Warsztat

W jaki sposób zachować porządek w warsztacie? Podpowiadamy!

Każde stanowisko pracy wymaga uporządkowania i dobrej organizacji. Dzięki temu wykonywanie codziennych zadań przebiega sprawniej i przy sporej oszczędności czasu. Utrzymanie ładu jest też obowiązkiem pracownika, nałożonym przepisami BHP. To szczególnie ważne wszędzie tam, gdzie korzysta się z dużej liczby narzędzi i części. Jak utrzymać porządek w warsztacie przy pomocy prostych metod i akcesoriów?

Postaw na organizację przestrzeni

Warsztat lub garaż wymaga odpowiedniego zagospodarowania. Podstawę zawsze stanowi strefa przeznaczona do pracy, w której powinno się znaleźć odpowiednio wyposażone stanowisko – na przykład stół warsztatowy, kanał lub podnośnik samochodowy.

Organizacja przestrzeni warsztatu wymaga zastosowania zasad ergonomii. Korzystanie z nich przy rozmieszczaniu elementów wyposażenia zagwarantuje wiele korzyści. Główną z nich jest ograniczenie do minimum czasu przeznaczonego na pokonywanie ścieżek pomiędzy stanowiskiem roboczym, szafami z wyposażeniem czy strefą sanitarną. W dobrze zorganizowanym warsztacie te same czynności można wykonać przy mniejszej liczbie pokonanych kilometrów i w krótszym czasie.

Dobra organizacja przestrzeni i utrzymanie porządku decydują też o poziomie bezpieczeństwa pracy. Brak wystających narożników, minimalne ryzyko rozlania oleju czy rozsypania śrubek zmniejszają potencjalne prawdopodobieństwo wypadku lub urazu.

Zaplanuj umiejscowienie narzędzi i akcesoriów

Jeśli urządzasz warsztat narzędziowy, przede wszystkim musisz zaplanować, jakie wyposażenie powinno się w nim znaleźć i gdzie je usytuujesz. Czynnikiem, który o tym zdecyduje, jest charakter pomieszczenia, a w szczególności to, jakie prace będziesz w nim wykonywać. Innego sprzętu wymaga stolarnia, a innego warsztat ślusarski czy samochodowy.

Znacznie mniejszym problemem będzie zadbanie o narzędzia ręczne i przydatne drobiazgi. W większości takich pomieszczeń bowiem korzysta się z podobnych elementów wyposażenia takich jak wkrętaki, młotki, klucze różnego typu czy śrubki i nakrętki. Różnią się one jedynie końcówkami, rozmiarami czy skokiem gwintu. Do ich przechowywania idealne są specjalne pojemniki plastikowe.

Głównym problemem, który musisz rozwiązać wybierając wyposażenie warsztatowe, jest zapewnienie wystarczającej ilości miejsca na sprzęt na ograniczonej przestrzeni. Jeśli pomieszczenie jest duże, z pewnością będzie Ci łatwiej. W małych warsztatach szczególnie trzeba zadbać o to, aby rzeczy były porządkowane w sposób systematyczny i miały swoje miejsce. Tylko wtedy zawsze znajdziesz potrzebny klucz i nie poślizgniesz się na zapomnianej nakrętce.

Duże pomieszczenia również mogą sprawiać problem przy ich organizacji i wyposażaniu. Kupując regał warsztatowy czy stół, musisz pamiętać, że ich zadaniem jest usprawnienie Twojej pracy i utrzymanie porządku. Dlatego nie mogą znajdować się daleko od siebie lub w miejscach trudno dostępnych. Przestronne wnętrze warsztatu stwarza Ci jednak inną możliwość. Jest nią korzystanie z mobilnego wózka narzędziowego, w którym każda szuflada ma swoje przeznaczenie.

klucze w warsztacie

Drobne przedmioty umieść w pojemnikach i organizerach

Warsztat jest miejscem, w którym korzysta się z wielu narzędzi i akcesoriów. Z jednej strony im jest ich więcej, tym większa gwarancja, że każde zadanie zostanie wykonane do końca. Z drugiej – ogromna różnorodność śrubek, nakrętek, wkrętów, gwoździ, nitów, podkładek itp. stwarza problem z ich przechowywaniem. Nie chodzi przecież tylko o to, żeby je mieć, ale żeby zawsze je znaleźć, gdy są potrzebne. Dlatego każdy rodzaj, rozmiar czy kategoria takich części powinny mieć swój pojemnik.

Pojemniki plastikowe do przechowywania drobiazgów są wyjątkowo praktyczne. Producent Fami oferuje je w wielu rozmiarach i kolorach. Pozwala to na dopasowanie ich nie tylko do przechowywanego asortymentu, ale też do dostępności miejsca w warsztacie. Stawiając na pudełka plastikowe, zyskujesz:

  • możliwość segregacji i uporządkowania dużej liczby detali,
  • szybki dostęp do konkretnych rozmiarów i rodzajów akcesoriów,
  • krótszy czas realizacji zadań i w efekcie wyższą efektywność warsztatu,
  • sprawne zarządzanie zasobami materiałowymi,
  • sprawne utrzymanie czystości w warsztacie.

Oferta pojemników warsztatowych jest bardzo bogata, dzięki czemu możesz dopasować je do każdego pomieszczenia i swoich potrzeb. Pojemniki plastikowe z pokrywą świetnie sprawdzą się przy składowaniu materiałów higroskopijnych czy włóknin czyszczących. Pokrywka oraz specyficzny kształt pudełek pozwalają też na ustawianie ich jedno na drugim, co dodatkowo oszczędza miejsce na półce regału. Ponadto plastikowe pudełka są przystosowane do sztaplowania i zawieszania na specjalnych stojakach.


Data publikacji: 11 maja, 2022

Autor:


Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły