Budownictwo drewniane

Wymiana kotła CO – jak zrobić to dobrze?

Centralne ogrzewanie jest już w większości domów w Polsce. Ogrzewa budynek, ale i odpowiada też za produkcję wody. To dlatego odpowiedź na pytanie – jaki kocioł CO wybrać – jest tak ważna. Poprawny wybór tego urządzenia da nam pewność, że zdołamy utrzymać koszty eksploatacji naszego domu na relatywnie niskim poziomie. A przy tym, zapewnimy sobie i swoim bliskim odpowiedni komfort termiczny. Zatem – dziś opiszemy nie tylko jakie rodzaje pieców są na rynku, ale także podpowiemy, który kocioł CO wybrać.

Rodzaje kotłów – co na rynku?

Jakie typy kotłów znajdziemy aktualnie na rynku? Poniżej przedstawiamy krótki przegląd tych urządzeń:

 • Kotły węglowe na ekogroszek i kotły na biomasę, czyli pellet
 • Kotły na paliwo stałe węgiel lub drewno  
 • Kotły z podajnikiem 

Czym różnią się poszczególne ich rodzaje? Opisujemy poniżej.

Kotły na paliwo stałe przez wiele lat były najpopularniejszym rozwiązaniem w Polsce. Wynikało to z relatywnie niskich cen tego paliwa. Niestety, ich eksploatacja nie jest zbyt przyjazna dla środowiska. Jeżeli nie wiesz jaki kocioł CO wybrać, a ochrona środowiska czy zmniejszenie emisji zanieczyszczeń są dla Ciebie ważne, to raczej unikaj kotłów węglowych. Spalanie tego paliwa powoduje bowiem dosyć znaczną emisję szkodliwych substancji.

Dodatkowo, ogrzewanie CO przy użyciu kotła węglowego jest stosunkowo drogie i niewygodne. Ceny tego paliwa idą w górę, a poza tym z kalorycznością (i wydajnością) też bywa różnie.

Z kolei kotły na paliwo stałe są w stanie obsłużyć następujące typy paliw – drewno oraz węgiel. Urządzenia przygotowane do spalania drewna są relatywnie niedrogie w zakupie, a obecnie wręcz niedostępne na rynku polskim.. Niestety, ich eksploatacja potrafi być mocno angażująca dla użytkownika. Konieczne jest bowiem ciągłe dokładanie opału ręcznie.
Dobrym rozwiązaniem mogą być urządzenia z podajnikiem. Pozostaje jednak kwestia jego eksploatacji – czy lepiej wybrać kocioł na pellet czy ekogroszek? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie!

seg eko plus_zdjecie_produkt kotly co piece co 5 klasa ecodesign ekogroszek pellet metal fach technika grzewcza
Kocioł na ekogroszek SEG EKO PLUS Metal Fach Technika Grzewcza

Kotły CO na ekogroszek są bardzo przyjazne dla środowiska. To paliwo będące formą biomasy, więc jego spalanie nie powoduje powstawania dużej ilości zanieczyszczeń. Emituje minimalną ilość siarki. Poza tym, pracą kotłów CO na ekogroszek można łatwo sterować – są to urządzenia automatyczne, więc ustawienie ich parametrów nie powinno nikomu nastręczać problemów.

Bardzo istotną zaletą kotłów CO na to paliwo są niskie koszty eksploatacji. Ekogroszek jest wysoce kaloryczny, co znacznie podwyższa sprawność działania tego urządzenia. Samo urządzenie jest wyposażone w podajnik paliwa – więc czynności po stronie użytkownika jest niewiele, m.in. dosypanie ekogroszku raz na kilka dni, a także czyszczenie kotła i usuwanie z popiołu.

Z kolei kotły na pellet (biomasę) są jeszcze bardziej ekologicznym rozwiązaniem. To paliwo, które ma znikomą emisję dwutlenku węgla! Poza tym, produkuje niewiele popiołu, smoły czy innych osadów, a eksploatacja takich kotłów wymaga minimalnej ilości pracy. 

