Na rynku

Wady i zalety domów jednorodzinnych

Wiele osób marzy o domu z ogrodem, który stanie się ich azylem i sposobem na udany relaks po męczącym dniu. Szeroki wybór na rynku nieruchomości pozwala znaleźć rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb przyszłych właścicieli. Nowo powstające domy są nie tylko estetyczne, ale i kuszą energooszczędnością i innowacyjnymi technologiami, zdecydowanie zwiększającymi komfort użytkowania. Ich ceny są zróżnicowane w zależności od lokalizacji, powierzchni i jakości materiałów użytych do ich budowy. Nie zmienia to jednak faktu, że są coraz bardziej dostępne dla przeciętnego obywatela, który jest w stanie zapłacić sporo za realizację swoich marzeń.

Bezcenna swoboda

Własny dom jednorodzinny posiada szereg zalet. W porównaniu z mieszkaniem w zabudowie wielorodzinnej, jest ostoją intymności i prywatności swoich właścicieli. Daje w zasadzie nieograniczone możliwości modernizacji i przebudowy w zależności od aktualnych potrzeb właścicieli. Rodzina mieszkająca w domu może poczuć pełnię swobody o każdej porze dnia i nocy. Nie musi dostosowywać się do zasad panujących we wspólnocie. Miłośnicy życia towarzyskiego mogą organizować spotkania z przyjaciółmi nawet w późnych godzinach wieczornych, bez konieczności informowania i pytania o zgodę sąsiadów. Wielbiciele ciszy docenią z kolei spokój panujący w domu jednorodzinnym. Brak dochodzących zza ściany odgłosów umożliwi doskonały wypoczynek i pozwoli zregenerować siły. Zaletą domów wolnostojących są także duże ogrody, do których w okresie letnim przenosi się życie rodzinne i towarzyskie. Są one znakomitym rozwiązaniem dla rodzin posiadających dzieci czy zwierzęta domowe.

Druga strona medalu

Dom jednorodzinny, chociaż posiada szereg atutów, nie jest jednak wolny od wad. Właściciele budynków wolnostojących najczęściej skarżą się na dużą ilość prac związanych z utrzymaniem w należytym stanie budynku i ogrodu. Konieczność koszenia trawy, czy palenie w piecu, to jedynie wierzchołek „góry lodowej” problemów. Kłopoty zaczynają się wówczas, gdy trzeba wykonać poważne i kosztowne naprawy. Inwestycja w dobre jakościowo materiały na etapie budowy domu pozwala jednak zredukować do minimum wszelkie nieprzewidziane wydatki. Nowoczesne technologie stosowane obecnie w budownictwie również działają na korzyść właścicieli i znacznie odciążają ich budżet. Inną kwestią jest natomiast ogrzewanie. Domy energooszczędne w dalszym ciągu są dość kosztownym marzeniem, niedostępnym dla wielu rodzin. Ich klasyczne odpowiedniki generują z kolei spore wydatki w okresie zimowym. Wahające się ceny paliw powodują, że trudno zdecydować się na optymalny rodzaj ogrzewania.

3.8/5 - (5 votes)

Data publikacji: 25 kwietnia, 2014

Autor:

3.8/5 - (5 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysztof
    środa, 11 listopada, 2020

    cena prywatności jest nadal wysoka. kupno działki w dogodnej lokalizacji, budowa, a później dbanie o to wszystko nie jest tanie. wiele osób buduje tańsze wersje domów najlepiej daleko od wielkich miast, gdzie ceny działek są niższe. najważniejszy spokój, relaks i komfort życia we własnym domu.

Podobne artykuły