Elektronarzędzia

Wiertarki, wkrętarki i zakrętarki MILWAUKEE dla dekarzy – krótki przegląd wybranych modeli

Wiertarko-wkrętarka kątowa Milwaukee M18 CRAD2 z prędkością obrotową do 1500/min.
Wiertarko-wkrętarka kątowa Milwaukee M18 CRAD2 z prędkością obrotową do 1500/min.

MILWAUKEE® to marka doskonale znana wszystkim dekarzom. Firma już od niemal 20 lat buduje swoją silną pozycję na polskim rynku m.in. dzięki innowacjom nakierowanym na zwiększenie wydajności produktów i wzmocnienie bezpieczeństwa użytkownika. To aspekty niezwykle istotne i cenione w pracy dekarza. Przygotowaliśmy dla Państwa krótki przegląd najciekawszych wiertarek, wkrętarek i zakrętarek tej marki dedykowanych naszej branży.

Wiertarko-wkrętarka kątowa Milwaukee M18 FRAD2.
Wiertarko-wkrętarka kątowa Milwaukee M18 FRAD2.

Ogólnie o wkrętarkach MILWAUKEE® dla dekarzy – krótkie wprowadzenie

Bogata oferta narzędzi MILWAUKEE® to całe grupy produktów dedykowanych dla konkretnych branż, wśród których nie brakuje oczywiście branży obróbki drewna, z dekarzami i cieślami na czele. Skupiając się na wiertarkach i wkrętarkach akumulatorowych swoją uwagę fachowcy chętnie kierują w stronę narzędzi z rodziny M18, czyli zasilanych prądem DC o napięciu 18V dostarczanym przez pojemne akumulatory. Użytkownicy urządzeń MILWAUKEE® mogą tu wybierać spośród sporej liczby modeli, z których wiele to klasyczne wiertarko-wkrętarki, a część to narzędzia udarowe i kątowe. Co więcej, niektóre z nich wyposażone są w funkcjonalność ONE KEY™ opartą na protokole komunikacyjnym Bluetooth. Polega to na powiązaniu narzędzi z aplikacją na urządzenia mobilne, by móc je inwentaryzować, monitorować na żywo i lokalizować zarówno na miejscu pracy, jak też w sytuacji, gdy zostaną skradzione.
Poniższe omówienie prezentuje kilka modeli, wśród których znajdują się takie bestsellery, jak m.in. wiertarko-wkrętarka M18 FDD2 zasilana z akumulatora 5.0 Ah czy kompaktowa zakrętarka udarowa 1/4” HEX oznaczona kodem M18 FID2 i oferująca moment obrotowy na poziomie 226 Nm.

Milwaukee M18 FDD2 oraz Milwaukee M18 ONEDD2 cechuje duży zakres średnic wiercenia w drewnie i metalu.
Milwaukee M18 FDD2 oraz Milwaukee M18 ONEDD2 cechuje duży zakres średnic wiercenia w drewnie i metalu.

Akumulatorowe wiertarki kątowe z rodziny M18 FUEL

Dekarze potrzebują narzędzi oferujących wygodę pracy, maksymalnie długi czas działania na jednym ładowaniu i wysoki moment obrotowy. Z myślą o takich wymaganiach MILWAUKEE® przygotowało wiertarkę oraz wiertarko-wkrętarkę kątową o oznaczeniach M18 CRAD2 i M18 FRAD2. Ta pierwsza to narzędzie o wadze 4,1 kg, zasilane z akumulatora 5,5 Ah Li-Ion, które przy prędkości obrotowej do 1500/min. gwarantuje 30 Nm momentu obrotowego i czas pracy do 200 otworów na jednym ładowaniu przy wierceniu wiertłem krętym (typu Lewis) Ø 22 mm w drewnie o grubości 50 mm. Do ważnych atutów narzędzia należy całkowicie metalowa obudowa przekładni oraz metalowy uchwyt kluczykowy 13 mm. Wiertarka ta integruje w sobie trzy innowacyjne technologie MILWAUKEE®: bezszczotkowy motor POWERSTATE™, akumulatory REDLITHIUM™ oraz elektronikę w postaci inteligentnego systemu REDLINK™ PLUS, który dba o wytrzymałość narzędzia, szczególnie przy pracach na granicy przeciążenia.

Niemal bliźniacza wiertarko-wkrętarka kątowa M18FRAD2 oferuje nieco inne i szersze spektrum zastosowań i funkcjonalności. Oparta została na tych samych technologiach, jednak jej przekładnia i silnik zostały tak zestrojone, by pod nadzorem układu elektronicznego zagwarantować użytkownikowi aż 122 Nm momentu obrotowego przy obrotach w zakresie 0-500 (1-szy bieg) lub 0-1550 (2-gi bieg). Przekłada się to na zdolność skutecznego wiercenia wiertłami typu Lewis o średnicy do 40 mm, otwornicami do drewna o średnicy nawet 159 mm oraz gotowość do wiercenia w stali wiertłami do Ø 13 mm. Oba narzędzia kątowe posiadają na stałym wyposażeniu kluczyk do uchwytu wiertarskiego oraz dodatkowy uchwyt mocowany na boku obudowy przekładni.

Milwaukee M17 ONEDD2 posiada dodatkowo funkcjonalność ONE-KEY.
Milwaukee M17 ONEDD2 posiada dodatkowo funkcjonalność ONE-KEY.

Wiertarko-wkrętarka M18 FDD2 i bliźniaczy model M18 ONEDD2 z funkcją ONE-KEY™

Klasyczne wiertarko-wkrętarki dedykowane dla dekarzy najlepiej reprezentuje model M18 FDD2 występujący w kilku wersjach: z baterią 4.0 Ah, z baterią 5.0 Ah oraz w postaci zestawu bez akumulatora dla tych użytkowników, którzy posiadają już swój park narzędziowy MILWAUKEE® i dysponują kompatybilnymi akumulatorami w wystarczającej im ilości. Wszystkie te wersje cechuje niezbędny w pracy na dachu wysoki moment obrotowy 135 Nm, duży zakres średnic wiercenia w drewnie i metalu (odpowiednio 89 i 16 mm) oraz dwa biegi o prędkościach 0-500 i 0-2000 obr./min. bez obciążenia. Użytkownik również spotka tu wiodące rozwiązania technologiczne MILWAUKEE®, czyli bezszczotkowy silnik POWERSTATE™, system REDLINK™ PLUS oraz akumulatory w technologii REDLITHIUM. Na uwagę zasługuje ponadto nowy uchwyt wiertarski 13 mm, który cechuje większa niż do tej pory siła zacisku na wiertle. Wspomniany wcześniej odpowiednik o nazwie M18 ONEDD2 to bliźniaczy model, który cechuje się identycznymi parametrami, a dodatkowo został wyposażony w funkcjonalność ONE-KEY™.

Wytrzymały korpus zakrętarki udarowej Milwaukee M18 FID2 ma jedynie 117 mm długości.
Wytrzymały korpus zakrętarki udarowej Milwaukee M18 FID2 ma jedynie 117 mm długości.

