Windy, dźwigi i wciągarki dekarskie

Windy dekarskie GEDA-LIFT

Czasy, w których transport materiału na dach budynku musiał odbywać się na barkach dekarza lub jego pomocników odchodzą w niepamięć. Takie sceny możemy zobaczyć raczej w Kronikach Filmowych z czasów siermiężnego PRL-u, niż na nowoczesnych budowach. Dlatego posiadanie windy dekarskiej to wymóg naszych czasów, który nie tylko odciąża plecy dekarza ale zwiększa bezpieczeństwo pracy.

Zalety posiadania windy dekarskiej:

• Zdecydowanie sprawniejsza, lżejsza i szybsza praca, a co idzie za tym – możliwość wykonania większej liczby zleceń w jednym sezonie budowlanym.
• Zmniejszenie liczby niżej wykwalifikowanych pracowników w firmie i obniżenie kosztów jej funkcjonowania.
• Zwiększenie bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie.
• Podniesienie prestiżu i konkurencyjności firmy, w stosunku do fachowców pracujących bez wind dekarskich.
• Możliwość dostosowania konstrukcji urządzenia do indywidualnych potrzeb nabywcy, wynikająca z segmentowej budowy windy.
• Łatwość montażu oraz transportu maszyny na plac budowy.

Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm dekarskich oraz ogólnobudowlanych decyduje się na zakup tego przydatnego urządzenia. Zatem postaramy się przybliżyć tematykę osobom planującym kupno, wypożyczenie lub modernizacje starego urządzenia.

Definicja windy dekarskiej

Fachowa definicja znajdująca się w Dokumentacji Techniczno- Ruchowej dla tego typu sprzętu brzmi: „Urządzenie jest wciągarką pochyłą ustawianą tymczasowo i przeznaczoną wyłącznie do transportu materiałów podczas prowadzenia prac budowlanych”. Pozwala to na zastosowanie przepisów o odbiorze tymczasowym w UDT, co nie tylko bardzo upraszcza całą procedurę związaną z rejestracją i użytkowaniem urządzenia, ale również zapewnia zachowanie wszelkich przepisów w razie kontroli na budowie. Należy pamiętać, że wszelkie niecertyfikowane urządzenia i rozmaite „domowe wynalazki” są traktowane przez inspektorów z wielką nieufnością, a brak odpowiednich papierów w razie wypadku na placu budowy może przysporzyć wiele kłopotów.

Dlatego każda posiadana wciągarka pochyła musi mieć pełną dokumentację techniczną, instrukcję obsługi w języku polskim, a także wykaz części zamiennych oraz schematy elektryczne.

Windy dekarskie GEDA-LIFTGEDA Lift

Windy dekarskie GEDA nie tylko posiadają wyżej wymienioną dokumentację, ale również sieć serwisową pozwalającą na szybkie usunięcie awarii, wypożyczenie zapasowego napędu na czas naprawy oraz pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności.
Jaki silnik należy dobrać do specyfiki wykonywanych prac?

Z jakich elementów składają się windy dekarskie?

Wciągarki pochyłe z serii GEDA-LIFT 200/250 składają się z następujących elementów:
– elektrycznej wciągarki linowej o mocy od 1,0 do 1,3 kW na 230V/50H wyposażonej w:
a. linę 43 m (model standardowy, pozwala na pracę z łączną długością szyn 21,5 m),
b. linę 63 m (pozwala na pracę z łączną długością szyn 31,5 m),
c. linę 83 m (wersja specjalna, pozwala na pracę z łączną długością szyn 41,5 m);
d. linę 123 m (wersja specjalna, pozwala na pracę z łączną długością szyn 61,5 m);
– aluminiowych segmentów drabinowych w dwóch wersjach: zwykłych o udźwigu 200 kg oraz wzmocnionych o udźwigu 250 kg, segmenty występują w 2m, 1m, 0,75m a także 0,5 m odcinkach;
– załamania szyn, pozwalającego na położenie segmentów na połaci dachowej, od niedawna obie wersje oferowanego przez GEDĘ załamania mają płynną regulację pozwalającą na ustawienie dowolnego kąta i swobodne dopasowanie pochyłu przy okapie;
– platformy transportowej osadzonej na saniach jezdnych, firma GEDA oferuje najbardziej szeroki zestaw platform przeznaczonych do najróżniejszych celów, od klasycznych służących do przewożenia dachówek i innych standardowych materiałów dachowych do wyspecjalizowanych, jak między innymi wersje do transportu paneli słonecznych, czy nawet mebli.
– podpory teleskopowej przenoszącej obciążenie na grunt i znacząco przedłużającej żywotność segmentów.

