Realizacje

Wielostronny budynek w Haarlem

Firma budowlana Pré Wonen zleciła wybudowanie biurowca, w którym mieściłaby się jej własna siedziba, jak również biura innych firm wynajmujących lokale w budynku. Obiekt usadowiony jest wzdłuż wjazdu na autostradę i z trzech stron otoczony jest drogami. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w wielostronnej formie budynku z kompaktowym, zaokrąglonym kształtem, którego fasada została pokryta miedzią. Wnętrze budynku zaprojektowano wokół centralnego atrium, w którym zbiegają się poziome i pionowe ciągi komunikacyjne. Fasada podzielona jest na rytmiczne moduły z dużymi, proporcjonalnymi oknami. Atrium oraz dwa duże otwory w fasadzie gwarantują wystarczający dostęp światła dziennego do wnętrza budynku.

Pré Wonen zleciło zaprojektowanie budynku, który stanowiłby odpowiednią lokalizację dla różnego rodzaju biur i funkcji biznesowych, by umożliwić innym firmom i organizacjom zagospodarowanie swoich siedzib obok deweloperskich biur firmy Pré Wonen. Na intensywnie wykorzystywanym terenie niedaleko Velserbroek budynek dumnie eksponuje swoją fasadę w różnych kierunkach. Obiekt otoczony jest z trzech stron drogami dojazdowymi do autostrady i samą autostradą. Samochody dostawcze mają dostęp do budynku od czwartej strony, przez lokalną drogę. W odróżnieniu od innych reprezentacyjnych budynków, biurowiec Pré Wonen nie ma frontu ani zaplecza — ten obiekt jest wielostronny.

Budynek ma zaokrągloną formę inspirowaną linearnym charakterem otaczających go dróg. Formę tę podkreśla pokryta miedzią fasada z rzędami wysokich okien sięgających od podłogi po sufit każdego piętra. Na kolejnych kondygnacjach okna przesunięte są względem rzędu znajdującego się na piętrze wyższym i niższym. Detale okien są powtarzalne — okna osadzone są w ramach aluminiowych z elementami miedzianymi. Rytm fasady przerwany jest kilkoma przeszklonymi otworami na wysokość dwóch pięter, dziedzińcem wejściowym i pomieszczeniem konferencyjnym, które wyróżniają się dzięki ramom z białego betonu. Wszystkie te elementy mają za zadanie doprowadzić więcej światła do budynku.

Wielostronny budynek w Haarlem

Bogaty dostęp światła dziennego zapewnia przyjemną atmosferę pracy wewnątrz budynku. Serce budynku stanowi proporcjonalne atrium ze szklanym zadaszeniem. Stanowi ono przestrzenną oś, wokół której przebiega większość wewnętrznych ciągów komunikacyjnych i gdzie spotykają się użytkownicy budynku. Atrium jest doskonale dostosowane do wszystkich funkcji reprezentacyjnych, jak prezentacje, wystawy i spotkania. Dookoła atrium zorganizowane są piętra mieszczące biura o standardowej wysokości, które można aranżować w dowolny sposób. Pierścieniowy układ lokali biurowych stanowi osłonę akustyczną dla atrium, wytłumiając zgiełk ruchu samochodowego dobiegający z pobliskiej autostrady.

Biuro architektoniczne KCAP w Rotterdamie (Holandia).
Strona internetowa:
www.kcap.eu
Pokrycie miedziane wyprodukowane przez firmę Ridder Metals w Hoorn (Holandia). Strona internetowa: www.riddersystems.com
Wykorzystany materiał: ok. 1300 m2 miedzi, grubość 0,7 mm
Projekt wnętrza :
mgr inż. arch. Ewelina Jankowska, Poznań

5/5 - (2 votes)

Data publikacji: 7 września, 2013

Autor:

5/5 - (2 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły