Realizacje

Wielki Młyn w Gdańsku z nową dachówką mnich-mniszka SanMarco

Wielki Młyn – obiekt średniowiecznej architektury technicznej –  jest obecny w krajobrazie Gdańska prawie 700 lat. Usytułowany tuż przy Starym Mieście, na przestrzeni lat był wielokrotnie remontowany i modernizowany. Pełnił funkcję nie tylko młyna, ale też spichlerza, piekarni, magazynu, a także spotkań kulturalnych i galerii handlowej.  Obecnie trwają w nim prace renowacyjne, po których stanie się nową siedzibą Muzeum Bursztynu.

Renowacja zabytkowego młyna w Gdańsku dachówką mnich-mniszka SanMarco

Historia budynku

Według źródeł historycznych, w 1338 roku, w niemal centralnym miejscu Starego Miasta, po rozwidleniu Kanału Rudni, stworzono sztuczną wyspę, przypominającą kształtem Tarczę (Schild), na której, z inicjatywy i z funduszy Zakonu Krzyżackiego, rozpoczęto budowy Wielkiego Młyna. Ostateczne zakończenie prac największego zakładu przemysłowego w tej części Europy, datuje się na 1349 rok. Pierwsze wzmianki o budynku na ówczesnej Tarczy, a obecnie Wyspie Młyńskiej, pojawiły się w 1364 roku. 27 lat później budynek spłoną, ale szybko został odbudowany i wydłużony w kierunku zachodnim o 12m. Już  w 1406 roku posiadał już swoją charakterystyczną bryłę z wysokim dwuspadowym dachem. Na początku 1454 roku młyn opanowali, należący do Związku Pruskiego, gdańszczanie, rozpoczynając tym samym powstanie przeciwko zwierzchnictwu Zakonu Krzyżackiego. Po zwycięskiej wojnie trzynastoletniej, król Kazimierz Jagiellończyk, przekazał Wielki Młyn gdańszczanom. Wydzierżawiony przez radcę Jakuba Witta w 1836 roku, na przestrzeni lat był modernizowany i remontowany, pozostając w użyciu i produkując blisko 200 ton mąki dziennie, aż do 1939 roku, kiedy to w czasie II Wojny Światowej został zniszczony.

Renowacja zabytkowego młyna w Gdańsku dachówką mnich-mniszka SanMarco

Ponowna odbudowa budynku rozpoczęła się w 1962 roku. Po zakończeniu prac, Wielki Młyn pełnił liczne funkcje, m.in. był Domem Kultury Stoczni Gdańskiej, magazynem, miejscem organizowania: wystaw, targów przemysłu stoczniowego, spektakli teatralnych, a nawet dyskoteką i salonem gier. W 1993 roku zakończono adaptację obiektu na galerię handlową, która działała w zabytkowym miejscu przez 23 lata.

Renowacja zabytkowego młyna w Gdańsku dachówką mnich-mniszka SanMarco

Obecne prace remontowe

Gdańsk jest światową stolicą bursztynu, z którego liczne wyroby można od kilkunastu lat podziwiać w Muzeum Bursztynu w Zespole Przedbramia. Wystawa jest jednak tak duża i popularna, że w grudniu 2016 roku, ówczesny prezydent miasta Paweł Adamowicz, przekazał budynek Wielkiego Młyna na potrzeby Muzeum Gdańska, by stworzyć w nim nową siedzibę Muzeum Bursztynu i tym samym umożliwić eksponowanie liczniejszej ilości dzieł sztuki w większym obiekcie.
Jednak po latach użytkowania, budynek wymagał kapitalnego remontu, łącznie z całkowitą wymianą potężnego siodłowego dachu, który w latach sześćdziesiątych, po zniszczeniach wojennych, pokryty został dachówką mnich-mniszka. Dlatego też w 2018 roku zdecydowano o podpisaniu umowy na wykonanie gruntownego remontu i prac adaptacyjnych pod nowe Muzeum Bursztynu, którego otwarcie zaplanowano na połowę 2021 roku.

Renowacja zabytkowego młyna w Gdańsku dachówką mnich-mniszka SanMarco

W pierwszym etapie budowy, zaplanowano m.in.: modernizację klatki schodowej i szybu windowego, usunięcie instalacji elektrycznych, a także ocieplenie dachu i wymianę zewnętrznej stolarki okiennej i drzwiowej.

Jednym z ważniejszych etapów prac remontowo-budowlanych, była wymiana starego pokrycia dachu i lukarn. Nowa dachówka mnich-mniszka, wybrana przez konserwatora zabytków, pochodzi od włoskiego producenta z grupy Terreal. Przedstawicielem w Polsce, zarówno jego, jak i wielu innych cegielni z całego świata, które specjalizują się w produkcji antycznych i rustykalnych dachówek, jest firma Dachyrustykalne Sp. z o.o.. Istniejące od ponad dekady przedsiębiorstwo, z siedzibą w Częstochowie, świadczy szeroki wachlarz usług. Oprócz oferowanych prac dekarskich i ciesielskich, jest również liderem dystrybucji rustykalnych pokryć dachowych na terenie kraju. Realizując inwestycje w całej Polsce, oferuje produkty z najnowocześniejszych manufaktur świata, m.in. z renomowanych cegielni Włoch, Hiszpanii, Francji i USA. Wybrana dwuelementowa dachówka, tworzy faliste, szczelne pokrycie, które zapewnia dobrą wentylację i ochronę przed upałami, jednocześnie nadając budynkowi klasyczny wygląd. 

Więcej informacji znajdą Państwo na: www.dachyrustykalne.pl

5/5 - (15 votes)

Data publikacji: 1 stycznia, 2021

Autor:

5/5 - (15 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Zuza
    piątek, 15 stycznia, 2021

    Piękna historia. Budynek przez tak wiele lat pełnił wiele funkcji. Przed wykonawcami duże wyzwanie, remont takiego zabytku niesie za sobą wiele problemów, ale efekt na pewno będzie rewelacyjny.

  2. Jan
    środa, 10 lutego, 2021

    Renowacja budynku, który na trwale wpisał się w historię Gdańska to poważne wyzwanie. Remont dachu, który stanowi jego wizytówkę będąc widocznym non-stop to zadanie ,którego nie można potraktować po macoszemu. Wybór dachówki mnich-mniszka renomowanego producenta podkreśli historyczny wygląd i wzornictwo tamtych lat jednocześnie zapewniając odpowiednie warunki użytkowe całości na lata.

Podobne artykuły