Wymiana okna dachowego – praktyczny poradnik
Decyzja dotycząca wymiany okien dachowych może być spowodowana wieloma czynnikami. Często wynika z niedostatecznej szczelności stolarki okiennej, czasem z uszkodzeń mechanicznych, a niekiedy z chęci podwyższenia walorów estetycznych budynku i lepszego doświetlenia lub wyciszenia pomieszczeń. Niezależnie od przyczyny, należy pamiętać o kilku ważnych aspektach oraz zadbać o detale. Podpowiadamy, jak prawidłowo zamontować nowe okno bez ryzyka uszkodzenia porycia dachu i wnętrza poddasza.
Renowacja czy wymiana?
Kurz, bałagan, sterta gruzu i nieprzewidziane koszty – to skojarzenia, które najczęściej przychodzą do głowy, kiedy myślimy o wymianie starych okien na nowe. To powody, przez które część osób decyduje się tylko na renowację i odświeżenie starej stolarki okiennej. Czy to słuszne decyzje? Co jest bardziej opłacalne?
Decydując się na wymianę okna dachowego, musimy się liczyć z wydatkiem od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Samodzielne pomalowanie starej ościeżnicy wydaje się tańszym rozwiązaniem. Jednak należy pamiętać, że nawet najlepiej odświeżone stare okno nie wpłynie na parametry termiczne dachu. Biorąc pod uwagę fakt, że około 70% budynków mieszkalnych w Polsce ma ponad 30 lat, a prawie ¼, wg. danych GUS, wybudowana została w latach 1945-1970, należy przyjąć, że w zdecydowanej większości parametry termoizolacyjne i akustyczne zamontowanych w nich okien, nie spełniają określonych przepisami wymagań. Ich parametry są nieporównywalne z obecnie produkowanymi oknami energooszczędnymi, które nie tylko zmniejszają straty ciepła w budynku, przyczyniając się do mniejszego zapotrzebowania na ogrzewanie, ale też gwarantują prawidłową wentylację wnętrz. Dlatego warto policzyć i wziąć pod uwagę, jak inwestycja w docieplenie poddasza i uszczelnienie lub wymianę okien na nowe, wpłynie na koszty eksploatacyjne w przyszłości.
W pierwszej kolejności sprawdź dach!
Przed rozpoczęciem wymiany okna dachowego bardzo ważne jest sprawdzenie stanu konstrukcji dachu, izolacji, deskowania połaci dachowej, membran i folii. Inspekcja poddasza i wszystkich warstw pokrycia powinna być przeprowadzona przez specjalistę: dekarza, doświadczoną firmę budowlaną, inspektora budowlanego lub konstruktora.
Jest to o tyle ważne, że w chwili rozpoczęcia prac, nawet lekko osłabiona czy wilgotna konstrukcja może ulec uszkodzeniu i będzie wymagała miejscowego lub kapitalnego remontu. W takiej sytuacji warto rozważyć połączenie wymiany okien z pełną renowacją dachu, nawet jeśli inwestycja, ze względów finansowych, miałaby odbyć się w późniejszym czasie.
Jeśli planujemy zmianę miejsca czy wymiarów okien połaciowych lub zwiększenie ich liczby, niezwykle przydatna w realizacji późniejszych prac będzie dokumentacja techniczna i plany konstrukcyjne więźby dachowej.
Wymiary okna a rozstaw krokwi
Istotnym aspektem przy wymianie okien dachowych jest rozstaw krokwi w stosunku do szerokości nowego okna lub ich ilości. Warto pamiętać, że w starszych domach zarówno odległość między krokwiami, jak i ich szerokość, mogą nie być identyczne, nawet w obrębie tej samej konstrukcji. Przyjrzyjmy się zatem możliwym opcjom lepszego doświetlenia wnętrza:
- Standardowy rozstaw krokwi
W sytuacji, kiedy rozstaw krokwi konstrukcji naszego dachu jest standardowy, tj. wynosi 70 cm, możemy zdecydować się na wymianę starej stolarki okiennej na dwa okna w typowych wymiarach – 66 × 118 cm. Dzięki bogatej ofercie, mamy do wyboru klasyczne okna obrotowe lub te o podwyższonej osi obrotu. Niezależnie od tego, na który rodzaj finalnie się zdecydujemy, warto pamiętać, że mają nam służyć przez lata, dlatego dobrze jest wybierać te o dobrych parametrach, od sprawdzonych producentów.
2. Nowe okno dłuższe od poprzedniego
Jeśli nowe okno połaciowe będzie nieco dłuższe od poprzedniego, w pierwszej kolejności konieczna jest weryfikacja, czy pod oknem i nad ościeżnicą nie są zlokalizowane belki konstrukcyjne.
3. Szerokość okna a rozstaw krowi
Jeśli szerokość nowego okna dachowego jest mniejsza od rozstawu krokwi, okno instaluje się na łatach przykręcanych do konstrukcji dachu.
Jeśli okno połaciowe będzie szersze od rozstawu krokwi, wówczas konieczne jest zamontowanie go na wymianach, czyli poziomych belkach W przypadku takiego sposoby montażu należy wyciąć fragment krokwi i wstawić wspomniane wymiany, które łączą sąsiednie końce przyciętych krokwi.
Wykończenie wnęki okiennej
Wykończenie wnęki okiennej decyduje o ilości światła wpadającego do pomieszczenia i o poprawności cyrkulacji powietrza. Prawidłowo wykończona powinna być na górze równoległa, a pod oknem prostopadła do podłogi. Do dwóch najczęściej stosowanych metod wykończenia wnęki należy:
- zabudowa z płyt gipsowo – kartonowych – do samodzielnego przygotowania przed montażem
- zabudowa przy użyciu szpalet – do obróbki wykorzystuje się gotowe obudowy okna połaciowego (stelaże) wykonane z tworzywa lub z drewna. Dzięki nim uzyskujemy nie tylko estetyczne wykończenie, które łatwo jest utrzymać w czystości, ale również zabezpieczenie narożników wnęki od uszkodzeń.
Prawidłowy montaż
Wymiany okien dachowych niosą ze sobą wiele korzyści jak np. poprawa komfortu cieplnego i akustycznego czy zmniejszone rachunki za ogrzewanie. Jednak by w pełni cieszyć się z użytkowania nowego okna połaciowego, konieczne jest spełnienie niezbędnego warunku, tj. zadbanie o jego prawidłowy montaż. Zachowanie wszystkich zasad sztuki budowlanej, praktyki montażowej oraz zaleceń producenta jest gwarantem prawidłowego funkcjonowania tego elementu. Dlatego też wymianę okna dachowego najlepiej powierzyć fachowej i sprawdzonej ekipie monterskiej, wykwalifikowanemu dekarzowi bądź fachowcom z firmy, od której kupiliśmy okna.
warto trzymać się wytycznych sztuki budowlanej podczas wymiany okna. niestety kiedyś robiono z tego co było i jak można było co nie zawsze było poprawnie. teraz na szczęście to zmieniło się i można używać nowoczesnych, profesjonalnych produktów i narzędzi.