Warsztat

Uprawnienia na podnośniki koszowe – bezpieczniejsza praca przy konstrukcjach dachowych!

Uprawnienia na podnośniki koszowe

Uprawnienia na podnośniki koszowe i podesty ruchome czynią prace konstrukcyjne oraz dekarskie bezpieczniejszymi. Wykonując konstrukcje dachowe, czy to prefabrykowane, czy tradycyjne, ale także kryjąc więźby – klienci w coraz szerszym gronie wykorzystują sprzęt podnośnikowy i doceniają jego zalety. Bezpieczny transport osób z narzędziami, duży zasięg oraz przede wszystkim, wygoda pracy na wysokości, przekładają się na coraz liczniejsze wynajmy. By jednak praca była w pełni bezpieczna, pracownicy firm świadczących usługi dekarskie muszą ukończyć kurs na zwyżki i zdać egzamin przed komisją dozoru technicznego. W artykule specjalista ds. szkoleń wypożyczalni AA HERKULES odpowie na najczęściej zadawane pytania dotyczące uprawnień UDT w kategorii IP.


Kto może uzyskać uprawnienia na podesty ruchome?

Uprawnienia na podesty ruchome może uzyskać osoba mająca ukończone 18 lat, która nie posiada przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora. Od kandydatów/przyszłych operatorów wymagane jest orzeczenie lekarskie zezwalające na prace wysokościowe powyżej 3 m.

Jak zdobyć uprawnienia na podnośniki?

Droga jest szybka i prosta:

 • należy zgłosić się do wybranego ośrodka szkoleniowego (złożyć dokumenty),
 • wziąć udział w szkoleniu (teoria + praktyka),
 • uzyskać pozytywny wynik na egzaminie przed komisją jednostki dozoru technicznego (teoria + praktyka),
 • czas oczekiwania na wydanie zaświadczenia kwalifikacyjnego w formie plastikowej karty to około miesiąc. 

Jak przebiega kurs na zwyżki?

Kurs na podnośniki koszowe zasadniczo składa się z 2 części. Są to:

– część teoretyczna (szkolenie w formie prezentacji), przekazanie kursantom wiedzy z zakresu: przepisów, działania oraz zasad bezpiecznej pracy. Część teoretyczna może być zakończona sprawdzianem wiedzy tj. wstępnym testem lub grupowym omówieniem przykładowych pytań, które mogą pojawić się na egzaminie.
– część praktyczna (prezentacja zasad bezpiecznej pracy na placu manewrowym, wskazanie elementów budowy oraz elementów wymagających sprawdzania przed rozpoczęciem pracy, praktyczna nauka sterowania podnośnikiem koszowym).

Jak wygląda egzamin na podnośniki?

Egzamin także składa się z 2 części:

 • część teoretyczna (test jednokrotnego wyboru, składający się z 15 zamkniętych pytań, aby go zaliczyć trzeba uzyskać 11 z 15 punktów – dopuszcza się więc 4 błędne odpowiedzi).
 • część praktyczna (egzamin potwierdzający umiejętność obsługi podestu ruchomego na placu manewrowym).

Gdzie odbyć kurs i zdać egzamin?

Kurs na podnośniki koszowe można odbyć w dowolnym ośrodku szkoleniowym lub nawet zorganizować we własnej firmie. Korzystanie z ośrodków szkoleniowych, jest o tyle wygodne, że to one załatwią wszelkie formalności w urzędach i zadbają o wszystkie organizacyjne aspekty. Jednostki takie jak nasza, posiadają także przystosowane do kursów i egzaminów sale szkoleniowe oraz sprawny, sprawdzony sprzęt podnośnikowy do zajęć praktycznych (na tym samym sprzęcie, na którym prowadzone są zajęcia praktyczne, odbywają się egzaminy praktyczne, co minimalizuje stres kursantów i ryzyko niezaliczenia praktyki).
Wybierając ośrodek, w którym odbędziesz kurs na zwyżki zwróć uwagę na poświadczenie certyfikatem UDT-CERT. Firmy szkoleniowe, które posiadają certyfikat, zostały ocenione przez Urząd Dozoru Technicznego pod kątem spełniania standardów w zakresie szkoleń z obsługi i konserwacji urządzeń transportu bliskiego. 

Jakimi podnośnikami mogę pracować, mając uprawnienia na podesty ruchome przejezdne?

Uprawnienia na podesty ruchome przejezdne (dawniej kategoria IP) uprawniają do obsługi zwyżek:

 • przejezdnych (wolnobieżnych, z własnym napędem/układem jezdnym np. podnośniki nożycowe, teleskopowo przegubowe, masztowe),
 • przewoźnych (wszelkiego rodzaju podnośniki na przyczepach/ zarejestrowane jako przyczepy specjalne),
 • samojezdnych (zamontowane na samochodach – najpopularniejsze podnośniki koszowe).

Jaka jest cena za uprawnienia na podesty ruchome?

Cena uprawnień na podnośniki w naszym ośrodku plasuje się na poziomie 660 zł netto. W koszt wliczona jest opłata za egzamin państwowy wnoszona bezpośrednio do UDT/TDT w kwocie 193,78 zł, opłata za pełnomocnictwo 17 zł przekazywana do urzędu miasta oraz cena samego kursu na zwyżki, która zależy od ilości zapisywanych osób. 

Jak długo ważne są uprawnienia? 

Uprawnienia na podesty ruchome przejezdne ważne są przez 5 lat od terminu ich wydania, przy czym wnioskując do urzędu, który je wydał w terminie do 90 dni przed ich wygaśnięciem, można prosić o ich przedłużenie na kolejne 5 lat.

Dlaczego warto zdobyć uprawnienia? 

Przyczyn, dla których warto odbyć kurs na zwyżki i zdobyć uprawnień jest wiele. Najważniejsze to:

 • zdobycie umiejętności i wiedzy poprawiającej jakość i bezpieczeństwo pracy,
 • minimalizacja ryzyka wypadku przy pracy,
 • możliwość legalnej pracy z podnośnikami,
 • uniknięcie mandatów związanych z brakiem uprawnień przy ewentualnej kontroli.

Dlaczego uprawnienia na podesty ruchome warto zdobyć z AA HERKULES?

Najważniejsze powody to:

 • minimum formalności,
 • zapewniamy dogodne terminy szkoleń,
 • mamy świetnych szkoleniowców z wieloletnim praktycznym doświadczeniem, przekazujących wiedzę z poczuciem humoru,
 • mamy własną salę szkoleniową i sprawdzony sprzęt do zajęć praktycznych,
 • pomagamy w pozyskaniu tłumaczy dla obcokrajowców (dotychczas szkoliliśmy m.in. kursantów z Ukrainy, Słowacji, Białorusi, Hiszpanii),
 • mamy konkurencyjne ceny z dodatkowymi zniżki przy zapisach grupowych,
 • zapewniamy catering i serwis kawowy w cenie szkolenia,
 • cieszymy się wieloma pozytywnymi opiniami.


Przyszłym operatora podestów ruchomych oraz firmom działającym w branży dekarskiej życzymy sukcesów i bezpiecznej pracy! Zapraszamy także do zapoznania się z pełną ofertą szkoleniową i zapisów na kursy za pośrednictwem naszej strony firmowej: https://www.wypozyczalniapodnosnikow.pl/szkolenia lub kontaktując się bezpośrednio z naszym działem szkoleniowym pod numerem: +48 730 690 048.

Artykuł został przygotowany przez specjalistów ds. szkoleń firmy AA HERKULES. W przypadku jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

5/5 - (14 głosów)

Data publikacji: 21 września, 2021

5/5 - (14 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły