Cieśla

Uzupełniające elementy mocujące dla cieśli-dekarza

Dzisiejsze czasy wygórowanych oczekiwań inwestorów sprawiają, że mimo wąskiej specjalizacji w wielu dziedzinach budownictwa, tacy specjaliści jak cieśla czy dekarz podlegają naciskom, aby wykonać w trakcie jednej realizacji budowlanej kilka czynności pokrewnych. I tak prace ciesielskie od dawna wiążą się z pracami dekarskimi dość mocno i wielu cieśli wykonuje już prace dekarskie, a dekarze zaczynają swoją pracę nierzadko od prac ciesielskich.

W ostatnich latach pojawiła się w Polsce moda na użycie większej ilości ekologicznego drewna do wykończenia nie tylko wnętrz domów, ale i elementów elewacji zewnętrznych oraz coraz częściej stosowanych tarasów drewnianych. Wprowadzono wiele nowych gatunków drewna egzotycznego, które ze względu na swoje własności są szczególnie chętnie stosowane ze względu na swoją dużą twardość, lub izolacyjność, niską nasiąkliwość oraz nierzadko cechy dekoracyjne.

Różnorodność gatunków stosowanego dzisiaj drewna dla budownictwa wymogła na dostawcach elementów montażowych znacznie większe rozróżnienie rozmiarów, materiałów i ochron antykorozyjnych stosowanych tutaj wkrętów.

Elementy pokrycia dachu

Wiele elementów pokryć dachowych wymaga zamocowania ich do konstrukcji drewnianej poddachowej, które wymagają zastosowania bardzo trwałych elementów mocujących. Z reguły mówi się tu o konieczności zastosowania wkrętów nierdzewnych do zamocowania kotew gąsiorów czy dachówek bocznych. Są to jednak materiały drogie, bo ich cena w porównaniu ze zwykłymi ocynkowanymi wkrętami stanowi ich 3-krotność. Dla tych miejsc firma ASTRA TRADE proponuje wkręty STAR DECK, wykonane w technologii stali hartowanej, ze specjalnym gwintem gwiaździstym, pokryte warstwą miedzi, a na niej dodatkowo pokryciem organicznym STARCOAT.

Takie wkręty ze względu na ich żywotność są odpowiednikiem wkrętów nierdzewnych.

Podbitki poddachowe

Podbitki to jedna z ostatnich czynności dekarza-cieśli na budowie. Ze względu jednak na ich własności estetyczne, wymagane jest zastosowanie elementów mocujących mało widocznych, lub wręcz ukrytych. Tutaj firma ASTRA TRADE proponuje zastosowanie wkrętów PARKET LINE hartowanych, ze specjalnym gwintem gwiaździstym, nacięciem wiercącym na gwincie i smukłą główką dla ich ukrycia w felcu pióra listew podbitkowych.
uzupełniajace-elementy-mocujace-dla-ciesli-dekarza_1

Tarasy drewniane

Coraz częściej w Polsce tarasy wykonywane są w technologii deski drewnianej. Materiały do ich montażu można podzielić na dwie grupy ze względu na twardość desek tarasowych i wymagania inwestora.

Deski z drewna twardego
– dotychczas stosowane było tutaj drewno typu buk, dąb, jesion, jednakże coraz większa dostępność drewna egzotycznego spowodowała konieczność zastosowania wkrętów specjalnych.

Popularnym gatunkiem stali do tego zastosowania jest stal C2 (zwana również AISI 410). Zastosowanie tego gatunku stali w powiązaniu ze specjalnym kształtem gwintu i nacięciem wiercącym na szpicu wkrętów dało możliwość ich wkręcania bez wstępnego nawiercania desek. Wskazanym jest jedynie wstępne podwiercanie pod samą główkę wkręta wiertłem typu R.
uzupełniajace-elementy-mocujace-dla-ciesli-dekarza_2
Firma ASTRA TRADE proponuje dla tego zastosowania wkręty TERRAS w wykonaniu z czystą błyszczącą główką lub lakierowaną dodatkowo na kolor brązowy.
uzupełniajace-elementy-mocujace-dla-ciesli-dekarza_3
Deski z drewna miękkiego – deski takie stosowane są z reguły w okolicach podgórskich lub przez firmy produkujące domy drewniane w całości z drewna krajowego iglastego. Firma ASTRA TRADE proponuje tutaj zastosowanie już wcześniej wspomnianych wkrętów STARDECK (pokrytych warstwą antykorozyjną STARCOAT) lub wkrętów nierdzewnych TERRAS-S ze stali C2, jednakże z główką specjalną powiększoną, aby wkręty podczas wkręcania nie „wpadały” do drewna, tylko ładnie „siadały” na jego powierzchni.
uzupełniajace-elementy-mocujace-dla-ciesli-dekarza_4
Wkręty TERRAS i TERRAS-S wymagają zastosowania bitów typu TORX 25.
www.astra-trade.pl

5/5 - (10 votes)

Data publikacji: 9 listopada, 2015

Autor:

5/5 - (10 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. AndrzejS
    piątek, 15 lutego, 2019

    Dzisiaj wiele materiałów budowlanych i akcesoriów ma swoje zamienniki, które mogą być tak samo dobre jak produkty renomowanych firm. Producent Astra Trade oferuje wiele ciekawych artykułów, które spokojnie spełnią oczekiwane normy, a nie kosztują majątku.

Podobne artykuły