Wiata ogrodowa – jak kupić najlepszą wiatę? Czy wymaga pozwolenia?
Zastanawiasz się, czy wiata wymaga pozwolenia budowlanego? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę, kupując wiatę ogrodową? Koniecznie zajrzyj na naszego bloga, gdzie odpowiemy na wszystkie twoje pytania.
Wiaty ogrodowe to jedne z ogrodowych konstrukcji, najczęściej budowanych w ogrodach przydomowych i na działkach rekreacyjnych.
Popularność wiat wynika z faktu, że wiata daje nam dużą swobodę użytkowania, jest funkcjonalna, dzięki czemu ogród również staje się wygodny.
Możliwość budowy wiaty z różnych materiałów pozwala na dopasowanie jej do naszych indywidualnych upodobań. Wiaty stawiane w ogrodzie wyglądają atrakcyjnie, często stanowią ładną dekorację przestrzeni.
Czym jest wiata – budynkiem, obiektem budowlanym czy budowlą?
Wiata sama w sobie nie ma definicji prawnej. W prawie budowlanym na próżno szukać legalnego określenia wiaty. Obserwując jednak wyroki, jakie zapadają w sprawach, gdzie wiata stanowi przedmiot sporu, najczęściej jest ona określana jako obiekt lub budowla. Nie określa się natomiast wiaty jako budynku.
Obiekty budowlane, o których mowa klasyfikuje się jako 3 grupy :
- obiekty małej architektury,
- budynki,
- budowle.
Wiata jest uznawana za obiekt budowlany, który :
- jest nie związany na stałe z gruntem,
- nie ma fundamentów lub dachu,
- jest niewydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych,
Jeżeli jedno z tych kryteriów jest spełnione, uznaje się, że mamy do czynienia z wiatą.
Natomiast uznanie wiaty za obiekt, nie przekreśla uznania jej za budowlę, lub obiekt małej architektury. Jednak o tym, czy wiata będzie zakwalifikowana do jednej z tych kategorii, decyduje wielkość wiaty oraz rodzaj konstrukcji.
Najczęściej, mówiąc o wiacie, mamy na myśli konstrukcję niezwiązaną na stałe z gruntem, która może mieć dach, ale nie musi. Dodatkowo wiata może być odeskowana, z jednej, lub z każdej strony, i nie musi być uznana za budynek.
O definiowaniu wiaty będzie w przypadku odeskowanej wiaty stanowił fakt jej funkcji – wiata może pełnić funkcję rekreacyjną, natomiast funkcja składowa, magazynowa, garażowa, czyni z niej budynek.
Nie oznacza to jednak, że nie możemy zbudować jej bez pozwolenia budowlanego.
Czy konieczne jest pozwolenie na budowę wiaty?
Od stycznia 2017 r. na każdej działce możliwe jest zbudowanie drewnianej wolnostojącej altany, o wielkości do 35 m.k.w. Takich wiat może być 2 na każde 500 m.k.w.
Rodzaje wiat
Wiaty możemy sklasyfikować ze względu na sposób ich użytkowania, a także sposób wykonania konstrukcji. Najczęściej na działce budujemy wiatę, ponieważ:
- potrzebujemy miejsca na składowanie różnych materiałów, np. drewna, czy też pojazdów, narzędzi, wyposażenia ogrodowego,
- chcemy stworzyć miejsce wypoczynku, rekreacji,
- potrzebne nam funkcjonalne zadaszenie garażowe.
Ze względu na sposób wykonania wiat, wyróżniamy :
- wiaty drewniane,
- wiaty murowane,
- wiaty o konstrukcji metalowej.
Najpopularniejsze są wiaty drewniane, ze względu na liczne zalety. Między innymi wiaty z drewna buduje się łatwo, to materiał, który łatwo się obrabia, a także drewno jest materiałem dostępnym bez problemu w każdym centrum ogrodniczym, budowlanym. Zaletą jest również fakt, że drewniana wiata to najmniejszy koszt. Wiaty wykonane z metalu, czy też murowane, są droższe. Dodatkowo wiaty murowane muszą być najczęściej postawione przez firmę zewnętrzną, gdyż nie posiadamy wiedzy i narzędzi do samodzielnej pracy. Budowa wiaty murowanej jest to proces skomplikowany, a także dłuższy.
Wiaty magazynowe
Wiaty magazynowe najczęściej budowane są przez przedsiębiorców i mają duże powierzchnie, które wymagają już specjalnych pozwoleń na ich postawienie na działce. Mniejsze wiaty magazynowe nie są tak kłopotliwe w budowie.
Wiaty magazynowe mogą mieć różnorodne przeznaczenie, możemy w nich przechowywać narzędzia ogrodowe, materiały budowlane, sprzęt i maszyny, drewno na opał. Dlatego sposób wykonania takiej wiaty ściśle zależy od tego, co w niej składujemy. Czy materiał magazynowany jest podatny na wilgoć? Czy musi być chroniony przed osobami postronnymi?
We wiacie magazynowej często konieczne jest wykonanie utwardzonej, betonowej nawierzchni – jest to solidna podstawa, która pozwala na swobodne ustawienie palet, materiałów, czy też poruszanie się wózka widłowego. Posadzka stanowi też ochronę przed wilgocią.
Jeżeli w wiacie składujemy szczególnie cenne elementy, musi zadbać o jej zabudowanie, a także zabezpieczenie przed kradzieżą – drzwi z kłódką, zabudowane ściany, to w takim wypadku obowiązkowe wyposażenie.
Wiaty garażowe
Wiaty garażowe mają służyć jako miejsce postojowe dla naszych aut. Możemy zaplanować wiatę jedno postojową, ale również dla wielu aut. Główna funkcja wiaty to ochrona przed śniegiem i deszczem, oraz nadmiernym nagrzewaniem się auta latem. Ma zastępować garaż, osobom, które do nie posiadają.
Wiaty garażowe, to najczęściej konstrukcje dachowe, wsparte na 4 – 6 słupach. Czasem konstrukcja taka jest zabudowana z kilku stron, dzięki czemu chroni auto przed zacinającym z boku deszczem. Posadzka pod wiatą garażową nie musi być utwardzona, może to być grunt rodzimy. Ważne jest jednak, aby pod słupami, podtrzymującymi całą konstrukcję był solidny fundament, wiążący słupy z gruntem.
Zadaszenie wiaty garażowej może być wykonane z drewna i wykończone gontem, albo blachą lub dachówką. Wykończenie można dostosować indywidualnie do otoczenia, designu domu, jaki znajduje się na działce. Pamiętajmy o tym, że dachówka jest cięższa, więc konstrukcja dachu pod nią musi być mocniejsza i bardziej zabudowana.
Wiaty ogrodowe
Wiaty ogrodowe różnią się między sobą sposobem wykonania, który uzależniony jest już od indywidualnych preferencji właściciela.
Planując wielkość wiaty, warto uwzględnić, w jaki sposób chcemy ją użytkować – ile osób będzie tu wypoczywać, czy chcemy urządzać ogrodowe przyjęcia? A może spotkania przy grillu, obiedzie? Wielkość wady będzie miała wpływ na to, jakie meble możemy ustawić pod zadaszeniem, oraz w jaki sposób będą one ustawione.
Kształt wiaty to kolejny aspekt, jaki możemy modyfikować, dopasowując do swoich potrzeb. Wiata może być kwadratowa, ale najczęściej decydujemy się na wiaty wypoczynkowe w kształcie wielokątów – sześciokątów. Taka konstrukcja jest bardzo dekoracyjna, a jej wielospadowe zadaszenie wygląda ładnie, ponadczasowo .
Dach, podobnie jak w przypadku wiaty garażowej, można wykończyć za pomocą dachówki, blachy, papy czy gontu. Tworzywo powinno mieć kolor dachu, który znajduje się na sąsiadującym z wiatą domem, wtedy obydwie konstrukcje ładnie do siebie pasują.
Najczęściej konstrukcję wiaty wykonuje się z drewna – może to być drewno lite i klejone. Zalety drewnianych konstrukcji to łatwość dopasowania ich do otoczenia – drewno możemy pomalować na dowolny kolor. Do wyboru mamy wiele sposobów pokrycia drewna – od lakierów, tworzących powierzchnię o połysku lub satynową, ale podkreślającą rysunek i kolor drewna, przez kolorowe bejce, lub całkiem kryjące farby. Kupując wiatę, musimy zorientować się, czy zabieg impregnacji jest wliczony w cenę konstrukcji.
