Obróbki dekarskie

Uszczelnianie dachu przed zimą

Przegląd techniczny dachu przed sezonem zimowym i wiosennym, to kluczowe zadanie każdego właściciela domu. Na dachu liczy się przede wszystkim szczelność, a zima, nawet łagodna, może negatywnie wpłynąć na stan pokrycia. Choćby niewielka przerwa w ciągłości izolacji może powodować straty ciepła i zawilgocenia, a następnie zagrzybienia i osłabienia konstrukcji budynku. W jaki sposób się przed tym uchronić? Jak skutecznie zabezpieczyć newralgiczne punkty?

Dobre zabezpieczenie powinno nie tylko ,,pracować” razem z ruchomym (kurczącym się i rozszerzającym z powodu zmiennych temperatur) dachem, ale też skutecznie chronić przed czynnikami atmosferycznymi. Do newralgicznych miejsc należą m.in. obróbki blacharskie, kosze dachowe,  połączenia komina z pokryciem i ściany boczne lukarn. Często trudno tam zauważyć nieszczelności , które z czasem mogą powodować poważne zacieki. Niezawodne uszczelnienie, a jednocześnie wygodną, łatwą i szybką dla dekarza aplikację zapewniają produkty na bazie butylu.

Butyl jest jednym z najlepszych uszczelniaczy. Zachowuje swoją elastyczność oraz właściwości samoprzylepne przez wiele lat. Jest termoplastyczny, odporny na grzyby, pleśnie i korozję. Jest również wysoce wodo- i paroszczelny. Występuje w postaci m.in. taśm jedno- i dwustronnych, kominowych, sznurów i pasków. Wybory z butylu firmy AIB z powodzeniem używane są zarówno przy wykonywaniu nowych, jak i renowacji już istniejących pokryć dachowych. 

Uszczelnianie dachu przed zimą

Bez przecieków przy kominie

Brak trwałego i dobrze wykonanego uszczelnienia wokół komina powoduje dostanie się wody do warstw dachu, a następnie zawilgocenie wnętrza budynku. Najczęstszą przyczyną jest nieprawidłowo zrobiona obróbka, która zakrywa szczelinę między ścianami komina a pokryciem dachowym lub wykruszony albo wyschnięty uszczelniacz. Równie częstym powodem jest połączenie komina z połacią na sztywno. Jak temu zaradzić?
Polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie obróbki miękkiej z użyciem taśm kominowych AIB na bazie butylu, które zapewniają nie tylko szczelność ale i wysoką trwałość. Ponad to, są stale docenianie przez fachowców za elastyczność, która gwarantuje łatwość i szybkość ich montażu, Zbudowane są z powłoki klejącej butylu, umożliwiającej doskonałe przyleganie do powierzchni komina i dachu oraz zewnętrznej warstwy aluminium, dostępnej w najpopularniejszych kolorach pokryć dachowych.

Szczelny dach

W trakcie przeglądu pokrycia dachowego  należy zwrócić również uwagę na punkty, w których znajdują się gwoździe i śruby. Tu znajdują zastosowanie taśmy gwoździowe na bazie butylu, które można wykorzystać zarówno przy izolacji dopiero budowanego dachu oraz jako uniwersalnego produktu naprawczego.
Przy wykonywaniu uszczelnienia warstw wstępnego krycia dachu i izolacji między segmentami blachodachówek, świetnie sprawdzają się sznury butylowe. Wytłaczane w formie profilu o przekroju koła i zabezpieczone nośnikiem, charakteryzują się wysoką odpornością na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, korozję i zagrożenia biologiczne.

Uszczelnienie proste i sprawne jak nigdy

Wszystkie produkty AIB są łatwe w montażu, co sprzyja sprawnemu wykonaniu prac i trwałemu oraz estetycznemu wykończeniu. Należy je nakładać na oczyszczoną, odtłuszczoną i suchą powierzchnię, bez potrzeby zgrzewania, użycia dodatkowych klejów czy narzędzi. Co więcej, to materiały plastyczne, więc można je rozciągać, uzyskując w ten sposób pożądany kształt, skutecznie uszczelniając wszystkie trudno dostępne miejsca.

Regularne przeglądy dachu, konserwacja i ewentualna bieżąca naprawa ubytków za pomocą produktów o wysokiej jakości, zapewniają długotrwałą i bezproblemową eksploatację dachu. Wybierając materiały uszczelniające AIB, warto zdać się na opinię inwestorów oraz doświadczenie wykonawców i stosować niezawodne rozwiązania.

AIB Sp. z o.o. sp.k.
ul. Przemysłowa 22, 44-190 Knurów
tel. +48 32 335 79 00
www.aib.com.pl

4.8/5 - (19 votes)

Data publikacji: 3 stycznia, 2021

Autor:

4.8/5 - (19 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    poniedziałek, 4 stycznia, 2021

    Dobre uszczelnienie dachu jest bardzo potrzebne,a nawet niezbędne aby dach przez cały rok mógł w pełni spełniać swe zadanie.Warto zadbać aby dach posiadał dobre uszczelnienie ,dzięki temu unikniemy w przyszłości niepotrzebnych komplikacji.

  2. Ziemowit
    poniedziałek, 4 stycznia, 2021

    Zima jest okresem roku, w którym należy szczególnie należy zabezpieczyć budynek przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Niewątpliwie dach jest najbardziej narażony na uszkodzenia w warunkach zimowych. Dlatego trzeba o niego zadbać w wyjątkowy sposób.

Podobne artykuły