Maszyny dekarskie

Wybrane maszyny dekarsko-blacharskie

Przy większych pracach, wymagających dużej siły nakładczej przydadzą się cięższe maszyny. Coraz częściej spotykane dachy pokryte blachą szlachetną, miedzianą czy tytanowo-cynkową stanowią wyzwanie zarówno dla inwestora, jak i dekarza.

W przypadku takiego pokrycia powinien on dysponować nie tylko umiejętnościami, ale także sporym zapleczem maszynowym. Profilarki, rozwijarki i falownice to tylko wybrane maszyny, w które każdy zainteresowany rozwojem dekarz powinien inwestować. Pomocne są w tym coraz dostępniejsze różne formy finansowania, z środkami unijnymi włącznie.

Klasyczne krycie blachy polega na łączeniu poszczególnych paneli w rąbek: stojący podwójny, kątowy bądź leżący, zależnie od rodzaju połączenia. W każdym przypadku wymagane jest odpowiednie przygotowanie blachy oraz wykończenie poszczególnych elementów. Do wykonania tego typu prac nie wystarczą już narzędzia ręczne. Niezbędne jest wykorzystanie profesjonalnych maszyn.

Profilarki

Wybrane maszyny dekarsko-blacharskie

Podstawową maszyną, niezbędną przy układaniu blach na rąbek, jest profilarka. Za jej pomocą kształtuje się krawędzie arkusza, służącego do przygotowywania falcu, który następnie zamyka się po zamocowaniu paneli na konstrukcji dachowej. Blachę przepuszcza się przez maszynę, a następnie formuje za pomocą układu rolek. W markowych profilarkach standardem jest regulowana szerokość wlotu do przygotowywania paneli o różnych szerokościach oraz możliwość wyprofilowania falcu tylko na jednej krawędzi. Istotne jest to, że dobre maszyny nie zniekształcają ani krawędzi arkusza, ani powierzchni blachy, dzięki czemu są bezpieczne przy pracach z blachami patynowymi i powlekanymi.

Profilarki do łuków

Konstrukcja dachu często wymaga profilowania krawędzi i łuków, szczególnie w przypadku świetlików i lukarn. Niezbędne jest wówczas użycie profilarki do łuków, której atutem jest to, że w jednym cyklu roboczym uzyskuje panel z obustronnym profilem do falcowania w krzywiźnie o promieniu minimalnym od 600 mm.

Wybrane maszyny dekarsko-blacharskie

Rozwijarki

Przy pracach z dłuższymi panelami przydają się rozwijarki, których szerokość jest dopasowana do szerokości zwojów blachy. Możliwość ich zespolenia gwarantuje sprawną współpracę między rozwijarką a profilarką. Ważnym elementem konstrukcji obu maszyn są umieszczone u podstawy obu maszyn koła, które pozwalają na swobodne przewożenie stanowiska pracy, nawet z zamocowanym na rozwijarce kręgiem blachy.

Falcownice

Wybrane maszyny dekarsko-blacharskie

Ostatnim etapem prac jest zamknięcie falcu za pomocą falcownicy, zarówno w przypadku połączenia na rąbek kątowy lub stojący na płaszczyznach, jak i łukach. Standardowa wysokość profilowania wynosi 25 mm, ale niektóre falownice pracują w zakresie nawet do 60 mm. Warto wspomnieć również o bezinwazyjnym działaniu maszyn na powierzchnię blachy, co pozwala prowadzić prace dachowe bez obawy o zniszczenie wykorzystanych materiałów.

5/5 - (5 votes)

Data publikacji: 7 lipca, 2014

Autor:

5/5 - (5 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. kos
    środa, 18 września, 2019

    Rynek maszyn blacharsko-dekarskich jest tak bogaty, że każdy specjalista znajdzie odpowiednie narzędzie dla siebie.Wsrto korzystać z urządzeń dobrej jakości które dłużej będą służyły,’jakoac kosztuje’.

  2. Wanda
    czwartek, 27 maja, 2021

    Czasem wykonanie dachu wymaga sporych umiejętności oraz specjalnych maszyn, nie tylko ręcznych. Przede wszystkim powinny to być takie maszyny, które nie zniszczą materiałów stosowanych do pokrycia dachu.

Podobne artykuły