Blachodachówka

Waga ciężka czy lekka, czyli kiedy stosować lekkie pokrycia dachowe

Rodzaj pokrycia dachu zależy od rodzaju zaprojektowanej konstrukcji oraz wielu czynników technicznych, warunkujących długotrwałą trwałość i estetyczny wygląd dachu przez długie lata. O tym, kiedy stosować lekkie a kiedy ciężkie pokrycie dachowe, opowiada Michał Chimko, kierownik regionu z firmy Blach Stal.

Podział pokryć dachowych na ciężkie i lekkie ułatwia nieco wybór rodzaju materiału stosownie do budowanego przez nas dachu. Pierwszą i najważniejszą zasadą jest odpowiednie dobranie pokrycia do zaprojektowanego kształtu oraz kąta nachylenia połaci. Pamiętać należy, że ciężkie dachówki ceramiczne lub cementowe z uwagi na mniejszą szczelność powinno stosować się na dachach o nachyleniu powyżej 20°. Jednak w przypadku, gdy dach jest mniej spadzisty, a co za tym idzie częściej zalega na nim śnieg lub woda, dobrze jest zdecydować się na pokrycie typu lekkiego, a tradycyjne dachówki zastąpić wiernie imitującą dachówką blaszaną. Na całej płaszczyźnie tworzy ona szczelną konstrukcję, przez co doskonale sprawdza się na dachach o mniejszym kącie nachylenia, również tych poniżej 15°. Tymczasem blachy płaskie możemy kłaść nawet przy 3° nachylenia połaci.

Wpływ na wybór pokrycia ma także budowa więźby dachowej. Pokrycia typu lekkiego, zwłaszcza blacha dachówkowa jest na tyle lekka, że nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci na przykład większego zagęszczenia krokwi – można ją kłaść bezpośrednio na łatach i kontrłatach, uzupełniając dodatkowo folią paroizolacyjną. Z kolei ciężkie materiały, takie jak dachówki ceramiczne, cementowe czy łupek naturalny, ze względu na większy, sięgający ponad 70 kg/m2 ciężar wymagają mocniejszej konstrukcji na przykład w postaci krokwi o większym przekroju. Ważne jest zatem, by wyboru rodzaju pokrycia dokonać już podczas projektowaniu domu. Pozwoli to uniknąć późniejszych kosztownych przeróbek lub napraw.

Nie bez znaczenia jest także łatwość montażu poszczególnych materiałów na dachu. Dachówki blaszane ze względu na lekkość oraz wielkość arkuszy wypadają pod tym względem bardzo korzystnie. Wykonanie dachu przy ich użyciu jest proste – nie wymaga skomplikowanych zabiegów. Arkusze złożone z kilku modułów pozwalają na szybszy montaż, bez konieczności mocowania każdej dachówki z osobna, dzięki czemu znacznie skraca się czas prowadzonych prac.

Zróżnicowanie pokryć dachowych daje nam duże pole wyboru – rozmaite formy oraz bogata kolorystyka pozwalają na dobór takiego pokrycia najlepiej odpowiadającego stylistyce oraz konstrukcji domu. Przy wyborze rodzaju materiału warto jednak wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii, które mają ogromne znaczenie nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla funkcjonalności dachu.

5/5 - (12 votes)

Data publikacji: 1 czerwca, 2012

Autor:

5/5 - (12 votes)

Tagi:

Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Kamila
    piątek, 14 lutego, 2020

    W większości przypadków lepiej sprawdzi się jednak pokrycie lekkie. Poza tym łatwiej i szybciej je ułożyć.

Podobne artykuły