Szkolenia

Więźba z prefabrykowanych elementów

Nowe możliwości dla cieśli i dekarzy – bezpłatne szkolenie z montażu

Na całym świecie dąży się do zmniejszenia zakresu prac wykonywanych na budowie przez zastosowanie komponentów przygotowanych przemysłowo, pod dachem. W ten sposób w przeszłość odeszło np. wykonywanie pustaków na placu budowy. Dziś są one wyrobem przemysłowym produkowanym przez wyspecjalizowane fabryki. Podobnie cement do wylania fundamentów nie jest robiony w „gruszkach” na budowie ale przyjeżdża z wielkich węzłów betoniarskich. Ten globalny proces nie omija i więźby dachowej. W coraz większym stopniu jest ona dostarczana z fabryk a na budowie tylko szybko montowana w całość.

Komplet wiązarów przyjechał z fabryki na plac budowy. Ekipa cieśli zaczyna pracę. Montaż więźby, która stanowi równocześnie konstrukcje stropu trwał 8 godzin.

Aby móc produkować więźbę w sposób przemysłowy potrzebne są odpowiednie technologie. Najpopularniejsza z nich opiera się na zastosowaniu płytki kolczastej. W ten sposób powstają prefabrykowane wiązary. W krajach, gdzie to rozwiązanie jest już bardzo popularne (np. we Francji czy Wielkiej Brytanii) udział konstrukcji montowanych przez pracowników producentów wiązarów wynosi zaledwie 5-10%. Resztę montują współpracujący z fabrykami cieśle i dekarze. Korzystanie z prefabrykatów daje im wiele wymiernych korzyści:

1. Większy zarobek poprzez zwiększenie ilości wykonywanych dachów.
2. Otwarcie nowych możliwości na zlecenia:
dachy o rozpiętościach do 30 metrów bez podpory, całe hale drewniane, belki stropowe, nietypowe szalunki itd.
3. Lżejsza praca przez cały rok.
4. Idealnie równe połacie dachowe do pokrycia.

Bardzo istotne jest ich staranne zamocowanie, dzięki któremu nie dojdzie do „jeżenia się” dachówek, będą one bowiem tworzyły gładko wyprofilowaną powierzchnię. Łaty często układane są na podkładkach w celu jak najłagodniejszego przejścia wolego oczka w główną połać.

Więźba z prefabrykowanych elementów

Wiązary z płytkami otwierają przed cieślami nowe rynki zbytu, niegdyś niemal opanowane wyłącznie przez konstrukcje stalowe W miarę upowszechniania się technologii w Polsce coraz więcej cieśli i dekarzy współpracuje z zakładami wiązarów. Również producenci konstrukcji częściej sprzedają konstrukcje „do własnego montażu” lub podzlecają montaże.

Z powyższych względów, polski oddział firmy Mitek Industries, wiodącego światowego dostawcę technologii płytek kolczastych, organizuje szereg spotkań szkoleniowych na temat Montaż prefabrykowanych wiązarów z płytkami kolczastymi Mitek. Najbliższe dwie takie konferencje odbędą się:
– 25 marca 2015 r. – w Licheniu k. Konina,
– 26 marca 2015 r. – w Żabiej Woli pod Warszawą (przy trasie na Katowice).

Szkolenia są bezpłatne. Poza szkoleniem spotkania te będą miejscem do nawiązywania kontaktów z producentami wiązarów zainteresowanych podjęciem współpracy z cieślami. Osoby zainteresowane otrzymaniem zaproszenia prosimy o kontakt: tel. 76 862 89 88 lub e-mail: biuro@mitek.pl. Ilość miejsc ograniczona.

4.8/5 - (14 głosów)

Data publikacji: 9 marca, 2015

Autor:

4.8/5 - (14 głosów)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    wtorek, 28 lipca, 2020

    Więźba dachowa z prefabrykowanych elementów,to bardzo dobre rozwiązanie i warto je wybrać przy budowie różnegorodzaju budynków.Takie rozwiązanie daje nowe możliwości dla cieśli i dekarzy,warto korzystać z dostępnych szkoleń w tym zakresie szczególnie gdy takie szkolenia są bezpłatne.

Podobne artykuły