Czym różnią się od siebie poszczególne modele?

System GEDA-LIFT jest znany ze swej uniwersalności. Dlatego wszystkie podstawowe elementy poza wciągarką linową są identyczne.

Modele dostępnych wciągarek

1. GEDA-LIFT STANDARD 200 jest typową wersją ekonomiczną, silnik 1,0 kW pozwala na uzyskanie prędkości 25m/min, przy maksymalnym udźwigu wynoszącym 200 kg. Jej niewątpliwą zaletą jest bardzo niska cena, przy zachowaniu wszelkich zalet płynących z wyprodukowania ze znanych ze swej solidności i niezawodności niemieckich liniach produkcyjnych. Szczególnie polecam ją dla dekarzy specjalizujących się w domkach jednorodzinnych i niskich budynkach.

Windy dekarskie GEDA-LIFT

2. GEDA-LIFT COMFORT 250 jest najbardziej znanym silnikiem firmy GEDA. Przy mocy 1,3 kW uzyskuje prędkość 30m/min, co sprawia, że jest jak najbardziej polecany przy wyższych zestawach stosujących wzmocnione segmenty o udźwigu do 250 kg. O mocy tej wciągarki najbardziej świadczy jej obiegowa nazwa, czyli: „koń roboczy”, która najlepiej charakteryzuje zalety GEDA-LIFT COMFORT. Pomimo średniej prędkości wciągarka jest niezwykle wytrzymała (nawet jak na warunki panujące na naszych budowach), powszechne są egzemplarze które pomimo intensywnej pracy działają bez żadnej awarii (rzecz jasna przy prawidłowej konserwacji i regularnych przeglądach) kilkanaście lat i nadal znakomicie się sprawują. Duża moc silnika sprawia że potrafi on wybaczać „błędy” użytkowników, o ile oczywiście nie zdarzają się one nagminnie.

3. GEDA FIXLIFT 250 to najszybsze i najbardziej zaawansowane „dziecko” firmy GEDA. Silnik 1,2 kW zapewnia nie tylko największą prędkość wciągania, aż 38 m/min, pozwala również na transport materiałów z połową tej prędkości (19m/min). Znacząco ułatwia to pracę wszędzie tam gdzie priorytetem jest zarówno zaoszczędzenie czasu, jak i bezpieczeństwo, rzadko występujące razem w parze. Niewątpliwymi zaletami tej wciągarki są zarówno: dwie szybkości wciągania, bardzo ułatwiające transport pionowy ładunków o mniejszej stabilności oraz ogromna szybkość przydatna przy dłuższych zestawach.

Firma GEDA w swojej bogatej ofercie posiada także nowoczesne platformy towarowe.

Platforma Uniwersalna jest najtańszą i najprostszą platformą towarową, idealną do wciągania dachówek oraz wszelkich mniej gabarytowych materiałów, z powodów ekonomicznych niewątpliwie najczęściej używana w naszym kraju.

Vario to twórcze rozwinięcie Platformy Uniwersalnej, w której dzięki teleskopom stworzono możliwość ustawienia poziomego. Pozwala to na transport zarówno dachówek, jak i rolek papy czy wełny i jest najtańszą wersją posiadającą tak wiele opcji.

Kolejnymi platformami są: Duże Platformy Poziome; Kosze do Materiałów Sypkich, Platformy do Transportu Płyt i Paneli Słonecznych oraz wiele innych.

Sprawnie działająca firma dekarska nie może w dzisiejszych czasach obyć się bez profesjonalnego sprzętu. Stosowanie wind dekarskich ma w zasadzie same zalety od zwiększenia bezpieczeństwa pracy i konkurencyjności firmy w regionie, do zmniejszenia liczby niewykwalifikowanych pracowników którzy znacząco zwiększają koszty pracy firm dekarskich.

4.9/5 - (8 votes)

Data publikacji: 2 czerwca, 2013

Autor:

4.9/5 - (8 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły