Wełna do izolacji dachów skośnych
Każdy inwestor zastanawia się jaki wybrać materiał do izolacji dachu. Wszyscy budujący rozróżniają tylko dwa parametry charakteryzujące materiał izolacyjny. Cenę oraz współczynnik przewodzenia cieplnego – lambda. Oba parametry jednak nie wystarczą do dokonania dobrego wyboru. Oprócz wyżej wymienionych parametrów należy wziąć pod uwagę również gęstość, właściwą pojemność cieplną i odporność na zawilgocenia.
Wełny mineralne dzielimy na wełny skalne i wełny szklane. Oprócz różnic w ich wytwarzaniu, podstawową różnicą jest surowiec z którego powstają.
Wełna skalna: jest materiałem wytwarzanym w procesie topienia i rozwłóknienia skały bazaltowej w temperaturze +1400°C. Wełny skalne posiadają współczynnik przewodzenia cieplnego do 0,034 W/(m·K). Lambda jest uzależniona od gęstości materiału. Wełna skalna charakteryzuje się tym, że jest niepalna, tłumi dźwięki i jest materiałem sprężystym, wytrzymałym na zniszczenia mechaniczne. Wełna posiada niską pojemność cieplną 1000 [J/(kg·K)].
Wełna szklana: Wytwarzana jest w niższej temperaturze niż wełna skalna, +1000°C. W takiej temperaturze topione są i rozwłóknione najważniejsze składniki: piasek kwarcowy i stłuczka szklana. Wełna szklana charakteryzuje się lepszym współczynnikiem przewodzenia cieplnego niż wełny skalne do 0,032 W/(m·K). Posiada mniejszą gęstość, jest materiałem niepalnym i tłumiącym dźwięki. Jednak jest to materiał bardziej narażony na zmianę objętości. Właściwa pojemność cieplna jest najniższa i wynosi około 800 [J/(kg·K)].
Wełna drzewna: Bardziej wymagający inwestorzy mogą wybrać materiały najnowszej generacji, czyli wełny drzewne, które są wytwarzane z rozdrobnionych włókien drzewnych z dodatkiem fosforanu amonu oraz z niewielką ilością włókien poliolefinowych. Włókna drzewne w matach posiadają lambdę 0,036 W/(m·K) co jest odrobinę gorszym wynikiem jak wełny mineralne. Wełna drzewna to materiał, który jest odporny na wilgoć. Do 20% zawilgocenia nie zmienia wartości współczynnika przewodzenia ciepła. Posiada największą gęstość, około 60 kg/m3, więc jest materiałem nie osiadającym i nie zmieniającym swoich wymiarów. Jest to ważna cecha biorąc pod uwagę, że budynek izoluje się na wiele lat. Jak pozostałe wełny jest równie dobrym izolatorem dźwiękowym. Wełna drzewna posiada dużo większą właściwą pojemność cieplną niż wełny mineralne 2100 [J(kg·K)]. Ten parametr pozwala obliczyć ilość energii cieplnej, którą przyjmie materiał izolacyjny i po jakim czasie odda go do wewnątrz budynku. Jest to bardzo pożądane działanie likwidujące skutki upałów. W budynkach izolowanych matami z włókien drzewnych jest zimą ciepło, a latem czujemy przyjemny chłód. Wełna drzewna jest materiałem kumulującym trzy ważne parametry w jednym produkcie: dobry współczynnik przewodzenia cieplnego, gęstość i pojemność cieplną. Jest materiałem, który można poddać w 100% recyklingowi.
Przemysław Biedrzycki
tel. 501-660-408
mail: biuro@domybiedrzycki.pl
Ciekawy artykuł, nie wiedziałam, że jest tyle wersji wełny mineralnej. Chyba ta wełna drzewna jest najlepsza? Ważne jest to, że jest to marteriał odporny na wilgoć.
Aby dach w pełni spełniał swe zadanie należy przy jego wykonaniu zastosować najlepsze możliwe materiały,do nich należy także izolacja dachu.Wełny stosowane do izolacji dachu są obecnie coraz lepszej jakości i można wybierać zpośród kilku rodzajów,mi najbardziej z obecnie dostępnych odpowiada wełna drzewna jest to na tyle zaawansowana technologia,że jest materiałem idealny aby go zastosować przy budowie dachu.