Zakrętarka udarowa M18 FID2 i bliźniaczy model M18 ONEID2 z funkcją ONE-KEY™

Jak łatwo się domyślić, również w przypadku tych dwóch modeli użytkownicy mają do wyboru dwa identyczne klony, z których ten drugi – M18 ONEID2 – to narzędzie wzbogacone dodatkowo o funkcjonalność ONE-KEY™. Bazowy model, M18 FID2, znajdziemy w opcji z uchwytem 1/4” HEX i akumulatorem 5.0 Ah (oczywiście Li-Ion) oraz w opcji „gołej”, czyli w zestawie bez akumulatora. Te niewielkie zakrętarki z wytrzymałym korpusem o długości zaledwie 117 mm oferują moment obrotowy na poziomie 226 Nm oraz trzy stałe prędkości obrotowe (1900 / 2800 / 3600 obr./min.) plus bieg z płynną jej regulacją w zakresie od 0 do 3600 / min. Wszystkim tym biegom odpowiadają następujące częstotliwości udaru: 1200 / 3400 / 4300 oraz 0-4300 udarów na minutę. Warto jeszcze się zatrzymać na tych czterech trybach pracy, gdyż nie są przypadkowe. Pierwszy z nich pozwala wykonywać najbardziej precyzyjne prace, drugi służy do zadań średnio obciążających, w których użytkownik chce uniknąć uszkodzenia elementów złącznych lub materiału nadmiarem mocy, trzeci to tryb maksymalnej mocy i wydajności, natomiast czwarty to płynne przechodzenie przez całą skalę obrotów, udarów i wielkości momentu obrotowego, kontrolowane przyciskiem włącznika. Flagowy zestaw M18 FID2-205X obejmuje narzędzie, zaczep na pasek, dwa akumulatory 5,0 Ah, ładowarkę oraz walizkę.

Bliźniaczy do Milwaukee M18 FID2 model, Milwaukee M18 ONEDD2, wyposażony dodatkowo w system ONE-KEY.
Bliźniaczy do Milwaukee M18 FID2 model, Milwaukee M18 ONEDD2, wyposażony dodatkowo w system ONE-KEY.

Akcesoria i osprzęt dla opisanych wyżej narzędzi MILWAUKEE®

Dla każdego z powyższych narzędzi MILWAUKEE® przygotowało szeroki program osprzętu. Ich użytkownicy mogą liczyć na wiele typów wierteł do drewna, takich jak m.in. klasyczne wiertła kręte i spiralne, wiertła typu DIN 7487 E czy sedniki i wiertła samoposuwne w kilku odmianach. W sytuacjach, gdy konieczne jest wykonanie otworu w elemencie wykonanym z metalu, dobór odpowiedniego wiertła HSS nie stanowi problemu, niezależnie od tego czy chodzi o klasyczne wiertła szlifowane czy też na przykład o wiertła z domieszką kobaltu. Każdy rodzaj wierteł dostępny jest w postaci pojedynczych egzemplarzy w różnych średnicach, jak też w formie standardowych lub rozbudowanych zestawów w kasetach z tworzywa sztucznego lub ze stali. Analogicznie wygląda sytuacja w przypadku szerokiej gamy otwornic zarówno bimetalowych, z węglikiem wolframu, jak i uniwersalnych szybkotnących do stosowania w wielu materiałach. Dostępna jest bogata oferta produktów o różnej średnicy, do nabycia pojedynczo, jak i w gotowych zestawach np. z trzpieniami i wiertłami prowadzącymi, spakowanych w praktycznych skrzynkach.

Więcej informacji o narzędziach Milwaukee znajdziesz na stronie: pl.milwaukeetool.eu

4.8/5 - (6 głosów)

Data publikacji: 7 czerwca, 2021

4.8/5 - (6 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    poniedziałek, 7 czerwca, 2021

    Elektronarzędzia akumulatorowe dokonują pewnej rewolucji na rynku sprzętu dla profesjonalistów i amatorów majsterkowania. Milwaukee jest jedną z firm wyznaczających ten trend. Wiertarki, wkrętarki, szlifierki kątowe i inne są już prawie standardem na budowach. Obserwując prace na okolicznych budowach można zobaczyć elegancję pracy żadnych kabli, schodzenia na dół po osprzęt. Dziś jest to walizka z osprzętem i zapasowymi akumulatorami, podczas gdy kolejne spokojnie ładują się na dole. Piękna sprawa.

Podobne artykuły