Łączniki

Wkręt z gwintem na całej długości KonstruX

Wkręt z gwintem na całej długości KonstruX firmy Eurotec znajduje zastosowanie we wszystkich typach połączeń nośnych w konstrukcjach z drewna.

W szczególności zastosowanie obejmuje budownictwo drewniane i stolarstwo, a także konstrukcje: szkieletowe, hal, elementów drewnianych. Wkrętów tego typu używa się również podczas prac związanych z renowacjami konstrukcji drewnianych.

Wytrzymałość połączenia

Wkręty firmy Eurotec zapewniają najwyższą zdolność przenoszenia sił. Maksymalizowana jest przy tym wytrzymałość połączenia przez wyższy opór wyciągania gwintu w obydwu połączonych elementach konstrukcji. Należy podkreślić, że w przypadku zastosowania wkrętów z niepełnym gwintem wytrzymałość połączenia jest znacznie ograniczona w efekcie mniejszego oporu wyciągania łba wkrętu z łączonego elementu.
Dzięki połączeniu bazującemu na wkrętach z gwintem drewno na całej długości ma niską wytrzymałość na poprzeczne ściskanie i poprzeczne rozciąganie. Wkręt przejmuje większą część oddziałujących sił. Z kolei przez zdwojenie zwiększa się np. nośność belek stropowych przy ograniczeniu ugięcia. Dzięki wkrętom elementy są łączone na sztywno i nie ma możliwości ich przesunięcia.

Wkręt z gwintem na całej długości KonstruX
Fot. 2 Sposób połączenia za pomocą wkręta KonstruX.

Oszczędność czasu

Wkręt z gwintem na całej długości KonstruX to również oszczędność czasu podczas prac montażowych zwłaszcza w porównaniu z tradycyjnymi złączami i łącznikami do drewna takimi jak stopy do belek, dźwigary belkowe itp.
Oszczędność czasu wynika również z braku konieczności wstępnego nawiercania. Należy podkreślić, że zgodnie z dopuszczeniem/ Europejską Aprobatą Techniczną nie jest wymagane wstępne nawiercenie. Od długości wkrętu ≥ 245 mm może być jednak zalecane nawiercenie wstępne, wyznaczające kierunek na 1/3 długości wkrętu.
W przypadku wkrętów obciążonych tylko siłami rozciągającymi można zmniejszyć wymagane odstępy od krawędzi i pomiędzy osiami. Nie występuje tutaj zjawisko skrzywienia wkrętu.

Nowości w ofercie Eurotec

W ofercie firmy Eurotec warto zwrócić uwagę na szereg nowości. Podczas prac wykonywanych przez dekarzy, cieśli i stolarzy z pewnością przydadzą się ściski z grzechotką. Za pomocą ścisków tego typu można np. szybko i bezpiecznie napinać belki. Jako zalety ścisków z grzechotką należy wymienić przede wszystkim zastosowanie zaostrzonych i kutych haków, brak odprysków podczas wbicia, wysoką jakość elementów gwintowanych oraz ergonomiczny gumowy uchwyt. Długość narzędzia z grzechotką wynosi 320 mm, co zapewnia optymalne przenoszenie siły. Obsługa jest dwustronna, a rozpiętość wynosi do 600 mm.
Interesujące rozwiązanie w ofercie firmy Eurotec stanowi piła japońska. Jest to składana piła ręczna, będąca odpowiednikiem powszechnych w Polsce małych pił ręcznych. Różnica polega jednak na tym, że japońską piłą pracuje się ciągnąc ją do siebie. Zaletą pił tego typu jest wyjątkowo cienkie ostrze zapewniające precyzyjne cięcie przy mniejszym nakładzie siły. Dzięki bardzo ostremu uzębieniu trapezowemu, przecięte drewno jest równe i nie musi być poddawane dodatkowej obróbce.
Warto również zadbać o specjalny nóż przeznaczony do cięcia materiałów izolacyjnych. W nożu firmy Eurotec na szczególną uwagę zasługuje innowacyjne ostrze wykonane ze stali szlachetnej. Różnica w porównaniu z konwencjonalnymi nożami do materiałów izolacyjnych polega na oryginalnym wzornictwie i specjalnie szlifowanej powierzchni ostrza. Tym sposobem różne materiały izolacyjne są cięte bez trudu i rozdzierania, a nóż nie klinuje się w ciętym materiale. Za pomocą specjalnej końcówki ostrza można łatwo wyciąć lub wywiercić otwory na przepusty w materiałach izolacyjnych. Ergonomiczny uchwyt wykonany z tworzywa sztucznego ma praktyczny otwór przeznaczony do zawieszania noża.

Ścisk ciesielski
Ścisk ciesielski

W ofercie firmy Eurotec warto zwrócić uwagę na składany nóż przeznaczony do cięcia membrany dachowej. Stosując to narzędzie zyskuje się precyzyjne, szybkie i estetyczne cięcie.

nóż do membran dachowych
nóż do membran dachowych

Podsumowanie

Jako najważniejsze cechy wkrętów z gwintem na całej długości KonstruX firmy Eurotec należy wymienić przede wszystkim trwałość niewidocznego połączenia. Ważny jest przy tym brak mostków termicznych i wyższa odporność pożarowa. Z kolei na etapie wyboru narzędzi dla dekarzy, cieśli i stolarzy warto zwrócić uwagę na nowości takie jak chociażby ścisk ciesielski, piła japońska, nóż do izolacji czy też nóż składany do membrany dachowej.

Kontakt:

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

4.8/5 - (22 votes)

Data publikacji: 26 marca, 2016

Autor:

4.8/5 - (22 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Ryszard
    czwartek, 7 lutego, 2019

    Takie gwintowane wkręty KonstruX będą lepsze od tradycyjnych gwoździ bo lepiej trzymają w drewnie i mają opór na całej swojej długości. Po drugie tych wkrętów nie trzeba ich wbijać młotkiem, ale można wkręcać, co rzeczywiście przyśpiesza montaż.

Podobne artykuły