Budownictwo drewniane

Wiązary Burkietowicz – konstrukcyjne drewno lite łączone na złącza klinowe

Wiązary Burkietowicz to rodzinna firma powstała ponad 124 lata temu i zajmuje obecnie znaczącą rolę wśród polskich liderów produkcji prefabrykowanych konstrukcji drewnianych. 

Mimo wieloletnich tradycji, producent nie ustaje w rozwoju wykorzystywanych technologii i z sukcesem podjął produkcję drewna klejonego na złącza klinowe.

Czym jest konstrukcyjne drewno lite na złącza klinowe?
Jest to innowacyjny, certyfikowany materiał konstrukcyjny, który cechuje się wysoką wytrzymałością i spełnianiem kryteriów bezpieczeństwa. Dodatkowo Wiązary Burkietowicz w produkcji wykorzystują wyłącznie drewno polskiego pochodzenia.

Wiązary Burkietowicz

Współczesne budownictwo drewniane nastawione jest na pozyskiwanie energooszczędnych materiałów wysokiej jakości, przyjaznych środowisku jak i wysoce wydajnych i bezpiecznych w użytkowaniu. – mówi właściciel firmy – Marcin Burkietowicz.
Te kryteria spełnia właśnie konstrukcyjne drewno lite łączone na złącza klinowe. Podczas produkcji naszych materiałów, dążymy do zaspokojenia oczekiwań klientów poszukujących pomysłowych i różnorodnych rozwiązań z wykorzystaniem drewna.

Produkcja drewna litego łączonego na złącza klinowe w fabryce Wiązary Burkietowicz odbywa się według norm EN 15497:2014. Podstawowym materiałem jest drewno sosny Pinus sylvestris, którego suszenie odbywa się  w zautomatyzowanych komorach, utrzymujących poziom wilgotności na poziomie 15% (+/-3%). Następnie materiał sortowany jest pod względem wytrzymałości zgodnie z normami wyznaczanymi w DIN 4074-1 oraz PN-EN 14081-1+A1 (materiał klasy C24). Egzemplarze z wszelkim ubytkiem czy skazą  eliminowane są na tym etapie, utrzymując wysokie standardy wytwarzanych materiałów.
Staranna selekcja odcinków drewna kończy się łączeniem ich w mikrowczepy, aby następnie poddać je czterostronnemu struganiu i przycinaniu do długości 8 lub 13 metrów.
Dużym wyzwaniem jest znalezienie odcinków wysokiej jakości drewna litego o odpowiedniej długości i przekroju. Dzięki stosowanej technologii wykorzystania połączeń
klinowych, uzyskujemy drewno budowlane o wymaganych parametrach i wymiarach.
Dzięki temu idealnie sprawdzają się w stawianiu konstrukcji ścian, dachów czy stropów – dodaje Marcin Burkietowicz.

Wiązary Burkietowicz

Technologia obróbki drewna i utrzymywanie niskiej wilgotności podczas produkcji sprawia, że drewno łączone na złącza klinowe jest wysoce odporne na pęknięcia i zachowuje stabilność wymiarów. Nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń chemicznych. Doskonale sprawdza się przez to w stawianiu konstrukcji w budownictwie, zachowując parametry techniczne. Właściwość zachowywania stabilnych wymiarów sprawia, że materiał ten doskonale sprawdza się w stawianiu takich konstrukcji jak wsporniki, belki, płatwie, krokwie czy słupy i oczepy elementów ściennych, stropowych i dachowych. Materiał ten sprawdzi się również w tworzeniu dekoracyjnych belek stropowych czy belek do suchej zabudowy (konstrukcji pod płyty GK, OSB itp.).

Wiązary Burkietowicz

Dzięki wyspecjalizowanym procesom produkcji i zachowaniu standaryzacji wymiarowej, firma jest w stanie tworzyć i magazynować poszczególne elementy w sposób sprawny i skuteczny. Dzięki temu gotowy produkt szybko trafia do klienta.
-Za cel stawiamy sobie utrzymywanie wysokich stanów magazynowych oraz maksymalnie szybką i sprawną dostawę do klienta – zapewnia Burkietowicz.
Konstrukcyjne drewno lite łączone na złącza klinowe produkowane przez firmę Wiązary Burkietowicz doczekało się odznaczenia certyfikatem ,,Stałości właściwości użytkowych” przyznanym przez Technical and Test Institute For Construction Prague.
Stanowi to potwierdzenie wysokich właściwości produktu umożliwiających wykonywanie nośnych konstrukcji drewnianych (budynki, mosty), stwierdza klasę reakcji drewna na ogień: D-s2, d0, klasę formaldehydową E1, naturalną trwałość o klasie 4 (wg EN 350) oraz potwierdza deklarowaną wartość wytrzymałości na zginanie złącza klinowego: 24 N/mm².

Produkt dostępny jest w grubości 50 i 80 mm, szerokości od 150 do 200 mm oraz długości od 8000 do 13 000 mm. Istnieje możliwość złożenia zamówienia na inne wymiary.

Zakład produkcyjny firmy Wiązary Burkietowicz znajduje się w Bąkowie. Tam właśnie odbywa się produkcja drewna klejonego na złącza klinowe.
Miejscem jego składowania jest magazyn w Odolanowie.

Więcej na stronie: wiazary.pl

4.9/5 - (47 votes)

Data publikacji: 26 maja, 2019

Autor:

4.9/5 - (47 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obywatel
    piątek, 16 sierpnia, 2019

    Drewno jest według mnie najlepszym materiałem jaki zastosowano w budownictwie,dobrze że rodzima firma Wiązary Burkietowicz z powodzeniem wykorzystuje drewno w budownictwie i potrafi stosować w praktyce innowacyjne rozwiązania z zastosowaniem drewna.Warto promować i korzystać z doświadczenia tak dobrej firmy.

  2. Jan
    piątek, 10 lipca, 2020

    Drewno to najbardziej naturalny i ekologiczny materiał budowlany stosowany od lat. Świetnie iż wraca do łask ponownie. Każda oferta która umożliwia wykorzystanie drewna w budownictwie jest godna zauważenia. Powrót do metod stosowanych dawniej (oczywiście zmodyfikowanych) cieszy. Oferta f-my Wiązary Bukietowicz jest tego dobrym przykładem. Warto z niej skorzystać.

Podobne artykuły