Warsztat

Wybór narzędzi do warsztatu – jaką wiertarkę i szlifierkę kupić?

Szlifierki oraz wiertarki to elektronarzędzia, których nie może zabraknąć w żadnym warsztacie. Podstawowe pytanie nie powinno zatem brzmieć: czy kupić wiertarką i szlifierkę, ale raczej: jakiego rodzaju wiertarkę i szlifierkę warto zakupić? Z pomocą w wyborze właściwych elektronarzędzi przychodzi poniższy poradnik.

Kompletowanie narzędzi do warsztatu bywa zajęciem trudnym. Z reguły to doświadczenie podpowiada nam, co będzie nam potrzebne do pracy. Można jednak wyszczególnić zestaw podstawowych narzędzi i elektronarzędzi, które z dużą dozą prawdopodobieństwa, wcześniej czy później będą użyteczne, dlatego powinny znaleźć się na wyposażeniu dosłownie każdego warsztatu, niezależnie od tego, czy mówimy o czysto amatorskim, czy też bardziej profesjonalnym podejściu.

Wiertarka i szlifierka – niezbędne narzędzia

Z pewnością do takich narzędzi należą wiertaki i szlifierki. Pierwsze z nich służą do wiercenia wszelkiej rodzaju otworów w twardych materiałach, zatem przydadzą się nawet w przypadku konieczności zawieszenia obrazu na ścianie. Wiertarki mogą być uzupełnione również o funkcję wkręcania i wykręcania śrub i wkrętów. Wówczas mówimy o wiertarko-wkrętarkach – bardzo poręcznych narzędziach.

Z kolei szlifierki, oczywiście w zależności od rodzaju, posłużą nam do prac wykończeniowych, choć na przykład szlifierki kątowe możemy również wykorzystać do cięcia twardych materiałów czy też usuwania rdzy z metalu.

Moc narzędzi a zastosowanie

Nim przejdziemy do szczegółowego opisania rodzajów wiertarek oraz szlifierek zaznaczmy, że jednym z podstawowych czynników, na jakie powinniśmy zwracać uwagę, będzie z pewnością moc danego elektronarzędzia. Z reguły im większa moc, tym wydajniejsza praca wiertarki czy szlifierki. Większa lub mniejsza moc jest również często powiązana z rodzajem zasilania danego sprzętu. Narzędzia o większej mocy często wymagają podłączenia do sieci (a przez to są mniej mobilne, ponieważ ograniczone kablem), natomiast sprzęt nieco mniej wydajniejszy z reguły korzysta z akumulatorów, dlatego można wykorzystać go wszędzie tam, gdzie akurat podłączenie do sieci jest niemożliwe (na przykład na działce).

Warto zauważyć jednocześnie, że od mocy z reguły uzależniona jest również cena danego sprzętu. W przypadku bardziej profesjonalnych (czytaj: mocniejszych) wiertarek i szlifierek można oczekiwać, że cena ich będzie odpowiednio wyższa. Dlatego jeśli potrzebujemy wiertarki albo szlifierki wyłącznie na potrzeby amatorskiego, domowego warsztatu, zastanówmy się przed zakupem, czy sprzęt o dużej mocy rzeczywiście jest nam potrzebny. Z reguły do prostych czynności wystarczą narzędzia o mniejszej mocy, często z zasilaniem akumulatorowym, a przez to odpowiednio tańsze i bardziej mobilne. Choć trzeba zaznaczyć, że w ogóle wiertarki i szlifierki nie należą do bardzo drogich narzędzi.

Wiertarko-wkrętarka – jaką wybrać?

wiertarka jaką wybrać

Bezpośrednio z kwestią przeznaczenia sprzętu wiąże się pytanie: czy lepiej wybrać wiertarkę czy wiertarko-wkrętarkę? Zastosowanie obu narzędzi oczywiście nieco się różni: za pomocą wiertarki możemy wyłącznie wiercić otwory, natomiast wiertarko-wkrętarka ma jeszcze funkcję wkręcania i wykręcania śrub oraz wkrętów. Ta druga posiada z reguły napięcie od 12V do 20V.

Podstawową zaletą wiertarko-wkrętarki jest jej uniwersalność oraz mobilność, dzięki czemu można zabrać ją ze sobą w dowolne miejsce. Jeśli zaś potrzebujemy mocniejszego, ale wciąż kompaktowego i niekoniecznie mobilnego sprzętu, zawsze można sięgnąć po wiertarko-wkrętarkę sieciową, na przykład CMI o mocy 280 W. Świetnie sprawdzi się ona przy wierceniu otworów w drewnie i metalu, a także montażu mebli czy płyt gipsowo-kartonowych. Jednocześnie – jak niemal wszystkie wiertarko-wkrętarki – jest to narzędzie bardzo lekkie (niecałe 1,3 kg) oraz poręczne.

Jaka wiertarka udarowa?

Nie zawsze jednak nawet najbardziej wydajna wiertarko-wkrętarka podoła stawianym zadaniom w zakresie wiercenia otworów. W tym wypadku należy już szukać odpowiedniego typu wiertarek, których podstawowym zadaniem jest precyzyjne przebijanie się przez twarde materiały.

Jaką wiertarkę wybraćDo tego posłużą nam przede wszystkim wiertarki udarowe, które znajdą zastosowanie zarówno podczas prac domowych, jak i bardziej profesjonalnych prac budowalno-remontowych. Wiertarki wykorzystują mechanizm udaru, dzięki któremu skuteczniej mogą przebijać się nawet przez bardzo twardą materię, takie jak kamień, beton czy ceramika. Zwykle za pomocą wiertarek udarowych można wiercić również w drewnie czy tworzywach sztucznych – przed tym należy jednak upewnić się, że funkcja udaru została wyłączona. Nowoczesne wiertarki udarowe posiadają taką możliwość, dlatego przed zakupem należy sprawdzić narzędzie również pod tym kątem.

W poszukiwaniu jeszcze bardziej wydajniejszego sprzętu można zastanowić się nad zakupem młotowiertatek. W tym przypadku mówimy już o narzędziach o dużej mocy, które stosuje się przede wszystkim do ciężkich prac budowlano-remontowych. Służą one do wiercenia otworów w bardzo twardych materiałach, takich jak beton, kamień czy marmur. W przeciwieństwie do wiertarek udarowych, młotowiertarki – dzięki wykorzystywanemu mechanizmowi udaru pneumatycznego – nie wymagają silnego docisku podczas prac. Niektóre młotowiertatki wyposażone są również w funkcję kucia bruzd w ścianach.

Szlifierka kątowa czy oscylacyjna?

jaką szlifierkę kupić

Przechodząc do szlifierek również trzeba zaznaczyć, że mamy różne ich rodzaje. Jaki model kupić? Do najpopularniejszych należą z pewnością szlifierki kątowe (popularna „kątówka” albo „boszówka”), oscylacyjne oraz mimośrodowe. Zwłaszcza dwie pierwsze można często zobaczyć na wyposażeniu domowych warsztatów. Nic dziwnego, bowiem znajdują one zastosowanie przy wielu pracach wykończeniowych, przede wszystkim w drewnie.

Szlifierka kątowa to zdecydowanie podstawowy sprzęt warsztatowy. Służy ona zarówno do szlifowania, szczotkowania i polerowania twardych powierzchni, ale także między innymi do usuwania rdzy. Z wykorzystaniem specjalnych tarcz można również za pomocą szlifierki kątowej wykonywać cięcia różnych materiałów, w tym blachy, prętów zbrojeniowych czy elementów ceramicznych. Właśnie ta uniwersalność „kątówki” sprawia, że przydaje się ona w bardzo wielu wypadkach, dlatego w przypadku braku tego typu sprzętu w warsztacie powinniśmy go jak najszybciej zakupić.

Również szlifierka oscylacyjna odznacza się uniwersalnością. Szlifierka ta znajdzie zastosowanie przy najróżniejszych pracach remontowych i warsztatowych. Na przykład szlifierka oscylacyjna Bosch PSS 200 AC o mocy 200 W umożliwia z jednej strony szlifowanie powierzchni z kamienia, drewna, ceramiki oraz tworzyw sztucznych, z drugiej można za jej pomocą usuwać farbę ze starych okien. Dobrze mieć ją pod ręką w trakcie wszelkich prac remontowych, zarówno tych większych, jak i tych mniejszych.

Podsumowując: wiertarki i szlifierki z pewnością przydadzą nam się w domowym warsztacie. Nawet podstawowy sprzęt o niewielkiej mocy (jak akumulatorowe wiertarko-wkrętarki) powinien być na jego wyposażeniu. Zastosowanie tych narzędzi jest na tyle podstawowe, że możemy być pewni, iż obejść się bez nich będzie bardzo trudno. Dlatego właśnie wiertarki i szlifierki to elektronarzędzia, w które w pierwszej kolejności należałoby wyposażyć nasz warsztat.

4.7/5 - (4 votes)

Data publikacji: 18 maja, 2021

Autor:

4.7/5 - (4 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kosa
    wtorek, 18 maja, 2021

    Nawet dla słabego majsterkowicza jest przydatna zarówno szlifierka jak i wiertarka i warto kupić taką markę z ,którą miało się do czynienia lub polecaną przez kogoś zaufanego.Jeśli się rzadko majsterkuje,to nie warto kupować drogich profesjonalnych urządzeń,a takie niezawodne i trwałe aby nam służyły wiele lat bezproblemowo.

  2. Damian
    wtorek, 18 maja, 2021

    warto mieć przynajmniej podstawowe wersje szlifierki i wiertarki. jeżeli zajmujemy się zawodowo to warto wybrać bardziej profesjonalne narzędzia o mocniejszych parametrach renomowanych marek. domowy warsztat to elektronarzędzia, praca w terenie to rozwiązania akumulatorowe. codzienna praca przy użyciu elektronarzędzi jest łatwiejsza i przyjemniejsza.

Podobne artykuły