Zielone dachy

Warstwy w systemie zielonych dachów firmy Bauder

Zielone dachy stały się nieodzownym elementem nowoczesnej architektury, ale i nie tylko. Są one ostoją przyrody zwłaszcza na terenach mocno zurbanizowanych, gdzie każdy metr kwadratowy powierzchni zielonej jest na wagę złota. W innych przypadkach zielony dach może być doskonałą ozdobą posesji. Na etapie projektowania takiego dachu pomocne będą technologie oferowane przez firmę Bauder. Z jakich warstw składa się typowy zielony dach?

Powyżej hydroizolacji, która jest odporna na przenikanie korzeni układy zazielenienia ekstensywnego w postaci wielowarstwowej oraz zazielenienia intensywnego bazują na kilku warstwach. Jest to warstwa: zieleni, wegetacyjna, filtrująca, odsączająca i gromadząca wodę, zabezpieczająca, rozdzielcza i ślizgowa. Przyjrzyjmy się każdej nich.

Warstwa zieleni

Na warstwę zieleni składa się zazielenienie intensywne zgodnie z ustaloną listą roślin. Może to być również zazielenienie ekstensywne np. Baudera, zazielenienie natryskiem lub byliny płytkokorzenne.

Warstwa wegetacyjna

Należy pamiętać, że wszystkie ekstremalne miejsca właśnie takie jak dach, muszą zagwarantować warstwę wegetacyjną zapewniającą roślinom dobre warunki do rozwoju. To właśnie obok zdolności gromadzenia wody o jakości substratów wegetacyjnych decyduje stabilność struktury, przepuszczalność wody i wielkość uziarnienia. Wszystkie substraty wegetacyjne firmy Bauder mają nie tylko odpowiedni poziom jakości, ale i spełniają zalecenia organizacji FLL (zrzeszenie rzemiosł ukształtowania krajobrazu i ogrodów).

Warstwa filtrująca – Bauder FV 125

Ważna jest również włóknina filtrująca, którą umieszcza się pomiędzy warstwą wegetacyjną i warstwą odsączającą. Ma to zapobiec zamuleniu drobnymi cząsteczkami warstwy odsączającej i zapewnić jej długotrwałą funkcję.

Warstwa odsączająca i gromadząca wodę – Bauder DSE 20, 40, 60

Nadmiar wody, który może być nagromadzony przez układ zazielenienia nie powinien być przechowywany a skutecznie odprowadzony. Funkcje tą przejmuje warstwa odsączająca. Liczne rodzaje elementów odsączających, jak np. „Bauder Wasserspeicherplatte” (zasobnik wody) mogą również dodatkowo wodę zgromadzić, a poza tym tworzą dodatkową przestrzeń dla korzeni roślin.

Warstwa zabezpieczająca – SV 300

Już na etapie budowy hydroizolacja dachu musi być zabezpieczona przed wszelkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Pod zazielenianie ekstensywne jako warstwa zabezpieczająca z reguły powinna wystarczyć zwykła włóknina syntetyczna o masie 300 g, np. Bauder Schutzvlies W 300.

Warstwa rozdzielcza i ślizgowa – folia PE02

Warstwa rozdzielcza i ślizgowa musi zapewnić rozdział układu dachu zielonego od pokrycia dachu i tym samym zapobiegać niepożądanym ciężkim obciążeniom.

Podsumowanie

Już na etapie doboru elementów technologii zielonego dachu oraz projektowania konstrukcji dachu trzeba przeanalizować obciążenia powierzchni i wysokości oczekiwanego układu zazielenienia. Nieprawidłowe założenia w tym zakresie mogą skutkować niezgodnością realizacji zazielenia dachu z założeniami statycznymi lub w obrębie połączeń z racji niedostatecznej wysokości. W efekcie przełoży się to na brak możliwości wykonania zakładanego projektu. Stąd też istotną rolę odgrywają takie czynniki, jak spadek dachu, sposób odwodnienia połaci, ochrona ogniowa oraz zabezpieczenie przed siłą wiatru.

4.9/5 - (44 votes)

Data publikacji: 31 maja, 2019

Autor:

4.9/5 - (44 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. nowator
    piątek, 31 maja, 2019

    Ogrody dachowe są doskonałym miejscem wypoczynku aglomeracji miejskiej. Zieleń cieszy oko, pozwala oddychać pełnymi płucami. Ale myślę, że od strony budowlanej nie jest to łatwa inwestycja. Staranności wymaga izolacja przeciw wodna dachu a jednocześnie rośliny wymagają właściwego nawodnienia.

  2. Stefan
    sobota, 1 czerwca, 2019

    Zielony dach widuje się hotelach, apartamentach, nowoczesnych domach szeregowych. Musi to być płaski dach i najlepiej jeszcze z jakaś częścią użytkową aby można było popatrzeć, skorzystać z tego ogrodowego dachu. Zastosowanie zielonych dachów jest głównie w mieście.

Podobne artykuły