Pokrycia dachowe

Wybieramy najlepsze i najtrwalsze pokrycia dachowe. Co mamy do wyboru?

Decydując się na pokrycie dachowe swojego domu, zwracamy uwagę przede wszystkim na trwałość danego rozwiązania. Blachodachówki czy gonty nie mogą równać się z dachówką ceramiczną. Jednak i tu mamy kilka możliwości do wyboru, w zależności od powłoki, jaką pokryta jest dachówka wykonana z wypalanej w wysokiej temperaturze gliny. Zatem co mamy do wyboru? 

Dachówki Creaton – idealne do tradycyjnych aranżacji i budynków zabytkowych

Pierwszy rodzaj dachówki to model naturalny o gładkiej lub chropowatej powierzchni, który ma ceglaną barwę i świetnie komponuje się z elewacją klinkierową. Niewątpliwie doskonale nadaje się do renowacji budynków zabytkowych. Karpiówka, czyli dachówka półokrągła świetnie się sprawdzi. Może być także szczotkowana czy też płomieniowana. Jeśli właśnie taki model Cię interesuje, to koniecznie musisz przejrzeć ofertę Creaton.  

Dachówka angobowana i glazurowana – czym się różnią i kiedy się sprawdzą? 

Jeśli chodzi o rodzaj wykończenia dachówek ceramicznych, to możesz spotkać się z wysokiej jakości dachówkami angobowanymi i glazurowanymi. Pierwsze występują w bardzo stonowanej tonacji kolorystycznej, a proces angobowania, czyli nanoszenia szlachetnej glinki zapewni nie tylko piękne kolory, ale również większą odporność na wilgoć. Z kolei dachówka glazurowana to jeden z chętniej wybieranych modeli. Przede wszystkim jest najbardziej odporna na niekorzystne warunki środowiskowe, w tym mchy i porosty, dzięki szklistej powierzchni. Jej nasiąkliwość jest także najniższa. Dlatego, budując dom blisko lasu, warto zdecydować się właśnie na taką dachówkę.  

Wszystkie dachówki ceramiczne są w mniejszym lub większym stopniu odporne na wilgoć, a także promieniowanie UV. Decydując się na określony rodzaj, trzeba wziąć pod uwagę miejsce, gdzie został postawiony dom, czyli warunki środowiskowe. Naturalna dachówka jest porowata, w związku z czym szybciej się brudzi. Jeśli zatem na danym terenie często występują deszcze, to lepiej zdecydować się na angobowaną lub glazurowaną. Dachówka angobowana zwiększa dyfuzyjność, czyli przepuszczalność pary wodnej, co ogranicza gromadzenie się skroplin na dachu. Z kolei glazurowana zapewnia szybsze spływanie wody opadowej, a także zalegającego śniegu. Będzie zatem najlepszym wyborem również na terenach górskich. 

Oczywiście należy pamiętać, że nawet najlepsza dachówka, jeśli jest niewłaściwie ułożona, nie zapewnia odpowiedniej ochrony. Dlatego koniecznie należy skorzystać z usług profesjonalnych dekarzy, którzy mieli do czynienia z danym materiałem i nie popełnią błędów, skutkujących pojawieniem się przecieków czy skroplin.     

4.9/5 - (34 votes)

Data publikacji: 3 maja, 2020

Autor:

4.9/5 - (34 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. Darek
  niedziela, 3 maja, 2020

  Trwałe pokrycie dachu to jeden z fundamentalnych kanonów naszego wymarzonego domu. Jest bogactwo pokryć i laikowi trudno dokonać dobrego wyboru. Warto więc albo samemu dokonać gruntownego rozeznania albo też zdać się na pomoc fachowców. Dachówki ceramiczne, betonowe, gont, blachodachówki, dach zielony – każdy rodzaj ma swoje zalety i wady. I w oparciu o to trzeba wybrać kompromis pomiędzy naszymi oczekiwaniami a zaletami pokrycia i jego kosztami. To bardzo ważna decyzja.

 2. Michał
  wtorek, 5 maja, 2020

  wybór dachówek ceramicznych jest dość spory. ceramika wydaje się pokryciem bardziej trwałym, masywnym i energooszczędnym ale swoje też waży. rzeczywiście typ glazurowanej dachówki ostatnio jest ostatnio dość często wybierany, klienci chcą mieć coś na lata nad głową.

 3. rafal8647
  piątek, 8 maja, 2020

  super artykuł

Podobne artykuły