenia świątecznych dekoracji w wysokiej galerii handlowej.

4.9/5 - (14 votes)

Data publikacji: 9 stycznia, 2013

Autor:

4.9/5 - (14 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły