Wiosenne spotkanie Członków SEDG – 2024
W dniach 15/16 maja odbyło się kolejne spotkanie Członków Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe. To już kolejna impreza tego typu. Poniżej przedstawiamy krótką relację z tego wydarzenia, które dzięki wysokiej frekwencji, stało się świetną okazją do omówienia istotnych zagadnień związanych z branżą producentów domów gotowych.
Na wstępie chcę zaznaczyć, że kluczowym celem statutowym Stowarzyszenia Energooszczędne Domy Gotowe jest budowanie świadomości na temat budownictwa prefabrykowanego. Stowarzyszenie informuje inwestorów, architektów, inspektorów budowlanych oraz firmy wykonawcze, które nie są jeszcze zaznajomione z tą technologią, przedstawiając zasady wznoszenia prefabrykowanych budynków drewnianych. W działaniach tych promuje się pasywność, energooszczędność, aspekty środowiskowe oraz bezpieczeństwo budowy.
Wizyta w zakładzie przetwórstwa drzewnego Sylva
Spotkanie SEDG rozpoczęło się od wizyty w zakładzie Sylva. Firma ta, będąca częścią grupy PIVETEAUBOIS, specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości wyrobów z drewna. Oferuje szeroką gamę produktów, w tym drewno konstrukcyjne, deski tarasowe, panele elewacyjne i ogrodzenia, które są nie tylko trwałe, ale także estetyczne. Sylva stawia na innowacje i zrównoważony rozwój, wykorzystując zaawansowane technologie do obróbki drewna oraz dbając o środowisko naturalne. Marka Sylva znana jest z niezawodności, wysokich standardów jakości oraz zaangażowania w realizację potrzeb swoich klientów, zarówno w sektorze budowlanym, jak i wykończeniowym.
Podsumowanie roku 2023
Pierwszy panel dotyczył podsumowania ubiegłego roku oraz przedstawienie planów na rok 2024. Prezes Stowarzyszenia – Marek Beśka – zwrócił szczególną uwagę na negatywne trendy na rynku niemieckim, które mogą mieć istotne przełożenie na portfele zamówień lokalnych producentów domów gotowych, których większa część produkcji zakontraktowana jest na rynki eksportowe.
Edukacja w prefabrykacji
Michał Daniel przedstawił podsumowanie działań edukacyjnych Stowarzyszenia. Na szczególną uwagę zasługuje Konferencja SEDG podczas Targów BUDMA 2024. Program Konferencji skierowany był do architektów, deweloperów i inwestorów, zainteresowanych zrównoważoną architekturą oraz budownictwem kubaturowym. Prelekcje poprowadzili najlepsi profesjonaliści ze swojej branży, w tym członkowie Stowarzyszenia, a najlepszym potwierdzeniem zainteresowania tematem stały się zdjęcia przedstawiające wypełnione po brzegi miejsca auli.
Innym, ważnym cyklem spotkań, były Dni Budownictwa Drewnianego, organizowane na uczelniach technicznych, w tym na Politechnice Warszawskiej oraz Politechnice Gdańskiej. W programie tych imprez nie zabrakło bogatego spektrum atrakcji, od targów pracy po warsztatowe pokazy materiałów oraz case study na bazie rzeczywistych realizacji. Prelekcje poruszały szeroki zakres tematów, obejmując od projektu do wdrożenia, z zastosowaniem systemów CAD/CAM do efektywnego projektowania domów energooszczędnych, aż po zagadnienia dotyczące architektury drewnianej, systemów prefabrykacji czy rynek prefabrykowany.
Digitalizacja Rynku Budowlanego
Szymon Kocur przedstawił główne aspekty digitalizacji kolejnych procesów w branży producentów domów gotowych. Zmiany, które zachodzą, zdają się nieść szanse tym, którzy zdecydują się na zainwestowanie w innowacyjne rozwiązania, usprawniające działania w obszarze łańcuchów dostaw, a także pozyskiwania zleceń od inwestorów indywidualnych.
Platforma wspierająca łańcuchy dostaw
Przedstawiona została platforma neweter.com. Umożliwia ona producentom domów wysyłanie zapytań o oferty na potrzebne materiały i surowce oraz wystawianie na sprzedaż komponentów uzupełniających produkcję lub ofertę innych producentów. Dostawcy produktów i usług mogą dzięki platformie przedstawiać swoją ofertę wybranym grupom docelowym, trafiając bezpośrednio do rynku budownictwa prefabrykowanego, firm usługowych, producentów, a w przyszłości także deweloperów. Jedną z kluczowych funkcji Neweter jest ochrona widoczności ogłoszeń. Użytkownicy serwisu, posiadający odpowiedni pakiet, mogą decydować, która grupa odbiorców zobaczy ich ogłoszenie, na przykład producenci domów, usługodawcy, hurtownie lub wszyscy użytkownicy platformy.
Digitalizacja rynku klientów indywidualnych
Przedstawiony portal domykomfortowe.pl ma na celu wspieranie osób zainteresowanych budową i wykończeniem domów, oferując kompleksowe informacje oraz narzędzia pomocne w realizacji marzeń o własnym, komfortowym domu. Użytkownicy mogą znaleźć na nim porady dotyczące wyboru projektów, materiałów budowlanych, nowoczesnych technologii oraz rozwiązań energooszczędnych. Platforma promuje również najlepsze praktyki w zakresie budownictwa i wykończeń wnętrz, pomagając inwestorom w podejmowaniu świadomych decyzji. Dzięki bogatej bazie artykułów oraz projektów kolejnych członków SEDG, domykomfortowe.pl wspiera rodzimy rynek budownictwa prefabrykowanego.
Platforma dla dostawców domów gotowych
Mówiąc o platformach dla producentów domów gotowych należy również wspomnieć o wydawnictwie FACHOWY DEKARZ & CIEŚLA. Zasób wiedzy oraz szybki do niego dostęp sprawiają, że rozwój nowych technologii a także ich implementacja w produkcji przebiegają dzisiaj wyjątkowo sprawnie. Dostawcy skupieni wokół społeczności, jaką stworzył Marcin Sikora, wspólnie pracują na rzecz wykonawców i producentów poszczególnych elementów budowlanych. Taki wkład na rzecz nowych technologii budowlanych w Polsce jest nie do przecenienia.
Instytucje finansowe na rynku budownictwa prefabrykowanego
Podczas spotkania nie zabrakło przedstawicieli branży finansowej. Swoje prelekcje wygłosili reprezentanci banku ING oraz towarzystwa ubezpieczeniowego COMPENSA. Należy pamiętać, że inwestor, podejmując decyzję o zakupie gotowego domu prefabrykowanego, zmaga się również z takimi zagadnieniami, jak kwestia kredytowania zakupu nieruchomości oraz jej ubezpieczenie.
W pierwszym przypadku mamy do czynienia z procesem inwestycyjnym, który trwa znacznie krócej niż w przypadku budowy metodą tradycyjną. Harmonogram transz różni się istotnie z uwagi na to, że dom z znacznej większości wytwarzany jest w zakładzie produkcyjnym i w krótkim czasie trafia na miejsce docelowe. Ilość transz kredytu praktycznie ogranicza się do jednej. Po więcej szczegółów prosimy o kontakt z biurem Stowarzyszenia, które wskaże przedstawicieli banku ING, posiadających odpowiednie narzędzia do sfinalizowania transakcji.
Z kolei COMPENSA odniosła się do kwestii ubezpieczania domów o konstrukcji drewnianej. Temat ten budził kiedyś kontrowersje i był rozstrzygany przez pryzmat stereotypów. Na szczęście, dzięki działaniom instytucji takich jak Stowarzyszenie EDG, czy firmy ubezpieczeniowe, likwidowane są kolejne bariery w procesie ubezpieczania domów drewnianych.
Ponadto, istotne zmiany wprowadzone zostały w nowym Rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 9 maja br. w zakresie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Istotną modyfikacją jest dopuszczenie stosowania elementów konstrukcyjnych wykonanych z drewna litego lub drewna klejonego warstwowo w budynkach niskich (N) należących do kategorii zagrożenia ludzi ZL III i ZL IV.
Podsumowanie
Wiosenne spotkanie Członków Stowarzyszenia EDG było świetną okazją nie tylko do zacieśniania kontaktów w branży. Merytoryczne wystąpienia gości zewnętrznych oraz członków angażujących się w rozwój działań zostały ocenione bardzo wysoko przez uczestników zebrania.
Mimo słabnącej koniunktury na głównych rynkach eksportowych wierzymy, że sektor domów gotowych, będzie rozwijał się dynamicznie dzięki pracy organicznej każdego z członków. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu.
Komentarze