Łupek

W blasku łupka

Nie ma wątpliwości co do tego, że dach nadaje budynkowi niebanalnych walorów o charakterze estetycznym. Jednak o zaletach łupka nie decydują wyłącznie walory wizualne, bowiem pokrycie tego typu jest naturalne i trwałe.

Spokojne obrzeża Wrocławia, dzielnica położona z dala od miejskiego ruchu w otoczeniu zieleni i nowoczesnego budownictwa. To właśnie w tym miejscu znajduje się dom, którego dach i częściowo elewacja pokryta jest łupkiem dachowym.

Założenia

Skąd pomysł na pokrycie tego typu? Zamiarem było postawienie na materiały naturalnego pochodzenia, również te, które miały być użyte na pokrycie dachowe. Inwestorzy o samego początku zwracali uwagę na perfekcyjne wykonanie obróbek blacharskich. Obowiązywała jedna kluczowa zasada: „dach ma być wykonany dobrze”. Dosyć długo trwały poszukiwania wykonawcy, który szczyciłby się bogatym dorobkiem w zakresie wykonywania dachów pokrytych łupkiem.

Wybór padł na firmę dekarsko-blacharską z Wrocławia. Co prawda firma ta nie miała w swoich referencjach większych inwestycji, gdzie istotną rolę odgrywał łupek naturalny, to jednak wykonała już kilka realizacji z płytek włókno-cementowych. Projekt architektoniczno-budowlany nie przewidywał zestawienia wszystkich materiałów, które były niezbędne do wykonania dachu. Obliczenia w tym zakresie wykonał dostawca łupka firmy Rathscheck, czyli firma Śląskie Kruszywa Naturalne.

W blasku łupka

Przebieg prac

Cała dostawa pokrycia była dostarczona w ciągi dwóch dni od zamówienia. Z racji utrudnień w postaci trudności z dojazdem inwestycja została przełożona z sezonu jesiennego na porę wiosenną. Liczby są dosyć imponujące, bowiem inwestycja pochłonęła około 10 m2 ołowiu, ponad 750 kg blachy tytanowo-cynkowej goło walcowanej i patynowanej, około 10 ton łupka naturalnego firmy Rathscheck. Zastosowano łupek naturalny o formacie prostokątnym 40×25 cm oraz 30/25 wraz z materiałem dodatkowym – kwadrat 40×40 cm. Poszczególne elementy łupka były mocowane do więźby dachowej za pomocą gwoździ ocynkowanych ogniowo w rozmiarach 2,8×35 i 2,8×45 mm. Przy tak rozbudowanej konstrukcji istotną rolę odrywa komunikacja dachowa. Stąd też zarówno elementy komunikacji dachowej i zabezpieczeń o charakterze przeciwśniegowym dostarczyła firma Mage Herzberg.

Wiele decyzji, pomimo realizowania prac zgodnie z założeniami projektowymi, musiało być na bieżąco podejmowanych przez inwestorów, którzy uważnie przyglądali się postępom w pracach. Wykonanie zarówno dachu jak i elewacji z łupka naturalnego, łącznie ze wszystkimi obróbkami blacharskimi kominów, wykonanie dachów płaskich wraz z obróbkami blacharskimi zajęło wykonawcy około 2 miesiące. Końcowy efekt jest imponujący.

W blasku łupka

Podsumowując można powiedzieć, że powyższa inwestycja przyniosła wiele satysfakcji. Z jednej strony warto zwrócić uwagę na zadowolonych inwestorów, bowiem zyskali oni budynek o niebanalnych walorach architektonicznych, zaś z drugiej, firma dekarska, która zdobyła doświadczenie w zakresie konstrukcji dachowych krytych łupkiem naturalnym. Z racji dostawy na potrzeby inwestycji łupka naturalnego Rathscheck z pewnością wiele satysfakcji ma również firma Śląskie Kruszywa Naturalne.

Łupek stanowi produkt o charakterze naturalnym. Warto podkreślić, że na etapie jego produkcji nie przewiduje się jakichkolwiek środków, po to aby zapobiec tworzeniu się odpadów szkodliwych dla środowiska. Łupek to skała osadowa, która powstała przed 350 do 400 milionami lat w efekcie odkładania się mas mułu iłowego od wyjątkowo drobnoziarnistej strukturze. Powstałe w ten sposób masy twardniały pod wpływem nacisku i utworzyły ił. Z kolei w czasie ruchów o charakterze górotwórczym warstwy iłu pofałdowały się w efekcie działania nacisków bocznych. Ruchy tektoniczne tego typu powodowały porozcinanie się kamieni iłowych, a pierwotne minerały iłowe rozciągnęły się wzdłuż tych delikatnych powierzchni, po czym skrystalizowały w efekcie działania nacisku i ciepła do nowych wysoko wartościowych minerałów (mika).

W praktyce przewiduje się przynajmniej kilka rodzajów krycia dachów łupkiem. Najważniejsze z nich to krycie staroniemieckie, dzikie, prostokątne, a także uniwersalne i łuskowe. Istotną rolę odgrywa krycie ośmiokątne, karpiówkowe i francuskie.

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 18 listopada, 2013

Autor:

4.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    wtorek, 10 listopada, 2020

    Pokrycia dachowe powinny być naturalne,trwałe i powinny dobrze się prezentować wizualnie na dachu ,dając budynkowi niepowtarzalny wygląd.Takim pokryciem spełniającym takie kryteria jest łupek i warto zainwestować w takie naturalne pokrycie dachu.

Podobne artykuły