Elektronarzędzia

Wiertarko-wkrętarki MAFELL

Przedsiębiorstwo Mafell jest jednym z tych, którego wyroby cieszą się ogromną estymą wśród profesjonalnych wykonawców, z dekarzami, cieślami i stolarzami na czele. Jego program akumulatorowych wiertarko-wkrętarek to oferta, na którą składają się trzy modele, przy czym dwa z nich oparte zostały na wspólnym koncepcie i różnią się przede wszystkim funkcjonalnością mechanizmu udarowego, zaś trzeci jest osobnym i nieco mniejszym projektem dla prac montażowo-wykończeniowych.

Niewielka wiertarko-wkrętarka oznaczona symbolem A 10 M i dostarczana przez Mafell w specjalnym systenerze, to narzędzie oferujące ogromną ergonomię i wygodę obsługi oraz wręcz fantastyczną relację między mocą i wagą, która wynosi zaledwie 0,8 kg wraz z przyłączonym akumulatorem.

Wiertarko-wkrętarka Mafell A 10 M

Mafell A 10 M to wymarzona wiertarko-wkrętarka do prac wykończeniowych, wyposażona w uchwyt mocujący Ø10 mm i w 2 akumulatory Li-Ion o pojemności 2,2 Ah oraz 4,3 Ah i dysponujące prądem o napięciu 10,8 V. Narzędzie posiada dwa biegi – jeden przeznaczony głównie do wkręcania (maksymalna prędkość 360 obr./min), zaś drugi przystosowany do wkręcania (maksymalna prędkość 1400 obr./min) – na których osiąga momenty obrotowe na poziomie 17 i 34 Nm (odpowiednio miękki i twardy moment obrotowy). Maksymalna średnica wiercenia tym narzędziem w drewnie to 22 mm, zaś w metalu można nim wiercić w zakresie do 10 mm – oczywiście po przełączeniu urządzenia na drugi bieg. O wyjątkowości A 10 M świadczy m.in. beznarzędziowy i szybkomocujący system wymiany uchwytów wiertarskich i osprzętu, co skutkuje błyskawicznym przezbrajaniem się i przechodzeniem od funkcji wiercenia do funkcji wkręcania, którą można uskuteczniać również bez uchwytu, po prostu mocując bity bezpośrednio na wrzecionie. Co więcej – wszystkie te funkcje można realizować również przy zastosowaniu dostępnej na wyposażeniu standardowym nasadki kątowej 90°, co przy pracach montażowych w ciasnych przestrzeniach stanowi nieoceniony atrybut narzędzia.

Na wyróżnienie zasługuje również stały elektroniczny system monitorowania ogniw w trakcie szybkiego ładowania, co oznacza nadzór układu nad temperaturą poszczególnych ogniw, ich chłodzeniem i bieżącym poziomem naładowania. Nadmienić przy tym należy, że producent zaimplementował system ochrony ogniw przed uszkodzeniami mechanicznymi, co dodatkowo zwiększa żywotność akumulatorów.

Duże wiertarko-wkrętarki Mafell A 18 M bl i Mafell ASB 18 M bl

Modele Mafell A 18 M bl oraz bliźniaczy Mafell ASB 18 M bl to duże wiertarko-wkrętarki, z których ta druga wyposażona została w funkcję udaru. Ich uchwyty wiertarskie o średnicy 13 mm wykonane zostały w systemie opisanym przy A 10 M, co oznacza ich beznarzędziowy i błyskawiczny demontaż i przezbrojenie narzędzi do dowolnie wybranej funkcji. Oba narzędzia dysponują dwoma biegami o maksymalnych prędkościach obrotowych na poziomach 600 obr./min oraz – tu na szczególną uwagę zasługuje bieg drugi – aż 2050 obr./min. Maksymalne średnice wiercenia w drewnie i metalu to odpowiednio 50 mm i 13 mm, zaś maksymalny moment obrotowy obu wiertarko-wkrętarek został zmierzony na poziomie 44 Nm (miękki) i 90 Nm (twardy), co osiągnięto dzięki zastosowaniu bezszczotkowych silników zasilanych prądem z akumulatorów Li-Ion HD 18V i aż 5,2 Ah. Co ciekawe, mimo tak dużej pojemności akumulatorów, narzędzia ważą wraz z nimi zaledwie 1,7 kg.

Dysponując identycznym systemem kontroli ogniw podczas ładowania baterii, co w modelu Mafell A 10 M, oraz zapewniając duży zakres momentu obrotowego, oba narzędzia sprawdzają się na placach budowy i przy wszelkich obciążających pracach. Wariant Mafell ASB 18 M bl, dzięki funkcji pracy udarowej z momentem impulsowym na poziomie 49 Nm i częstotliwością udaru na poziomie 38 950/min, jest szczególnie polecany do prac określanych mianem „Heavy Duty”, czyli wyjątkowo trudnych i wymagających.

Niezależnie jednak po który model sięgnie fachowiec, zawsze może swoje narzędzie umocować na pasku od spodni dzięki praktycznemu klipsowi, który pozwala na beznarzędziowe przekładanie go na dowolnie wybraną stronę narzędzia i w efekcie na uwolnienie obu dłoni specjalisty bez rozstawania się z wiertarkowkrętarką.

Podsumowanie

Mafell to wcielona w narzędzia maksyma „Quality Made in Germany”, co opisane powyżej narzędzia udowadniają na każdym kroku. I choć wyroby tego przedsiębiorstwa nie należą do najtańszych, to jednak ich jakość i osiągi w relacji do ceny, stanowią ogromną wartością dodaną, docenioną przez tysiące użytkowników.

MAFELL Service Center Polska – ANDREMA P.W.
ul. Głogowska 78, 60-741 Poznań
tel. 61 661-11-52
mafell@mafell.pl

4.8/5 - (9 votes)

Data publikacji: 6 lutego, 2020

Autor:

4.8/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. obserwator
    piątek, 7 lutego, 2020

    Miałem okazję pracować urządzeniami firmy Mafell i muszę,że są to urządzenia naprawdę dobrej jakości i przede wszystkim wytrzymałe.Wiertarko- wkrętarki A18 M bl i ASB 18 M bl są na tyle wytrzymałe,że każdy profesjonalista je doceni także za wielkość.

  2. Dariusz
    piątek, 7 lutego, 2020

    Wiertarko-wkrętarki od Mafeel to profesjonalne narzędzia idealne na plac budowy. Jeżeli ktoś pracuje na co dzień w takich warunkach to warto zainwestować pomimo dość sporych cen urządzeń. Niemiecka jakość z czasem zwróci się.

Podobne artykuły