Porady

Woda w piwnicy co robić?

Zalana piwnica to wbrew pozorom niezwykle często występujący problem, z którym borykają się w szczególności właściciele domów jednorodzinnych. Co więc zrobić kiedy w piwnicy znajdzie się już woda? Osuszyć. Jednak nie zawsze od razu można przejść do tych prac, czasem należy zadbać w pierwszej kolejności o swoje bezpieczeństwo. Dlatego też podpowiadamy jak osuszyć piwnicę w przede wszystkim bezpieczny i skuteczny sposób, kiedy uleganie ona zalaniu.

Znajdź przyczynę zalania piwnicy

Sposób osuszania piwnicy zależy przede wszystkim od przyczyny jej zalania. Dopiero znając winowajcę, można bowiem podjąć odpowiednie i skuteczne kroki. 

Zalana piwnica – wody gruntowe 

Pierwszą przyczyną zalania piwnicy mogą być wody gruntowe. Kiedy na ścianach pomieszczenia zauważamy wilgoć lub ściekające po niej strużki wody można mieć niemal pewność, że powodem zalewania piwnicy jest źle wykonana lub nieszczelna izolacja przeciwwilgociowa budynku. Ten problem rozwiązać można poprzez jej naprawę, a następnie osuszenie pomieszczenia. 

Zalana piwnica – awaria instalacji 

Kolejnym często występującym powodem zalania piwnic jest uszkodzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, które piony bardzo często schodzą się właśnie w tym pomieszczeniu. W takiej sytuacji należy zlokalizować uszkodzenie i wymienić wadliwy fragment instalacji. Niekiedy może się jednak okazać, że konieczny będzie jej gruntowny remont, gdyż źródło wycieku nie jest możliwe do zlokalizowania. 

Zalana piwnica- przyczyny incydentalne 

Do zalania piwnicy dochodzić może także wskutek silnych opadów deszczu czy cofania się ścieków z kanalizacji zbiorczej. W takim przypadku samodzielne osuszanie pomieszczenia nie jest najlepszym pomysłem i najlepiej skorzystać z poniższych wskazówek. 

Woda w piwnicy co zrobić najpierw? 

Kiedy pojawi się woda w piwnicy, co robić najpierw? Przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo, czyli odłączyć prąd i sprawdzić, czy na ścianach i podłodze nie występują tak zwane przebicia. Kiedy mamy już pewność, że jesteśmy bezpieczni należy następnie pozbyć się z pomieszczenia składowych przedmiotów. Jeśli podłogę pokrywa wykładzina, należy także ją zdjąć i wynieść z piwnicy.

Jeśli ilość zebranej w piwnicy wody jest naprawdę duża, należy ją wypompować za pomocą pompy lub wynieść za pomocą zwykłych wiader. Jedynym wyjątkiem w tym przypadku jest zalana piwnica w wyniku powodzi, kiedy poza budynkiem wciąż znajduje się wysoki poziom wody. W takiej sytuacji należy pozostawić zastaną w piwnicy sytuacje do momentu obniżenia się poziomu wód na zewnątrz, gdyż pozbycie się wody z niej grozi uszkodzeniem fundamentów w wyniku ich podmywania. 

O czym pamiętać kiedy piwnica została zalana przez wody gruntowe?

Jeśli budynek jest ubezpieczony, przed przystąpieniem do prac osuszeniowych, a nawet przed wyniesieniem przedmiotów należy wykonać dokładne zdjęcia dokumentujące zdarzenie. Uzupełnią one bowiem wniosek o odszkodowanie za zalanie piwnicy i będą stanowić istotny materiał dowodowy. 

Jak osuszyć piwnice?

Szukając informacji na temat tego, jak osuszyć piwnice można natknąć się na rozwiązanie, jakim jest samodzielne, naturalne osuszanie pomieszczeń, poprzez ich wietrzenie i ogrzewanie. Jednak metoda ta po pierwsze cechuje się długim czasem oczekiwania na efekty, a po drugie nie zawsze jest w stanie dokładnie osuszyć głębokie warstwy murów, w efekcie doprowadzając do powstawania wykwitów pleśni i grzybów. 

Dlatego też w przypadku problemu, jakim jest zalana piwnica najlepiej skorzystać z pomocy fachowców, takich jak firma Hydro-assistance. Dzięki odpowiedniej wiedzy oraz urządzeniom, jakimi dysponują, są oni bowiem w stanie dokładnie osuszyć piwnicę nawet w głębokich warstwach posadzki i murów w zaledwie kilka dni. Dzięki temu pomieszczenie może być o wiele szybciej przywrócone do swojej dawnej świetności, gdyż są osuszane za pomocą urządzeń dobranych do rodzaju i stopnia zalania. 

Podsumowując, zalewanie piwnicy wodami gruntowymi lub w wyniku innych zdarzeń to nierzadki problem, borykając się z nim, należy przede wszystkim znaleźć jego źródło i wyeliminować je, a następnie przystąpić do osuszania piwnicy, zdając się jednak przy tym na wiedzę i doświadczenie osób zajmujących się tym od lat. Samodzielne próby osuszania piwnicy mogą bowiem trwać wiele miesięcy, ale mimo to i tak nie przynieść takich rezultatów, jakie gwarantuje osuszanie mechaniczne.

4.4/5 - (9 votes)

Data publikacji: 13 września, 2021

Autor:

4.4/5 - (9 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Jan
    wtorek, 7 września, 2021

    Niestety miałem wątpliwą przyjemność obcowania z zalanymi piwnicami budynku w którym wynajmowaliśmy pomieszczenia ( w tym właśnie te piwnice). Budynek mieści się w centrum Warszawy a mimo to woda z kanalizacji zalała nasze piwnice. Ulewny deszcz bezlitośnie obnażył stan infrastruktury. Usuwanie szkód to droga przez mękę. Wodę usuwaliśmy sami, duże straty materialne, f-ma ubezpieczeniowa i właściciel budynku wzajemnie się zwalczali efektem czego wypłata odszkodowania ciągnęła się bez końca, a i tak usterka nie została usunięta, co pokazały kolejne deszcze. Osuszanie murów w piwnicy trwało bardzo długo a i tak po kolejnych zalaniach było to bez sensu. Efekt – wyprowadzka i spore straty. A to Warszawa, centrum miasta, a jednak niemoc w naprawie sytuacji. Cud że nikt nie ucierpiał bo woda i prąd to jednak złe połączenie.

  2. ratownik
    środa, 8 września, 2021

    Obecność wody w piwnicach może przynieść fatalne skutki dla budynku. Zawilgocenie często powoduje powstanie grzybów a to jest już niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego w przypadku pojawienia się wody czy nadmiernej wilgoci trzeba koniecznie znaleźć przyczynę i jak najszybciej ją zlikwidować. Po usunięciu źródła warto skorzystać z profesjonalnych osuszaczy.

Podobne artykuły