Lukarny

Wole oko z dachówki zakładkowej

Firma von Muller jako jedyna w branży dachówek ceramicznych, posiada opatentowany system ceramicznych klinów dachowych, które pozwalają dekarzowi pokrycie wolego oczka bez docięć i zbędnego kaleczenia ceramiki. Podobny system, też opatentowany, firma von Muller posiada dla dachówek karpiowych.

Jednak należy:
– przy projektowaniu spadku połaci dachowej trzeba uwzględnić kąt między połacią a grzbietem wypukłości wolego oka. Kąt ten nie może przekroczyć 12° dla dachówki karpiówki i 15° dla dachówki zakładkowej;
– sklejka powinna być zastosowana jako materiał na łaty wolego oka
– przed położeniem dachówki wole oko musi być odeskowane i opapowane (dobre ekipy dekarskie wykonują próbę wodną);

Stosunek wysokości okna do długości podstawy wolego oka powinna wynosić:
– dla dachówki karpiówki 1:5
– dla dachówki zakładkowej von Muller, 1:6 (dla pozostałych producentów 1:8 i 1:10)

Wole oko z dachówki zakładkowej

Wole oko z dachówki zakładkowej

Kliny dachowe – rozwiązanie na wypukłe i wklęsłe dachy.

Dachy nie standardowe potrzebują specjalnego pokrycia, które jest w stanie sprostać nietypowym wymaganiom architektów i inwestorów. Budynki z krzywą linią, różne formy facjat, jak np. wole oko, są kryte dachówkami zakładkowymi, lecz nie jest to łatwe do zrealizowania. Krzywe dachy były dotychczas pokrywane dachówkami specjalnie produkowanymi na potrzeby konkretnego budynku, trudnymi do wykonania a przez to bardzo drogimi.

Na podstawie wieloletnich doświadczeń w produkowaniu tych specjalnych dachówek a także na podstawie spostrzeżeń doświadczonych dekarzy cegielnia F. v. Müller wyprodukowała kliny dachowe jako komplet kształtkowy, którym można zakryć trudną geometrię dachu w bardzo łatwy sposób.

Wole oko z dachówki zakładkowej

Wole oko z dachówki zakładkowej

Klin dachowy składa się z kompletu 17 dachówek. Umożliwia przechodzenie z jednego rzędu w dwa rzędy dachówek lub odwrotnie. Wyprodukowano kliny dachowe dla trzech modeli dachówek : Holenderki Płaskiej E 32, dachówki Klasztornej E 28 i Toledo E 76.

Dopasowane do tych modeli kliny są do otrzymania w różnych angobach i glazurach.

Kliny dachowe są dachówkami produkowanymi seryjnie. Jeśli dach jest krzywy lub ma wole oko dekarz zamawia na płaszczyznę dachu dachówki standardowe oraz tyle klinów dachowych ile potrzeba, ażeby wyrównać różnice długości między kalenicą a okapem. Kliny dachowe są wkładane między standardowe dachówki zawsze w tym momencie, w którym rzędy dachówek wychodzą z siatki dachowej. Wówczas klin wszystko koryguje. Praktyka ta bardzo szybko zyskała uznanie u dekarzy, którzy to rozwiązanie akceptują i dobrze realizują. Niepotrzebne jest już specjalne wymierzanie i specjalna produkcja dachówek na niekonwencjonalny dach.

Wole oko z dachówki zakładkowej

Wole oko z dachówki zakładkowej

Każdy klin dachowy składa się z 17 dachówek i ma długość 10 rzędów. Z tych 10 rzędów trzy rzędy składają się z jednej dachówki, która staje się coraz szersza a następne siedem rzędów składa się z dwóch dachówek, które leżą obok siebie. Z rzędu do rzędu dachówki te zwężają się lub poszerzają o 20 mm. Poniżej, powyżej i obok klina dachowego kładzie się dachówkę standardową.

Kliny w formie V i A.

Kliny w formie A są potrzebne na dachy wypukłe lub na wole oka. Okno dachowe zwane wolim okiem można zaliczyć do najładniejszych nadbudów dachowych. Jego miłe, faliste kształty bazują jednak na skomplikowanej geometrii. Dlatego niegdyś wole oka pokrywano tradycyjnie, przy pomocy esówki. Dachówka ta nie miała zakładek, a wykonane nią pokrycie można było rozciągać na szerokość. Właśnie to jest konieczne w przypadku wolego oka, ponieważ ten rodzaj okna dachowego ma dłuższy okap niż odpowiadający mu odcinek kalenicy.

Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na wysokiej klasy dachówkę z podwójnymi zakładkami /a jest to obecnie dosyć powszechne zjawisko/ to wykonanie wolego oka stwarza trudności. Dokładne, szczelne zakładki pozwalają jedynie w bardzo ograniczonym zakresie na rozciąganie pokrycia w celu wydłużenia okapu.

I tu przychodzi z pomocą klin dachowy. Pozwala on m. in. na rozszerzenie pokrycia dachowego. Zapewniające szczelność zakładki zostają przy tym w pełni zachowane. Przechodzi się z dwóch w jeden rząd dachówek.

Wole oko z dachówki zakładkowej

Wole oko z dachówki zakładkowej

Klinów w formie V używa się na dachy wklęsłe, lejowate. Tu klin od okapu do kalenicy staje się w formie V coraz szerszy i przechodzi z jednego w dwa rzędy dachówek Istnieje możliwość użycia kilku klinów dachowych a także pół klina na jednym dachu.

Kliny dachowe można zastosować w każdej części dachu, według potrzeb. Do każdego z tych 10 rzędów może przylegać kalenica lub okap. Przy większej długości dachu mogą być wstawione kliny jeden nad drugim. Te 17 pojedynczych dachówek, które należą do kompletu klina dachowego są w falcach numerowane. Dekarz w każdym momencie przy układaniu dachu może kontrolować, w którym rzędzie się znajduje.

Nowymi klinami dachowymi i dachówkami standardowymi można teraz kryć trudne dachy oszczędzając czas i pieniądze, bez kompromisu jeśli chodzi o funkcjonalność i estetykę. Widać to wyraźnie na poniższym zdjęciu.

Wole oko z dachówki zakładkowej

Wole oko z dachówki zakładkowej

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 11 lipca, 2010

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły