Łączniki

Wkręty do izolacji nakrokwiowych EuroTec TOP DUO

Izolacja nakrokwiowa dachów skośnych cieszy się coraz większym uznaniem. Nic w tym dziwnego, bowiem w porównaniu z tradycyjnymi technologiami izolowania termicznego dachów skośnych cechuje ją wiele zalet.

Jako izolację nakrokwiową najczęściej wykorzystuje się sztywne płyty PIR lub tzw. izolację miękką – wełna skalna, wełna drzewna, itp.
Firma EuroTec jako producent łączników, dostarcza profesjonalne wkręty do izolacji nakrokwiowych TOP DUO. Ważne jest, aby izolacja nakrokwiowa była zamontowana w sposób prawidłowy. W przeciwnym razie z czasem może dojść do degradacji nie tylko izolacji ale i całego dachu łącznie z jego osunięciem – np. w przypadku użycia zbyt małej ilości wkrętów, niewłaściwego ich montażu lub zastosowania niewłaściwych wkrętów. Typowe łączniki oferowane na rynku, które bardzo często znajdują zastosowanie przy montażu izolacji nakrokwiowej, to wkręty ciesielskie z pojedynczym gwintem. Łączniki tego typu są narażone na zjawisko nieodpowiedniego obciążenia wkrętu. Wynika to stąd, że wkręcenie takiego wkrętu do krokwi odbywa się poprzez kontrłatę (najczęściej mokrą), wraz z dociągnięciem wkrętu wydaje się, że mocowanie jest sztywne i stabilne, a tym samym wkręt jest obciążony w pełnym zakresie przewidzianym przez jego konstruktorów. Jednak z czasem kontrłata dosycha plus dochodzi kolejne obciążenie w postaci dachówki oraz obciążenia wynikające z działania warunków atmosferycznych – np. wiatr czy śnieg. Dochodzi do degradacji termoizolacji, gdzie masa w postaci pokrycia i działania sił natury powoduje nacisk na izolację poprzez kontrłaty i izolacja się odkształca. W efekcie ugięcia, luzuje się połączenie pomiędzy główką wkrętu a kontrłatą, będące wcześniej bardzo sztywne.

EuroTec TOP DUO

Wkręt nie jest już obciążony w zakresie przenoszącym największe obciążenia, przewidzianym przez konstruktorów co przekłada się na mniejszą stabilność i sztywność połączenia.
Stąd też dla wyeliminowania takiego zjawiska firma EuroTec wprowadziła wkręty TOP DUO z podwójnym gwintem. Pierwszy gwint znajdujący się w dolnej części wkrętu służy do zakotwienia się w krokwi, zaś drugi gwint, umieszczony pod łbem powoduje zakotwienie w kontrłacie, zwiększając moment dociągu oraz utrzymanie kontrłaty w stałej pozycji, niezmiennej z czasem na skutek dosychania oraz obciążenia dachu. Z jednej strony gwint ten dociąga kontrłatę usztywniając i stabilizując połączenie zaś z drugiej utrzymuje ją w jednej niezmiennej pozycji. Zatem bez względu na obciążenie dachu kontrłata nie będzie się przesuwać. Ponadto kontrłata nie dociska izolacji. Należy pamiętać, że takie rozwiązanie jest wręcz konieczne w przypadku izolacji miękkich, których dociśnięcie powoduje utratę parametrów termicznych.

Wkręty do izolacji nakrokwiowych EuroTec TOP DUO
Wkręty do izolacji nakrokwiowych EuroTec TOP DUO

Wkręty EuroTec TOP DUO

W przypadku izolacji nakrokwiowych wykonanych ze sztywnych płyt PIR gdzie dopuszczalne ugięcie dla PIR wynosi do 10 % — i dla samej izolacji nie jest szkodliwe – to takie zjawisko w przypadku zastosowania typowego wkrętu z pojedynczym gwintem luzuje połączenie, które utraci pierwotną sztywność i stabilność. W następstwie takiego poluzowania, z czasem może dojść do ścinania połączenia. Stąd też mocowanie izolacji nakrokwiowej powinno bazować zawsze na wkręcie z podwójnym gwintem EuroTec TOP DUO.
Technologia montażu izolacji nakrokwiowej firmy EuroTec zakłada wkręcanie jednego wkrętu pod kątem 90° do płaszczyzny połaci dachowej a drugiego pod kątem 65°. Pierwszy z wkrętów ma za zadanie przenoszenie sił ssących natomiast drugi wkręt kompensuje siłę ścinającą wynikającą z obciążenia dachu.

Wkręty EuroTec TOP DUO do izolacji nakrokwiowych

Dodatkowo mając już zamocowaną izolację nakrokwiową należy, zwłaszcza przy dachówce płaskiej, zastosować regulacyjne wkręty do mocowania łat EuroTec Justitec. Są to wkręty z tzw. kołnierzami pod główką wkrętu co zapewnia płynną regulację – poziomowanie łat. Wkręty te powinny mieć długość 7 cm tak aby nie uszkadzać izolacji nakrokwiowej.
Podsumowując. Do montażu izolacji nakrokwiowej używa się wkrętów EuroTec TOP DUO po to aby uchronić izolację oraz dach przed degradacją oraz wkręty Justitec do poziomowania łat.

Doradca Techniczny:
+48 609 444 170

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5
58099 Hagen
tel. +49 2331 – 6245-0

Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team

4.9/5 - (55 votes)

Data publikacji: 30 maja, 2020

Autor:

4.9/5 - (55 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. przezorny
    sobota, 30 maja, 2020

    W budownictwie bardzo duże znaczenie mają elementy łączące dla wytrzymałości i stabilności konstrukcji. Ważnym jest dlatego by takie elementy spełniały swoją rolę przez długie lata, w czasie gdy konstrukcje ulegają już pewnej degradacji. Wkręty z podwójnym gwintem z pewnością zapobiegną skutkom takich sytuacji.

  2. rafal8647
    niedziela, 31 maja, 2020

    interesujacy artkuł

Podobne artykuły