Warsztat

Warsztat stolarski – podstawowe maszyny do drewna

Zakładając warsztat stolarski musimy pamiętać o kilku niezbędnych narzędziach do pracy z drewnem. Młotki, dłuta, śrubokręty, ale też różne elektronarzędzia, które znacznie ułatwiają obróbkę drewna. Pośród nich znajdziemy takie, które przeznaczone są raczej do profesjonalnych zakładów stolarskich, jednak sprawdzą się one także w domowym warsztacie rzemieślników-hobbystów. Wszystko zależy od budżetu, preferencji oraz zdolności rzemieślnika.

Organizacja warsztatu stolarskiego

Warsztat stolarski musi być utrzymany w porządku, abyśmy mieli swobodną do poruszania się przestrzeń. Warto postawić w warsztacie meble, w których będziemy mogli przechowywać wszelkie narzędzia, oraz zamontować haki, na których powiesimy większe urządzenia. Przestrzeń w stolarni powinniśmy zaplanować w taki sposób, abyśmy mieli wystarczającą ilość gniazdek elektrycznych potrzebnych do podłączenia elektronarzędzi. Pamiętajmy, że niezwykle ważne jest odpowiednie oświetlenie i wentylacja podczas pracy. Jeśli nie mamy dostępu do światła słonecznego, powieśmy lampy na suficie i przy stanowisku pracy. Ze względu na zdrowie i czystość w stolarni, warto zainwestować w specjalne odciągi i odpylacze do trocin.

Piła do drewna

Jednym z podstawowych narzędzi do pracy w stolarni jest piła do drewna, której wybór jest dość różnorodny. Możemy kupić od tradycyjnych ręcznych modeli, po elektryczne i spalinowe. Przy doborze piły ważne jest odpowiednie rozmieszczenie zębów (ich zagęszczenie wpływa na precyzję cięcia). Do precyzyjnej obróbki drewna idealne będą piły włośnicowe, płatnicowe i tak zwane grzbietnice. Bardzo wydajne i komfortowe w użytkowaniu są piły elektryczne (stołowetaśmowe, formatowe). Jeśli zdecydujemy się na piłę spalinową, nie zapominajmy o masce i słuchawkach ochronnych.

piły do drewna

Szlifierka

Narzędziem niezbędnym do wykańczania obróbki drewna jest szlifierka. Dzięki niej możemy uzyskać gładką strukturę drewna i zabezpieczyć je przed warunkami atmosferycznymi. Najpopularniejszym modelem szlifierek do zakładów stolarskich są szlifierki taśmowe, które służą do szlifowania krawędzi i płaskich, dużych powierzchni. Szlifierki oscylacyjne służą do szlifowania trudno dostępnych miejsc, natomiast szlifierki mimośrodowe przydadzą się do szlifowania wypukłych i wklęsłych powierzchni. Dobrze jest zainwestować w wydajną szlifierkę, która będzie nam solidnie służyć przez lata. Na stronie sklepu JP Tech znajdziemy szeroką ofertę maszyn do drewna dobranych przez profesjonalistów: https://jptech-maszyny.pl/maszyny-do-drewna

Tokarki do drewna

Maszyną do bardziej zaawansowanej obróbki drewna należą tokarki. Z jej pomocą powstają bardziej skomplikowane, okrągłe elementy (np. gałka do mebli). Tokarka do drewna wprawia w ruch obrotowy obrabiany przedmiot, a za pomocą specjalnych noży skrawa jego powierzchni, nadając mu żądany kształt.

Wiertarki, wyrówniarki i grubościówki

Te narzędzia również są ważnym wyposażeniem stolarni. Bez wiertarki nie uzyskamy żadnych otworów i nie stworzymy porządnych mebli. Do precyzyjnej pracy najbardziej zaleca się użycie wiertarek poziomych do długich otworów, które gwarantują stabilną i komfortową pracę. Wyróżniamy również wiertarki kątowe, które dzięki swojej konstrukcji pozwalają na wiercenie otworów blisko narożników.

obróbka drewna

Grubościówki służą do zdejmowania wierzchniej warstwy drewna z obrabianego elementu, nadając mu żądaną grubość. Dzięki temu możemy uzyskać deski o jednakowym wymiarze. Do wyrównywania płaskich powierzchni i zmiany grubości obrabianego materiału niezbędne będą wyrówniarki. Dzięki nim możemy tworzyć idealnie proste półki, blaty stołów itp.

Praca w stolarni z odpowiednimi narzędziami może być niezwykle wciągającym i przyjemnym zajęciem. Elektronarzędzia znacznie ułatwiają i przyśpieszają wszystkie prace w stolarni, dlatego warto w nie inwestować. Gdy już zorganizujemy swój warsztat i zakupimy niezbędny do pracy sprzęt, łatwiej będzie nam dobierać pozostałe narzędzia oraz nabywać nowych umiejętności rzemieślniczych.

4.9/5 - (32 votes)

Data publikacji: 11 września, 2020

Autor:

4.9/5 - (32 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obywatel
    piątek, 11 września, 2020

    Jest kilka niezbędnych maszyn do drewna,które zapewnią płynność pracy jaki bezpieczeństwo w warsztacie stolarskim.Aby bezproblemowo móc pracować w warsztacie należy bezwzględnie utrzymywać porządek i przestrzegać zasad bhp oraz ppoż.

  2. Łukasz
    piątek, 11 września, 2020

    dzisiejsza praca w warsztacie stolarskim to głównie obsługa maszyn do obróbki drewna. czasami zdarzają się czynności manualne i sprzątanie. grunt to zachowanie ładu i prządku. na przestrzeni lat praca z drewnem stała się bardzo łatwa, zwłaszcza cięcie, wiercenie teraz bardzo szybkie i dokładne.

Podobne artykuły