Drewniana wiata jest uniwersalna, pasuje do każdego ogrodu, a dodatkowo możemy dopasować do niej wiele rodzajów wyposażenia. Pasują tu zarówno meble drewniane, które będą nadawały charakter rustykalny, jak też eleganckie meble żeliwne czy nowoczesne komplety aluminiowe lub technorattanowe.
Wiaty wypoczynkowe mają być wygodne, ale też ładne. Dlatego często są wyposażone w atrakcyjne balustrady, a także donice z kompozycjami roślinnymi. Ściany wiaty mogą być całkiem zabudowane, ale z powodzeniem sprawdzają się ozdobne kratownice, po których będą wspinać się pnącza.
O czym warto pamiętać, budując wiatę?
Budując wiatę, musimy zadbać nie tylko o to, aby była ładna, ale również funkcjonalna i wygodna. Na dachu wiaty musimy zaplanować rynny, po to aby móc odprowadzić wodę opadową bezpiecznie poza obręb wiaty. Spływająca woda może wymywać nawierzchnię, a także uszkadzać konstrukcję wiaty. Należy pamiętać o orynnowaniu, które jest obowiązkowym wyposażeniem dachu.
Zarówno kupując gotową wiatę, jak też budując ją samodzielnie z drewna, musimy pamiętać o impregnacji tego wrażliwego materiału. Aby impregnacja drewna była skuteczna, każdy element musimy pomalować jeszcze przed złożeniem wiaty. Tylko wtedy impregnat może dotrzeć do każdego miejsca poszczególnych elementów. Impregnacja przed montażem wiaty jest również wygodniejsza – łatwo zaimpregnować części, kiedy możemy je swobodnie przesuwać i przestawiać.
Poza impregnatem możemy zastosować też środki nadające odpowiedni kolor – lakiery, bejce, farby. Te również nakładamy zanim jeszcze złożymy wiatę, mamy wtedy pewność, że każdy element będzie dokładnie pomalowany.
Wiata w ogrodzie czy na działce, to bardzo wygodne rozwiązanie, które w zależności od potrzeb, może pełnić nawet kilka funkcji. Budowa wiaty nie jest skomplikowana, a jej obecność z pewnością szybko docenią wszyscy użytkownicy, dlatego warto zaprosić ją do swojego ogrodu.
Artykuł powstał we współpracy z Ogrodolandia.pl
Wiata ogrodowa to uzupełnienie otoczenia domu. Ja mam wiatę drewnianą, która służy do ochrony parkujących samochodów oraz innych aktualnie potrzebnych urządzeń np.kosiarki. To świetne rozwiązanie, stosunkowo tanie bo takim materiałem jest drewno. Oczywiście trzeba je odpowiednio konserwować ale warto. Rynny i gont na dachu i mamy spokój na lata.
Wiata ogrodowa jest świetnym miejscem dla wypoczynku na łonie natury. Ochroni przed opadami i słońcem. Odpowiednio zabudowana konstrukcjami, po których mogą się piąć roślinne kompozycje, stworzy ochronę przed wiatrem a jednocześnie spowoduje, że miejsce stanie się sympatyczne i przyjazne dla wszelkiego rodzaju spotkań.
Dobry cieśla i potrafi stworzyć cudne miejsce zarówno do wypoczynku jak i do śniadania na łonie natury. coś wspaniałego.
super artykuł
Zastanawiam się od dłuższego czasu, którą wiatę wybrać. Czy na dwa czy na jedno stanowisko. Jakie pokrycie dachu, z czego ma być zrobiona…ogółem trudna decyzja, bo to jednak dość kosztowna inwestycja. Bardzo fajny wpis. Zdecydowanie ten wpis mi pomógł podjąć tą decyzję .:)
Super artykuł,
ja osobiście posiadam wiatę ogrodową, zakupiłem ja na stronie altanyna5.pl i uważam , że była to bardzo dobra decyzja. Wygląda mega, a cena zachęciła mnie do zakupu. Wykonanie ekstra! Pozdrawiam i polecam!