Łączniki

Wkręty z rodziny KonstruX od firmy EUROTEC

Eurotec GmbH to stale rozwijające się przedsiębiorstwo dostarczające wiele zaawansowanych technologicznie produktów m.in. dla budownictwa drewnianego. Z uwagi na rosnącą popularność budownictwa opartego na technologii prefabrykacji, firma już kilka lat temu wprowadziła do oferty całą rodzinę innowacyjnych wkrętów do drewna pod nazwą KonstruX. Warto przyjrzeć się tym ciekawym wyrobom.

Geneza powstania rodziny wkrętów KonstruX

Coraz częściej konstrukcje budowane z drewna przybierają formę skomplikowanych struktur o dużych rozpiętościach. Odpowiada za to coraz popularniejsza i tańsza technologia prefabrykacji konstrukcji drewnianych, szczególnie jeśli chodzi o konstrukcje dachowe. To ona umożliwia realizację coraz większych projektów, jednak ta duża skala wymusza stosowanie wkrętów, które potrafiłyby przenosić ogromne obciążenia i zarazem zapewnić szybki montaż. Wiedząc o tym, firma Eurotec zaoferowała wkręty KonstruX, które w gruncie rzeczy stanowią system dla wszystkich typów połączeń nośnych w drewnianych konstrukcjach. Cała ta rodzina wkrętów, złożona z kilku różnych typów, znajduje zastosowanie m.in. przy konstrukcjach szkieletowych bądź przy renowacjach stropów z belek drewnianych, ale też i w stolarstwie.

Typy wkrętów z rodziny KonstruX – krótka charakterystyka

Trzon rodziny produktów sygnowanych nazwą KonstruX stanowią wkręty typu ST z łbem walcowym, wkręty typu ST z łbem płaskim stożkowym, oraz wkręty typu ST z łbem stożkowym i wykonane ze stali nierdzewnej A4. Wszystkie są gwintowane na całej długości.
Pierwsze z wymienionych to wkręty ocynkowane o wysokim oporze wyciągania i dające mocne połączenie, a jednocześnie gwarantujące mniejszy moment wkręcania dzięki nowej samowiercącej końcówce. Wkręty te stanowią system do wszystkich typów połączeń nośnych w konstrukcjach z drewna i znajdują zastosowanie w budownictwie drewnianym i stolarstwie, w konstrukcjach szkieletowych, konstrukcjach hal, konstrukcjach z elementów drewnianych, czy przy renowacji stropów z belek drewnianych. Ich gama startuje od rozmiaru 6,5 x 80 mm, a kończy się na rozmiarze 10,0 x 800 mm, podczas gdy gniazda łbów startują od TX 30 i kończą się na TX 50. Standardowa ilość wkrętów tego typu w jednym opakowaniu to np. 100 sztuk do rozmiaru 6,5 x 195 mm, natomiast wszystkie średnice powyżej – czyli 8,0 i 10,0 oferowane są w opakowaniach zbiorczych po 50 lub 25 sztuk.
Kolejny typ wkrętów Konstrux to odpowiednik pierwszego, opisanego powyżej, jednak wyposażony w łeb płaski stożkowy zamiast walcowego. Ich parametry i zastosowanie są w zasadzie identyczne, natomiast istnieją różnice w kwestii rodzaju łba i rozmiarów. Tutaj gama startuje od średnicy 6,5 x 80 mm, a kończy się na rozmiarze 10,0 x 800 mm (opakowania zbiorcze po 100, 50 i 25 sztuk).
Ostatnim kluczowym typem w rodzinie wkrętów KonstruX od firmy Eurotec są wkręty wykonane ze stali nierdzewnej A4 o właściwościach kwasoodpornych. Są to niezwykle wytrzymałe wkręty z łbem stożkowym i oczywiście gwintowane na całej długości, polecane do zastosowania w środowiskach, w których stal narażona jest na długotrwałe działanie czynników ją degradujących. Wszystkie wkręty tego typu oferowane są w jednej średnicy – 8 i 10 mm (gniazdo łba TX40 i TX50) – i w zakresie długości pierwsze 125 do 195 mm, drugie 160 mm do 500 mm, a ich opakowania zbiorcze zawsze liczą 50 i 25 sztuk wkrętów.

Podsumowanie

Wkręty KonstruX z gwintem na całej długości maksymalizują wytrzymałość połączenia przez wyższy opór wyciągania gwintu w obydwu połączonych elementach konstrukcji. Dla porównania w przypadku zastosowania wkrętów z niepełnym gwintem, wytrzymałość połączenia zawsze jest ograniczona na skutek znacznie mniejszego oporu wyciągania łba wkrętu z łączonych elementów. KonstruX to oszczędzająca czas alternatywa wobec tradycyjnych złączy oraz łączników do drewna, takich jak stopy do belek, czy dźwigary belkowe itp.
Ponadto należy pamiętać, że drewno ma niską wytrzymałość na poprzeczne ściskanie i poprzeczne rozciąganie, dlatego najlepiej korzystać z wkrętów gwintowanych na całej długości, czyli właśnie takich jak rodzina KonstruX. Każdy z omówionych wcześniej typów tych wkrętów doskonale przejmuje większą część oddziałujących na drewno sił, a ponadto wpływa na zwiększenie nośność belek stropowych i ograniczenie ugięcia. Wszystko to dlatego, że wkręty KonstruX z gwintem na całej długości łączą elementy konstrukcyjne na sztywno i bez możliwości przesunięcia.

Pozostałe zalety wkrętów KonstruX to:

  • niewidoczne połączenia,
  • wyższa odporność pożarowa,
  • brak mostków cieplnych.

Trzeba nadmienić, że zgodnie z dopuszczeniem (Europejską Aprobatą Techniczną ETA-11/0024) nie jest przy nich wymagane wstępne nawiercenie, jedynie od długości wkrętu  245 mm zaleca się wstępne, wyznaczające kierunek nawiercenie na 1/3 długości wkrętu, co gwarantuje eliminację niepożądanego krzywienia się wkrętu.

Doradztwo techniczne:

Łukasz Borkowski
+48 604 400 884

E.u.r.o.Tec GmbH
Unter dem Hofe 5
58099 Hagen
tel. +49 2331 – 6245-0

Zapytanie w języku polskim mogą Państwo kierować na adres: info@eurotec.team

5/5 - (3 votes)

Data publikacji: 1 grudnia, 2022

Autor:

5/5 - (3 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły