Rynny

Wiosenne porządki na dachu – rynny

Wszystko wygląda na to, że zima w tym roku jest już na finiszu. Z utęsknieniem wyczekujemy wiosny, by zrzucić ciężkie kurtki. Nasze rynny tez nie mogą się doczekać wiosennych porządków. Mają rację, zasługują na szczególną uwagę.

Do najważniejszych zadań podczas wiosennego przeglądu rynien należą usuniecie błota, zalegających liści i gałęzi. Systematyczne oczyszczanie rynien z tego rodzaju zanieczyszczeń nie jest zadaniem bardzo pracochłonnym, ale pomoże uniknąć wielu problemów. Warto uświadomić sobie, że wszelkie zatory mogą doprowadzić nie tylko do wylewania się wody poza rynnę na elewację, ale też do wnikania jej pod okap, a to z kolei może być przyczyną zniszczenia drewnianej konstrukcji dachu.

Przed rytualnym czyszczenie rynien nie ochronią nas siatki zabezpieczające. Mimo, że zatrzymują one płaskie liście, to przepuszczają igliwie oraz drobne gałązki i nasiona. A wiadomo, że wszystkie nieszczelności lepiej od razu likwidować aby zapobiec zniszczeniu elewacji. Niewielkie pęknięcia w przypadku rynien z tworzyw sztucznych można naprawić za pomocą kleju i silikonu. Rynny miedziane lub cynkowo-tytanowe naprawiamy za pomocą lutownicy. Tu też dodatkowym problemem może być rdza, więc również pod tym kątem należy przyjrzeć się orynnowaniu i dokonać niezbędnej konserwacji.

Do przeglądu rynien, czyszczenia oraz sprawdzania szczelności można zatrudnić specjalistów, ale prawda jest taka, że nie jest to zadanie skomplikowane i powinien mu podołać każdy Pan Domu. Wystarczy mieć drabinę, podstawowe narzędzia i trochę wolnego czasu. Dopiero przy naprawie nieszczelności warto zatrudnić fachowca. Mamy wtedy pewność że rynna zostanie uszczelniona w odpowiedni sposób.

Wiosenne porządki na dachu - rynny

Nie zapomnij zwrócić uwagi, czy nie doszło do zerwania lub obluzowania haków mocujących, i w razie konieczności dokonaj niezbędnych napraw.

ASZ

4.7/5 - (3 votes)

Data publikacji: 2 marca, 2014

Autor:

4.7/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły