Na rynku

VELUX – 4 tysiące ton CO2 rocznie mniej

28 stycznia 2011 r. w fabryce okien do poddaszy VELUX w Gnieźnie uruchomiono kocioł grzewczy na biomasę. To innowacyjne rozwiązanie przyniesie oszczędności około 570 tysięcy złotych rocznie i przyczyni się do realizacji przez VELUX założeń polityki środowiskowej w zakresie redukcji emisji CO2 do atmosfery.

– Znaczenie takich działań jest ogromne, ponieważ pozwalają one zakładom produkcyjnym optymalizować koszty utrzymania i produkcji – powiedziała dyrektor generalny VELUX Polska Lidia Mikołajczyk-Gmur. Dzięki inwestycji w kocioł grzewczy na biomasę Grupa VELUX ograniczy emisję CO2 do atmosfery o blisko 4 tysiące ton dwutlenku węgla rocznie. Planowana redukcja zużycia gazu ma wynieść blisko 1,8 mln m3 rocznie. Inwestycję realizowano w latach 2009-2010, a jej całkowity koszt wyniósł blisko 5 mln zł. Wedle szacunków zwróci się ona w okresie 5 – 7 lat. Dzięki tej inwestycji zakład uzyska większą niezależność i bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ nowy kocioł pokryje aż 85 proc. zapotrzebowania na ciepło, a w rezerwie będą dotychczas wykorzystywane kotły gazowe. Poprawie ulegną również warunki pracy w zakładzie ze względu na lepiej ogrzewane hale produkcyjne. Nowy kocioł na biomasę o mocy cieplnej 3 MW został zaprojektowany specjalnie dla gnieźnieńskiej fabryki VELUX. Dzięki nowej technologii, a także systemowemu recyclingowi pozostałych odpadów, fabryka wykorzystuje 100 proc. materiału produkcyjnego, nie wywierając negatywnego wpływu na środowisko.

Więcej na www.velux.pl

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 11 marca, 2011

Autor:

5/5 - (2 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Janka
    czwartek, 5 marca, 2020

    Zawsze cieszy gdy kolejne fabryki przechodzą na rozwiązania ekologiczne. Inwestycja po niedługim czasie się zwraca, a korzyści dla środowiska są bezcenne.

Podobne artykuły