Kotły 5 klasy 

Poszukując kotła CO na ekogroszek często możemy spotkać się z określeniem, iż dane urządzenie spełnia wymogi 5 klasy. Co to oznacza? Chodzi tu o emisję zanieczyszczeń, które kotły CO są w stanie wyprodukować pracując na różnych stopniach wydajności. Wartości określone zostały w normie PN/EN 303-5:2012. 

Kotły z EcoDesign

To w zasadzie to samo co “5 klasa”, z tą różnicą, że EcoDesign jest normą obowiązującą w całej Unii Europejskiej. Jeżeli poszukujemy nowego kotła CO i chcemy utrzymać koszt centralnego ogrzewania na względnie niskim poziomie, to warto zawęzić obszar poszukiwań na urządzenia spełniające wymogi ogólnoeuropejskie. 

Błędy, które popełniamy przy wyborze kotła

Jakie rodzaje kotłów są najlepsze? Cóż, tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wybierając urządzenie do centralnego ogrzewania dosyć łatwo można popełnić błąd. Przede wszystkim w zakresie doboru jego parametrów. Moc kotła nie powinna być zbyt duża w stosunku do powierzchni pomieszczenia. Niby od przybytku głowa nie boli, lecz w tym wypadku zwyczajnie nie ma to sensu. Zbyt duży zapas mocy to przede wszystkim bezsensownie wydane pieniądze!  

smart pellet l zdjecie produkt kotly co piece co 5 klasa ecodesign ekogroszek pellet metal fach technika grzewcza
Kocioł smart pellet Metal Fach Technika Grzewcza

Czym właściwie to grozi? Mówiąc obrazowo – to trochę tak, jakbyśmy na zakupy do sklepu spożywczego zamiast samochodem osobowym, jeździli ciężarówką.. Wydajność niewielka, a zużycie paliwa – ogromne! Zbyt duży w stosunku do powierzchni budynku kocioł nigdy nie będzie w stanie pracować z optymalną wydajnością. Co gorsza, nie będzie mógł skutecznie ogrzać domu. 

A może dofinansowanie? Program Czyste Powietrze

Zakup kotła CO na ekogroszek czy pellet wciąż wiąże się z niemałym wydatkiem. Na szczęście, od jakiegoś czasu możemy liczyć na dofinansowanie od rządu. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę starego, zanieczyszczającego powietrze urządzenia grzewczego na nowe, ekologiczne, to możesz otrzymać dofinansowanie w ramach inicjatywy Czyste Powietrze. To program ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery. 

SMART PLUS zdjecie produkt kotly co piece co 5 klasa ecodesign ekogroszek pellet metal fach technika grzewcza.png
Kocioł SMART PLUS Metal Fach Technika Grzewcza

Aby otrzymać taką dotację, trzeba jednak spełnić szereg wymogów. Pomoc w tym zakresie otrzymać możesz choćby od firm, które sprzedają kotły CO na ekogroszek – na przykład, Metal Fach Technika Grzewcza. 

Wymiana kotła CO? Tylko z Metal-Fach Technika Grzewcza! 

kotły co Metal Fach Technika Grzewcza

Chcesz wymienić kocioł centralnego ogrzewania w swoim domu? Skorzystaj z fachowej wiedzy Metal Fach Technika Grzewcza. Jest to polska firma produkująca kotły grzewcze od 30 lat. Stale aktualizowana oferta sprawia, że produkty Metal Fach kotły zapewniają perfekcyjne parametry przy jednoczesnym zachowaniu atrakcyjnych cen zakupu.

4.9/5 - (41 votes)

Data publikacji: 28 października, 2019

Autor:

4.9/5 - (41 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 1. palacz
  poniedziałek, 28 października, 2019

  W dobie rosnącego zanieczyszczenia środowiska istotną sprawą jest wybór indywidualnego źródła ciepła. Z jednej strony powinien to być wybór jak najbardziej ekologiczny, a jednocześnie jak najmniej angażujący człowieka w jego obsługę. Myślę, że kotły na ekogroszek spełniają już takie wymagania.

 2. Piotr
  wtorek, 29 października, 2019

  kotły 5 klasy stają się normą i oznaczają najwyższą certyfikowaną jakość obsługi. niestety na razie są dość drogie ale z czasem nasycenia na rynku to powinno się zmienić. czas na efektywniejsze palenie w piecu.

Podobne artykuły