Na rynku

Wycena dachu pod kontrolą – porady Superdekarzy

Projekty domów, które możemy spotkać na rynku w dość ogólny sposób określają koszty realizacji inwestycji. Kto zatem powinien zrobić wyceną dachu? Jakie elementy powinny się tam znaleźć? I przede wszystkim jak nie dać się nabrać na “tanią ofertę” – mówią i wyjaśniają najlepsi dekarze -finaliści konkursu SUPERDEKARZ ROKU 2016.

Średnia cena może być pułapką

Kiedy zaczynamy budować dom chcemy mieć jasność jaki budżet mamy planować, aby sprawnie i bez niespodzianek zakończyć jego budowę. Wyszukiwarka internetowa po wpisaniu hasła “wycena dachu” pokaże nam gotowe programy do wyceny. Możemy poprosić też o nią firmę ogólnobudowlaną bądź hurtownię, w której będziemy się zaopatrywać.

Nic jednak, jak pokazuje doświadczenie, nie zastąpi kontaktu z dekarzem, który ma dla nas pracować. Rozmowa o naszych oczekiwaniach dotyczących użytkowania poddasza, położenia zadaszenia, czy też estetyki i wykończenia. Z dekarstwem jest jak z krawiectwem czy jubilerstwem – nawet mała zmiana może powodować pokaźne różnice zarówno przy doborze produktów, jak i wykończeniu dachu.

Daniel Czarnecki, mieszkaniec Stargardu Szczecińskiego i finalista konkursu SUPERDEKARZ 2016 zwraca uwagę, iż: inwestorzy mają często problem z porównywaniem ofert. Firmy przygotowujące wyceny bowiem biorą pod uwagę nie tylko różne produkty, ale i ilości czy akcesoria. Oznacza to zatem, że najniższa cena nie musi oznaczać, że trafiło nam się ogromne szczęście. Niewiele wnosi i bywa mylące także wysyłanie zapytań o “średnią” cenę dachu w oparciu o projekt, jaki dostarczy nam inwestor. Najlepiej znaleźć dekarza z dobrą reputacją i to jemu zlecić wycenę. Ustalić szczegóły kalkulacji i przeanalizować otrzymane propozycje. Warto pamiętać, że poza produktami i ich jakością ogromne znaczenie ma wykonanie i doświadczenie dekarza w budowie określonego typu dachów i produktów, szczególnie jeśli projekt zawiera nietypowe i skomplikowane technicznie rozwiązania. Będą nimi nietypowe lukarny, panele PV, szerokie kominy, ale przede wszystkim detale jak wole oko czy inne krzywizny dachu.

Średni dach i jego pułapki

Inwestorzy chcą znać widełki cenowe budowy domu i dachu, ale tak jak nie ma średniego domu czy średniego dachu, tak nie powinni się przywiązywać do średniej ceny. Nie można mówić o średnim domu, czy średnim dachu – mówi Doradca Techniczny z firmy Monier Braas, Przemysław Spych – Możemy porównać to do średniej ceny samochodu na poziomie 70 000. Każdy kto choć trochę zna się na motoryzacji zada sobie pytanie – czy auto ma być nowe czy używane, małe czy duże i z jakim wyposażeniem. Podobnie jest z wyceną dachów. Zanim projekt zostanie opracowany nie da się do końca przewidzieć kosztów dachu. Jeśli nawet uwzględnimy taką samą ilość dachówek, dachówek bocznych i gąsiorów, wycena może się znacząco różnić. Dach z wykorzystaniem droższej dachówki może się, paradoksalnie, okazać tańszy niż ten, w którym wykorzystamy dachówkę tańszą.

Takie odwrócenie proporcji wynika z zastosowania innego osprzętu – koszy, rynien, uszczelek pod gąsior, blach do obróbki itp. – mówi Rafał Szczepański z Łodzi, SUPERDEKARZ ROKU 2016 – Zatem gdy poddajemy wycenie dach – musimy pamiętać o zachowaniu założeń.

Wyceny dachu można porównywać, gdy:

  • porównujemy ten sam, nie podobny dach,
  • z taką samą dokładnością dla poszczególnych materiałów obliczana jest powierzchnia dachu, długość kalenic, koszy itd.
  • kalkulowane są takie same ilości produktów podobnych ( np. dachówka betonowa różnych producentów, ale o zbliżonym kształcie i wielkości),
  • zastosowane będą identyczne akcesoria i osprzęt

Wyceny dachu można porównywać, gdy:

  • porównujemy ten sam, nie podobny dach,
  • z taką samą dokładnością dla poszczególnych materiałów obliczana jest powierzchnia dachu, długość kalenic, koszy itd.
  • kalkulowane są takie same ilości produktów podobnych ( np. dachówka betonowa różnych producentów, ale o zbliżonym kształcie i wielkości),
  • zastosowane będą identyczne akcesoria i osprzęt

Każdy dach można skalkulować taniej i drożej. Zależy to od materiałów, które zostały zastosowane, ich trwałości i jakości. Na manowce może sprowadzić nas kierowanie się ceną metra kwadratowego. Takie wyliczenie nie daje nam żadnej informacji.

 

Tekst i zdjęcie: www.superdekarz.pl

4.9/5 - (42 votes)

Data publikacji: 3 września, 2018

Autor:

4.9/5 - (42 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Magdalena
    środa, 5 września, 2018

    Bardzo pomocny artykuł. Fajnie, że jest ktoś kto wszystko wytłumaczy i dzięki temu nie wpadniemy w żadną ‘pulapke’ jeśli chodzi o wycenę dachu.

  2. Adam
    niedziela, 23 września, 2018

    Pamiętajcie dekarza z polecenia nie zastąpi wam nikt:)

Podobne artykuły