Łączniki

Wkręty konstrukcyjne Marcopol to odpowiedź na rozwój branży konstrukcji drewnianych w Polsce

Spółka Marcopol z Chwaszczyna jest znanym w Europie producentem szerokiej oferty wkrętów stosowanych w budownictwie drewnianym oraz dystrybutorem bardzo szerokiej gamy innych elementów złącznych, technik zamocowań i chemii budowlanej. Na polu połączeń w konstrukcjach drewnianych, gdzie wymagane nośności są znaczne, szczególną uwagę zwracają wkręty z serii HUS, HUP, IUC i IUP.

Krótko o spółce Marcopol

Już od ponad 36 lat Marcopol łączy produkcję elementów złącznych z wykfalifikowanym doradztwem ekspertów oraz szerokim portfelem usług dodatkowych. Firma posiada dwa zakłady produkcyjne zlokalizowane w okolicach Trójmiasta, w których powstają zarówno standardowe jak też specjalistyczne wkręty, śruby, szpilki, kołki oraz nity. Spółka jest w stanie podjąć produkcję nawet krótkich serii elementów złącznych i wyrobów niestandardowych wedle indywidualnych oczekiwań Klientów, w czym pomaga własny dział technologiczny z działem kontroli jakości oraz nowoczesne laboratorium. To, co wyróżnia Marcopol na tle konkurencji, to ciągła dostępność, szerokość, kompleksowość oraz elastyczność oferty. Branża konstrukcji drewnianych już od lat stanowi jeden z głównych kierunków rozwoju asortymentu produktowego w Marcopolu. Drewno jest materiałem powszechnie dostępnym, wykorzystywanym zarówno w budownictwie, jak i w innych gałęziach gospodarki. Użycie drewna jako materiału konstrukcyjnego wymaga zastosowania różnego rodzaju elementów złącznych. Firma Marcopol posiada kompleksową ofertę wkrętów konstrukcyjnych, złączy ciesielskich, śrub, gwoździ oraz innych produktów zaprojektowanych do łączenia elementów drewnianych.

Wkręty dla konstrukcji drewnianych

W zakresie wkrętów przeznaczonych do wykorzystywania przy konstrukcjach drewnianych uwagę zwracają trzy główne grupy produktów: wkręty z łbem stożkowym i częściowym gwintem, wkręty z łbem cylindrycznym o podwójnym gwintowaniu oraz wkręty z łbem podkładkowym dostępne w wariancie z gwintem częściowym jak też podwójnym.
Poniższe omówienie prezentuje ich główne cechy i różnice między nimi.

  • Wkręty konstrukcyjne z łbem stożkowym, gniazdem TX i częściowym gwintem (seria HUS). Są to wkręty produkowane w średnicach od 5 do 10 mm i przeznaczone dla połączeń w drewnie litym, klejonym, LVL oraz w łączeniach płyt drewnopochodnych (do stosowania w warunkach 1. i 2. klasy użytkowania konstrukcji). Gwint w tych wkrętach zapobiega rozszczepianiu się drewna, zaś końcówka dzięki odpowiedniemu sprofilowaniu umożliwia łatwe wkręcanie się bez konieczności wykonywania wstępnego nawiertu. Dla podniesienia nośności wkręta – głównie mając na uwadze efekt przeciągnięcia łba – producent przygotował specjalne podkładki PHUS dla tej serii, co przydaje się w sytuacjach, gdy nie ma potrzeby pełnego zagłębienia wkręta w materiale. Wkręty z serii HUS przeznaczone są do stosowania m.in. w następujących połączeniach: drewno-drewno, krokiew-belka, krokiew- -murłata, belka stropowa-ściana konstrukcyjna, słupy wielogałęziowe oraz belka-belka (czołowo).
  • Wkręty z łbem cylindrycznym i podwójnym gwintem (seria IUC). Te wkręty produkowane są przez spółkę Marcopol wyłącznie w średnicy 8 mm, z gniazdem TX 40 na łbie i w długościach całkowitych od 165 do 535 mm. Ich przeznaczenie jest podobne jak w przypadku wyżej opisanej serii (połączenia w drewnie litym, klejonym, LVL oraz łączenie płyt drewnopochodnych) i również należy je stosować warunkach 1. i 2. klasy użytkowania konstrukcji. Typowe obszary ich wykorzystania to m.in. łączenie kontrłat w systemach nakrokwiowych izolacji dachowych oraz łączenie łącznikami skrzyżowanymi.
  • Wkręty konstrukcyjne z łbem podkładkowym, gniazdem TX i częściowym lub podwójnym gwintowaniem (seria HUP oraz IUP). W przypadku tych wkrętów użytkownicy mają do czynienia z łbami talerzykowymi, a więc o podwyższonej nośności, ale jednocześnie niepozwalającymi łatwo uzyskać płaską powierzchnię. Konstrukcja tych wkrętów ciesielskich została zaprojektowana w taki sposób, aby maksymalnie ułatwić ich wejście w drewno. Ostrze na początku ułatwia wkręcanie i zapobiega pękaniu drewna, karby tnące na gwincie odpowiadają za przecinanie włóknistej struktury drewna, zaś frez rozwierający odprowadza zwierciny oraz przyczynia się do poszerzenia otworu pod łeb. Zastosowanie drugiego gwintowania (seria IUP) ma na celu m.in. pewniejsze i szybsze wchodzenie wkrętu w materiał oraz zwiększa ochronę przed jego rozszczepieniem. Wkręty HUP i IUP oferowane są w średnicach odpowiednio 6-10 oraz 8 mm przy długościach całkowitych 80-400 mm i 165-535 mm.
Tabela porównawcza wszystkich serii
SeriaHUSHUPIUCIUP
Średnica nominalna mm5/6/8/106/8/10/88
Długość całkowita mm50 – 30080 – 400165 – 535165 – 535
Gniazdo łbaTXTXTXTX
Średnica łba mm10 – 18.415 – 251122
GwintowaniePojedynczePojedynczePodwójnePojedyncze
PasywacjaŻółtaŻółtaBiałaBiała

www.marcopol.pl

5/5 - (7 votes)

Data publikacji: 17 października, 2021

Autor:

5/5 - (7 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jacek
    poniedziałek, 18 października, 2021

    Dobre wkręty konstrukcyjne do konstrukcji drewnianych zapewniają bezpieczeństwo i trwałość konstrukcji.Zawsze chętnie sięgam po rekomendowane przez specjalistów wkręty konstrukcyjne i jeszcze się nigdy nie zawiodłem na takich wkrętach gdzie zastosowano innowacyjne rozwiązania.

Podobne artykuły