Realizacje

Wewnątrz ale i na zewnątrz

Firma Heldoorn Ruedisulj Architecten z Leeuwarden zaprojektowała nowy dom opieki w Ijmuiden. W roli okładziny elewacji wykorzystano dachówki ceramiczne. Pokrywają one nie tylko fasadę od strony ulicy, ale także w części wewnętrznej, w mniejszym stopniu dostępnej dla ogółu.

Nowy dom opieki w mieście Ijmuiden w Północnej Holandii stoi na otoczonej zielenią działce. Teren ten zaplanował kiedyś cieszący się światową sławą, holenderski architekt Willem Marinus Dudok (1884-1974), jako integralną część koncepcji zabudowy miasta. Celem było urozmaicenie struktury architektonicznej i dodanie przestrzeni w gęstej zabudowie mieszkalnej. W tym duchu powstał budynek, stanowiący kontrast dla okolicznej zabudowy.

Jednolicie i przestronnie

Ze względu na swoich psychogeriatrycznych i somatycznych mieszkańców ten dom opieki musiał sprostać bardzo specyficznym wymaganiom. Ważne było uwzględnienie obu głównych funkcji: zapewnienia mieszkania i opieki. Części mieszkalne budynku wyposażono w oddzielne drzwi wejściowe z domofonem i skrzynki pocztowe. Wolnostojące bloki zostały zlokalizowane wokół zielonego dziedzińca. Budynki połączono ze sobą poprzez częściowo ogólnodostępne przejścia. W ten sposób umożliwiono mieszkańcom krótkie spacery w zamkniętym, bezpiecznym otoczeniu. Te wolnostojące budynki zapewniają również mnóstwo światła dziennego i dobry widok na ulicę, co mieszkańcom z ograniczeniami pracy mózgu pomaga w orientacji.

Przy licowaniu elewacji architekt zdecydował się wykorzystać płaskie dachówki w kolorze żółtego szampana, by nadać obiektowi przyjazny wygląd i stworzyć wyraźny kontrast do okolicznych ceglanych fasady z lat sześćdziesiątych. W celu nadania przejściom wrażenia zewnętrznego pomieszczenia, licowanie poprowadzono aż do dziedzińca.

Wewnątrz ale i na zewnątrz
Wewnątrz ale i na zewnątrz
Wewnątrz ale i na zewnątrz
Wewnątrz ale i na zewnątrz
Wewnątrz ale i na zewnątrz

Zleceniodawca: Woningbedrijf Velsen
Architekt: Heldoorn Ruedisulj Architecten Leeuwarden
Dachówki ceramiczne: Vauban, krój prosty, Burgund i Champagne

5/5 - (4 votes)

Data publikacji: 9 czerwca, 2013

Autor:

5/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Nina
    czwartek, 30 lipca, 2020

    Bardzo ciekawie zgrana realizacja, widok z zewnątrz i wewnątrz tworzy jedną całość. Budynek ten też ładnie kontrastuje z budynkami sąsiednimi.

Podobne artykuły