Okna dachowe

Wymiana okien ważnym elementem kompleksowej modernizacji budynków i strategii walki ze smogiem

Wraz z wyjazdem dzieci na wakacje w wielu domach rozpoczyna się sezon remontów. Najbardziej motywująca do działania jest dla Polaków możliwość poprawy komfortu (73%) i energooszczędności domu (70%). Kompleksowa modernizacja domów jednorodzinnych i wymiana okien jest również kluczem do rozwiązania problemu ze smogiem.

Jak wynika z przeprowadzonego na zlecenie Grupy VELUX badania Barometr Zdrowych Domów 2016, najbardziej motywująca do działania jest dla Polaków możliwość poprawy komfortu (73%) i energooszczędności domu (70%). Kompleksowa modernizacja domów jednorodzinnych i wymiana okien jest ponadto kluczem do rozwiązania problemu ze smogiem, którego negatywny wpływ na nasze zdrowie jest coraz większy.

Według danych z najnowszego raportu Instytutu Badań na Bezpieczeństwem, Energetyką i Klimatem (ISECS) jakość powietrza w Polsce jest jedną z najniższych w skali Unii Europejskiej, a poziom zanieczyszczeń wielokrotnie przekracza normy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), czytamy w raporcie Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energetyką i Klimatem (ISECS) zatytułowanym Strategia walki ze smogiem. Raport wskazuje jednoznacznie, że główną przyczyną tego stanu są domy jednorodzinne i ich niski standard energetyczny.

Obliczenia pokazują, że sama wymiana źródła ciepła nie rozwiąże kwestii smogu, a w niektórych przypadkach może nawet przyczynić się do wzrostu kosztów ogrzewania, chociażby na skutek przewymiarowania nowego urządzenia grzewczego i konieczności stosowania droższego paliwa – podkreśla autor raportu, dr Krzysztof M. Księżopolski. Żeby tego uniknąć, ważne jest przeprowadzenie kompleksowej modernizacji budynków, która powinna obejmować: izolację przegród zewnętrznych, wymianę okien oraz modernizację całego systemu ogrzewania z wymianą źródła ciepła. Nasze wyliczenia potwierdzają, iż taka sekwencja działań jest logiczna i uzasadniona ekonomicznie dla inwestorów.

Rady i wskazówki

W czasie wyjazdów dzieci na wakacje w wielu domach przeprowadza się remonty i adaptacje poddaszy na cele mieszkalne. Przed przystąpieniem do wymiany okien warto ją dobrze zaplanować i przemyśleć. Poniższe wskazówki i rady pomogą w tym procesie.

Parametry techniczne – kierunek energooszczędność

Jeśli w zimie często czujemy, że wieje od starych okien, warto zainwestować w wymianę stolarki na nową, bardziej energooszczędną. Ponieważ okna wybieramy na 20-30 lat, dlatego lepiej decydować się na takie modele, która spełniają już przyszłe wymogi odnośnie standardów energetycznych. Wybór dobrej jakości energooszczędnych okien z pewnością przełoży się na niższe rachunki i lepszy komfort cieplny w mieszkaniu.

Planując wymianę okien powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry między innymi współczynnik przenikania ciepła okna Uw. Okno jest ciepłe, jeśli jego rama, skrzydło i szyba posiadają dobre parametry izolacyjne. Nowoczesne okna energooszczędne zazwyczaj wyposażone są w szyby dwukomorowe wypełnione argonem lub kryptonem. Okna tego typu często nazywane są trójszynowymi, na przykład okno dachowe VELUX GLL 1061.

Rozszczelnione i stare okna nie odpowiadają obecnym standardom energetycznym. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju dotyczącego nowych warunków technicznych, od 1 stycznia 2017 roku zmienione zostały wymagania odnoszące się do parametrów okien. Obecnie w budynkach montowane mogą być okna pionowe o współczynniku przenikalności cieplnej Uw nieprzekraczającym 1,1 W/m2K, zaś połaciowe 1,3 W/m2K. W kolejnym etapie, czyli od 1 stycznia 2021 roku, współczynnik ten ma wynosić dla okien pionowych 0,9 W/m2K, zaś połaciowych 1,1 W/m2K.

