Izolacje

Wełna drzewna – ekologiczne rozwiązanie i alternatywa dla styropianu czy też wełny mineralnej

Wiele osób marzy o swoim domu i gdy już podejmują się jego budowy, okazuje się, że czeka na nie wiele pytań, wątpliwości i muszą podjąć wiele decyzji. Niewątpliwie ważnym elementem jest wybór materiału izolacyjnego. Czy zawsze trzeba jednak wybierać styropian lub wełnę mineralną? Oczywiście, że nie, bo doskonałym wyborem może być także wełna drzewna. Czas dowiedzieć się więcej na temat tego materiału.

Czym jest wełna drzewna? 

W branży budowlanej trzeba stawiać na rozwiązania, które zapewniają trwałość, a jednocześnie wpisują się w ekologiczny trend. Doskonałym przykładem materiału, który spełnia te wymagania jest wełna drzewna. Jest ona zbudowana z cienkich i długich wiór drewnianych, które powstają podczas procesu strugania drewna. Co ciekawe, robi się ją z resztek drewna, czy też odpadów potartacznych. Dzięki temu uznawana jest za materiał ekologiczny. Warto zauważyć, że podczas procesu jej produkcji nie zużywa się dużej ilości energii, co rzecz jasna stanowi kolejną zaletę. Duże znaczenie ma również fakt, że jest dobrą alternatywą dla styropianu czy wełny mineralnej. Jej montaż jest łatwy i szybki, a przy tym nie trzeba obawiać się, że będzie dostawać się do oczu czy układu oddechowego, bo w przeciwieństwie, choćby do wełny mineralnej, nie pyli. 

Wełna drzewna – świetne właściwości techniczne i bezpieczeństwo użytkowania 

Wełna drzewna ma naprawdę dobre właściwości termoizolacyjne. Świetnie utrzymuje ciepło i zapobiega jego ucieczkom. Ale na tym zalety się nie kończą. Jest to materiał, który ma naprawdę dobre parametry akustyczne, a więc dobrze wygłusza pomieszczenia. Jednocześnie wykonując izolację z tego materiału, możecie cieszyć się komfortem, ciszą i spokojem, nawet gdy mieszkacie przy szkole, czy bardziej ruchliwej drodze. Duże znaczenie mają także jej właściwości termiczne, a mianowicie zimą wełna bardzo dobrze utrzymuje ciepłe powietrze, natomiast latem zapobiega przegrzewaniu się domu. Trzeba tutaj zauważyć, że wykazuje lepsze właściwości nawet od wełny mineralnej. Wystarczy jeszcze wspomnieć, że pojemność cieplna, czyli zdolność do magazynowania ciepła w przypadku wełny drzewnej wynosi średnio 2100 [J/(kg*K)]. a w odniesieniu do średniej jakości wełny – zaledwie ok. 600 [J/(kg*K)]. Zatem jak widzicie różnica w parametrach jest naprawdę duża. Wełna drzewna w czasie produkcji jest jeszcze pokrywana specjalnym impregnatem, który pozwala na zatrzymanie cząsteczek wody pomiędzy włóknami. Takie rozwiązanie niewątpliwie jest efektywne, gdyż w sytuacji, gdy dojdzie do zawilgocenia materiału, woda odparuje. 

Wełna drzewna – najlepszy materiał dla wymagających

Rzeczywiście wełna drzewna jest świetnym materiałem, którym można ocieplić dom, ale też strop czy połacie dachowe. Można nią ocieplić nawet budę psa. To świetny wybór dla osób ceniących ekologiczne rozwiązania, ale też dla alergików czy astmatyków. Warto zauważyć, że wełna sprawdzi się zasadniczo w każdym pomieszczeniu. Można ją stosować nawet podczas remontowania starego domu bez obaw o uszkodzenie. Wynika to z faktu, że wełna drzewna w porównaniu do np. wełny mineralnej, szybciej odprowadza wilgoć, a więc zapobiega powstawaniu pleśni czy grzybów. Sam montaż jest również niezwykle łatwy i zasadniczo montuje się ją tak jak wełnę mineralną. Jeżeli chodzi o cenę, to jest nieco wyższa niż w przypadku wełny mineralnej, ale z drugiej strony ma lepsze parametry techniczne czy też właściwości, zaś jej używanie jest w pełni bezpieczne. W przeciwieństwie do wełny mineralnej, montaż wełny drzewnej nie jest szkodliwy dla zdrowia.          


Data publikacji: 25 lipca, 2022

Autor:



Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły