Łączniki

Wkręty do poziomowania łat

Z tym, że odpowiednie wypoziomowanie łat nie jest rzeczą prostą, a co najważniejsze, szybką – zgodzi się każdy dekarz. Dotyczy to w szczególności renowacji starych pokryć dachowych, gdzie konstrukcja więźby nie tworzy równej powierzchni. Jednak dzięki specjalnym wkrętom można zdecydowanie przyspieszyć prace w tym zakresie.

Dla doświadczonego dekarza nie stanowi problemu właściwe poziomowanie łat, jednak jest to proces czasochłonny, a jak wiadomo w przypadku firm dekarskich trafne jest powiedzenie: Im dłużej coś wykonujesz, tym mniejsze zyski z konkretnej inwestycji. Stąd też chcąc zdecydowanie skrócić czas poziomowania łat warto zadbać o specjalne wkręty.

Tradycyjne poziomowanie łat

Prostowanie połaci dachowej tradycyjną metodą wymaga docinania klinów o odpowiednich kątach oraz ich przybijania za pomocą gwoździ. Warto przy tym podkreślić, że niejednokrotnie drewno pozostawia wiele do życzenia, szczególnie w zakresie poziomu wilgotności. Czasochłonne jest układanie klinów oraz ich wstępne mocowanie za pomocą małych gwoździ. Kliny wysychając mogą wypaść, co powoduje pływanie konstrukcji dachu. Co prawda na rynku są specjalne podkładki poziomujące, to jednak i tak ostatecznie nie rozwiązują one problemów i nie skracają czasu montażu łat.

Wkręty do poziomowania łat

Przy wymagających pokryciach, takich jak łupek naturalny czy dachówka karpiówka, bardzo ważne jest precyzyjne wypoziomowanie powierzchni dachowej.

Wkręty do poziomowania łat – zalety

Jak zatem wygląda praca z wkrętami do poziomowania lat? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na możliwość precyzyjnego ustawienia łaty. Uzyskuje się to dzięki dwóm przeciwstawnym gwintom, z których jeden, zapewnia mocowanie do podłoża, a drugi, do łaty. Takie rozwiązanie powoduje, że przy poziomowaniu wkręt trzyma się łaty, zapewniając jej precyzyjną regulację.

Wkręty do poziomowania łat

Zaletą wkrętów do poziomowania w porównaniu z gwoździami jest mocniejsze połączenie, bowiem wkręt jest połączony z łatą za pomocą gwintu, a przy montażu nie zmieniają się wymiary powstałej konstrukcji. Jak uważa Krystian Kępniak, ekspert z firmy Stone and Metal Company: – Odpowiednie wypoziomowanie łat jest szczególnie istotne w przypadku dachów ze znacznymi uskokami w połaciach.

Uniwersalność zastosowania

Warto podkreślić, że spektrum zastosowania wkrętów do poziomowania łat jest uniwersalne. Bardzo często używa się ich bowiem podczas prac związanych z renowacją dachów, wykonywania elewacji bazujących na konstrukcjach drewnianych oraz sufitów podwieszanych.

Wkręty do poziomowania łat

Zastosowania wkrętów

– Renowacja starych pokryć dachowych, poziomowanie łat.
– Montaż elewacji zewnętrznych drewnianych opartych na konstrukcji drewnianej.
– Układanie konstrukcji drewnianych pod zabudowę pomieszczeń płytą GK, OSB.

Tab. 1 Specyfikacja wkrętów do poziomowania łat
Lp. Długość wkręta Długość gwintu Długość przeciwgwintu Średnica Rozmiar torx
1 80 mm 45 mm 25 mm 6 mm 30
2 120 mm 70 mm 25 mm 6 mm 30
3 145 mm 70 mm 25 mm 6 mm 30

Dystrybutorem wkrętów do poziomowania łat jest firma B.PRO Polska.

Tel. 607 775 500

4.5/5 - (43 votes)

Data publikacji: 2 grudnia, 2014

Autor:

4.5/5 - (43 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Krzysztof
    środa, 18 grudnia, 2019

    dzięki specjalnym wkrętom do poziomowania praca jest łatwiejsza i bardziej dokładna. nie trzeba używać tyle łączników, wystarczą właśnie takie długie od B.PRO. trzeba dobrać sobie tylko długość wkręta i mocować.

Podobne artykuły