Akcesoria dachowe

Wyłazy dachowe FAKRO – dostęp do dachu

Warunki Techniczne zakładają, że należy w budynkach o dwóch lub większej liczbie kondygnacji naziemnych zapewnić dostęp do dachu z co najmniej jednej klatki schodowej. W przypadku budynków wysokich i wysokościowych natomiast dostęp na dach zapewnić należy z każdej klatki. Przepis ten ustanawia także, że wyjście na dach to albo drzwi o wysokości co najmniej 1,9 i szerokości 0,8 m albo też klapa o wymiarze 0,8 x 0,8 w świetle. Oferta firmy FAKRO zawiera produkty przeznaczone do dachów skośnych i płaskich, sprawdzające się jako wyjście na dach w każdym z wymienionych wyżej przypadków.

Dach skośny – Wyłazy Dachowe Standardowe do pomieszczeń nieogrzewanych

Standardowe wyłazy dachowe (WLI, WG, WS) pozwalają na szybkie, bezpieczne i  łatwe wyjście na dach. Umożliwia to wykonanie prac kominiarskich, instalacyjnych czy konserwacyjnych. Dodatkowo doświetlają one oraz wietrzą pomieszczenia. Włazy te przeznaczono do montażu w pomieszczeniach nieogrzewanych.  Temperatura wewnątrz zbliżona jest w nich do tej panującej na zewnątrz.
Wyłaz WLI ma  konstrukcję umożliwiającą montaż na lewą lub prawą stronę. Wykonany jest z drewna sosnowego i sprzedawany w zestawie z kołnierzem uszczelniającym, umożliwiającym zamontowanie go niemal w każdym pokryciu dachowym.  Wyłaz o wymiarze 86×87 cm spełnia ponadto wymagania narzucone przez  Warunki Techniczne.
Wyłaz WG posiada skrzydło wyposażone w pojedynczą hartowaną szybę (WGT) lub pakiet szyb hartowanych (WGI). Dostarczany jest, podobnie jak Wyłaz WLI z kołnierzem uszczelniającym,  umożliwiającym łatwe i szczelne połączenie go zarówno z pokryciem falistym, jak i  płaskim.

Wyłaz dachowy WLI - wyłazy dachowe

Wyłaz dachowy WLI

FAKRO posiada także  w ofercie wyłaz dachowy WS przeznaczony do poddaszy nieogrzewanych. Wyłaz otwierany jest klapowo do góry  i zintegrowany z kołnierzem, umożliwiającym szczelne połączenie go z pokryciem dachowym. Wyróżnia się, w zależności od pokrycia – trzy typy wyłazu: WSS do pokryć płaskich, WSZ do pokryć falistych, jak również WSH do pokryć wysokoprofilowanych.

Okna wyłazowe do pomieszczeń ogrzewanych

Okna wyłazowe termoizolacyjne FW to połączenie okien dachowych z wyłazem. Zastosowano w nich takie same pakiety szybowe jak w oknach dachowych, co  pozwala na montowanie ich w ogrzewanych pomieszczeniach mieszkalnych. Takie rozwiązanie umożliwia zarówno doświetlenie pomieszczeń przy zachowaniu bardzo dobrych parametrów termoizolacyjnych , a także  wygodne i bezpieczne wyjście na połać dach, by wykonać na nim niezbędnych prace konserwacyjne. Okno dostępne jest w wersji FWL –  otwierane na lewą stronę, a także  FWR otwierane na prawą stronę.
Bezpieczna komunikacja
Zapewniając dostęp do dachu trzeba także pamiętać o komunikacji. Ta zaś na dachach skośnych jest znacznie utrudniona. Rozwiązaniem jest ława kominiarska RSB, umożliwiająca łatwe i bezpieczne wyjście na połać dachu z wnętrza budynku. Zapewnia ona także wygodną komunikację dla pracującego tam  kominiarza, dekarza czy instalatora. Jej unikatowa konstrukcja pozwala na stosowanie jej do różnych typów pokryć dachowych bez względu na ich kształt i rodzaj.

Montaż okna wyłazowego FW - wyłazy dachowe

Montaż okna wyłazowego FW

Dachy płaskie

Okna wyłazowe, termoizolacyjne do dachów płaskich

Okna wyłazowe DR to połączenie okna do dachów płaskich z wyłazem. Nie tylko doświetlają, ale także zapewniają wygodne i bezpieczne wyjście na płaski dach. W wyłazie zastosowano specjalne zawiasy, a także funkcjonalny system otwierania, co  pozwala na łatwe otwarcie skrzydła do 80°. Obsługę skrzydła ułatwiają sprężyny gazowe, dodatkowo utrzymują go stabilnie w pozycji otwartej, chroniąc przed przypadkowym zamknięciem. Okna wyłazowe dostępne są  w dwóch wersjach: DRC –  z kopułą z wytrzymałego poliwęglanu oraz DRF –  płaskie, bez kopuły.

Wyłaz do dachów płaskich DR - wyłazy dachowe

Wyłaz do dachów płaskich DRL

Wyłazy dachowe termoizolacyjne do dachów płaskich

Wyłaz DRL jest innowacyjnym rozwiązaniem, które pozwala na wygodne i bezpieczne wyjście na płaski dach. Jego konstrukcja i rozmiary umożliwiają połączenie go ze schodami strychowymi. Połączenie takie tworzy kompleksowe rozwiązanie w zakresie dostępu do dachu płaskiego. Konstrukcja wyłazu oparta jest na wielokomorowych profilach PVC. Wyłaz  nie posiada szyby. Skrzydło otwierane klapowo do góry  wypełniono płytą warstwową.   Uzyskano dzięki temu doskonałe parametry termoizolacyjne. Cały wyłaz okuto blachą. Zastosowanie sprężyn gazowych ułatwia otwieranie skrzydła o kąt 60° .

www.fakro.pl

4.9/5 - (27 votes)

Data publikacji: 13 lutego, 2018

Autor:

4.9/5 - (27 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły