Dachówka ceramiczna

Wymiary dachówek ceramicznych

Norma PN-EN 1304:2007 jednoznacznie precyzuje wymagania stawiane dachówkom ceramicznym względem wymiarów i odchyłek wymiarowych. Producent chcąc spełnić te wymagania powinien przeprowadzić odpowiednie badania.

Wymiary pojedyncze a wymiary krycia

W stosunku do dachówek z zamkami podłużnymi i poprzecznymi, czyli m.in. modeli Bergamo, Piemont, MONZAplus i Bornholm produkowanych przez markę Röben, a także do skoordynowanych kształtek dachowych – producent ma możliwość wyboru pomiędzy deklarowaniem wymiarów wyrobów pojedynczych, a deklarowaniem wymiarów krycia dachówek.
W przypadku pojedynczych wymiarów średnie wartości długości i szerokości dachówek nie powinny różnić się o więcej niż ±2% od wymiaru deklarowanego przez producenta. Należy przy tym pamiętać, że wymaganie to nie dotyczy szerokości dachówek mnich-mniszka.

Wymiary dachówek ceramicznych

Z kolei w zakresie wymiarów krycia, czyli długości i szerokości krycia zmierzony średni wymiar może różnić się co najwyżej o ±2% od wymiaru krycia deklarowanego przez producenta. Zmierzona maksymalna długość krycia nie powinna przekraczać maksymalnej długości krycia jaką deklaruje producent. Zasada ta dotyczy również dachówek zakładkowych ze zmienną szerokością – np. modelu Piemont marki Röben.

Wymiary dachówek ceramicznych

Potwierdzenie zgodności z normą

Zgodność z normą jest potwierdzana po przeprowadzeniu badania w oparciu o charakterystykę wybraną przez producenta. W przypadku dachówek mnich-mniszka ze specjalnym wypustem ograniczającym długość krycia producent musi zadeklarować wyłącznie długość krycia. Z kolei dla wszystkich innych rodzajów dachówek ceramicznych i kształtek dachowych skoordynowanych powinny być określone pojedyncze wymiary. Tak jest w przypadku wszystkich dachówek marki Röben. Każda dachówka ma określone swoje wymiary, wielkość wielkoformatowych dachówek MONZAplus wynosi ok. 46,4 x 30,4 cm, płaskich Bergamo ok. 43,6 x 28,5 cm, charakteryzujących się dużą przesuwnością Piemont 47,2 x 29,0 cm, a „esówek” Bornholm 44,4 x 28,2 cm.

Wymiary dachówek ceramicznych

Podsumowanie

Norma PN-EN 1304:2007 bardzo precyzyjnie opisuje wymagania względem wymiarów dachówek ceramicznych. Generalnie, jeżeli praktyka pokaże, że deklarowany wymiar pojedynczy i wymiar krycia nie pokrywają się z deklarowanym przez producenta będzie to oznaczać niezgodność z wymaganiami normy. W ofercie marki Röben możemy znaleźć produkty ekologiczne, trwałe, o najwyższych parametrach technicznych potwierdzonych certyfikatami i atestami. Jedną z najpopularniejszych obecnie propozycji jest dachówka płaska Bergamo. Do pokrycia 1 m2 wystarczy około 12 dachówek tworzących płaską , odporną na zabrudzenia i działanie warunków atmosferycznych powierzchnię . Specjalny system odprowadzania wody oraz precyzyjne zamki gwarantują trwałość i szczelność zbudowanego z niej dachu. Na krycie dużych powierzchni dachu zalecana jest dachówka MONZAplus.

Wymiary dachówek ceramicznych

Do pokrycia 1 m2 wystarczy ok. 9,5 sztuki. Dachówka ta jest niezwykle odporna na czynniki atmosferyczne, przy jej bocznej krawędzi zaprojektowano bowiem specjalne zą bki, które są dodatkowym zabezpieczeniem, a także umożliwiają stabilne i trwałe przypięcie dachówki do łaty. Z myślą o dachach remontowanych firma Rö ben stworzyła dachówkę ceramiczną Piemont, której najważniejszą cechą jest przesuwność, wynosząca aż 38 mm, dzięki czemu idealnie sprawdza się w przypadku konieczności dostosowania nowego pokrycia do istniejącej więźby. Na budynki zabytkowe polecana jest dachówka ceramiczna Bornholm. Jej charakterystyczne sprofilowanie w kształcie litery S z wyraźną klasyczną falą sprawia, że jest odporna na silny wiatr. Wszystkie dachówki ceramiczne produkowane przez markę Rö ben są zgodne z wszelkimi normami oraz objęte są 30-letnią gwarancją . Jednakże ich trwałość szacowana jest przez ekspertów na ponad 100 lat.

Röben Polska Sp. z o.o. i Wspólnicy Sp. k.
55-300 Środa Śląska, ul. Ceramiczna 2
tel.: +48 71 39 78 109
www.roben.pl

4.8/5 - (50 votes)

Data publikacji: 16 września, 2019

Autor:

4.8/5 - (50 votes)


Komentarze


Udostępnij artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  1. Rafał
    poniedziałek, 16 września, 2019

    dachówki z reguły powinny mieć stałą wysokość i szerokość tak aby osiągnąć jeden wymiar dachu. dobrze, że istnieją normy produkcji zakładające zakres tolerancji w wymiarach. najgorsze byłoby jak przy montażu każda dachówka miała inny wymiar aby osiągnąć pełne krycie dachu dachówką.

  2. normatyw
    wtorek, 17 września, 2019

    Bardzo istotną kwestią przy układaniu dachówek jest zachowanie ich wymiarów w zakresie normatywnej tolerancji. Ma to już znaczenie przy obliczaniu ilości niezbędnych do pokrycia dachówek. Utrzymanie właściwej tolerancji ma ponadto duży wpływ na ostateczny wygląd i estetykę dachu.

Podobne artykuły