Prawidłowy i ciepły montaż okien – gwarancją sukcesu

Wymiana okien wymaga wiedzy i przygotowania – nawet najlepsze okna, jeśli zostaną źle zamontowane nie ochronią domu przed stratami ciepła. Dlatego najlepiej skorzystać z fachowej ekipy wykonawczej, a remont zaplanować z wyprzedzeniem. Na dobrych fachowców trzeba bowiem trochę poczekać. Wielu producentów rekomenduje przeszkolonych wykonawców, a dobrego dekarza można znaleźć tutaj na przykład na stronie firmy Velux. Niezwykle istotne jest odpowiednie połączenie okna z warstwami izolacji ściany bądź dachu. Producenci oferują gotowe rozwiązania systemowe, zapewniające ciepły i prawidłowy montaż, takie jak na przykład rama izolacyjna VELUX BDX. Warto je wykorzystać, aby uniknąć powstawania mostków termicznych na styku okna ze ścianą lub dachem.

Ponadto, w przypadku planowania wymiany okien połaciowych, bardzo istotna jest ocena stanu technicznego konstrukcji dachu. Zanim zabierzemy się do prac warto więc skonsultować się z dekarzem. W przypadku wymiany okien w dachu o kilkudziesięcioletniej konstrukcji, istnieje ryzyko uszkodzenia dachu podczas prac i konieczność miejscowego lub kapitalnego remontu. Gdy planujemy zmianę miejsca okien lub zwiększenie ich ilości warto odszukać plany konstrukcyjne więźby dachowej, co znacznie ułatwi wskazanie dokładnego miejsca, w którym możemy wstawić okno. Jest to ważne, ponieważ okna dachowe najczęściej montuje się między krokwiami.

Wymiana jeden na jeden – najprościej i najtaniej

Do najtańszych i najprostszych rozwiązań należy wymiana starego okna na nowe o tych samych bądź zbliżonych wymiarach. W przypadku okien dachowych konieczne jest częściowe zdemontowanie pokrycia dachowego, ponieważ jednocześnie z oknem wymienia się kołnierz uszczelniający. Jest to aluminiowy zestaw elementów, który odprowadza wodę opadową z okolic okna, i to między innymi dzięki niemu okno nie przecieka. Uszkodzeniu podczas wymiany najczęściej ulega ponadto wnęka okienna. W przypadku okien fasadowych, wnękę należy od nowa wykończyć gipsem i odmalować, co jest stosunkowo prostą pracą. Tymczasem w przypadku okien zainstalowanych w dachu, trzeba ją naprawić lub wymienić na nową. Wnękę można zrobić z płyt kartonowo-gipsowych, zwracając uwagę na to, by płaszczyzna nad oknem była równoległa do podłogi nad oknem, a pod nim – prostopadła. Idealnym rozwiązaniem mogą się okazać dostępne na rynku gotowe wnęki okienne. Są one nieco droższe, ale wykonane z materiału bardziej odpornego na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Koniecznie trzeba też pamiętać o ociepleniu wnęki okiennej, do czego idealnie nadaje się wełna skalna ROCKWOOL.

Wymiana okien zgodnie z przepisami

Wymiana okien w domach jednorodzinnych nie wymaga specjalnych pozwoleń, ani zgód, pod warunkiem, że chodzi o tak zwane odtworzenie stanu pierwotnego. Jeśli jednak prace remontowe wiązałaby się z integracją w konstrukcję budynku, na przykład poprzez powiększenie albo wybicie nowego otworu na okno, to zgodnie z artykułem 28 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, roboty takie można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę lub po zgłoszeniu do urzędu gminy zamiaru przeprowadzenia prac remontowych (tak zwany tryb uproszczony). W domach wielorodzinnych konieczne jest uzyskanie zgody wspólnoty mieszkaniowej, a w obiektach zabytkowych – konserwatora zabytków.

Stare okna do recyclingu

Warto też sprawdzić, czy firma instalująca okna odbierze od nas stare okna i przekaże je do recyclingu. Pod tym kątem najlepsze są okna drewniane, które niemal w całości polegają odzyskowi – drewno, szkło i aluminium to naturalne surowce. Jeśli tego nie robi, to przy obecnych przepisach dotyczących segregacji odpadów, trzeba będzie ponieść dodatkowe koszty związane z odbiorem starych okien.

Łazienka przed remontem, Velux Łazienka po remoncie, Velux Pokój przed remontem, Velux Pokój po remoncie, Velux

 

4.9/5 - (33 votes)

Data publikacji: 16 kwietnia, 2018

Autor:

4.9/5 - (33 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły